Podizanje zasada višnje

Jer mozete da mi preporucite neku literaturu?
Globalan stav je da se takve sadnice ne sade.
Ali u praksi mislim da je drugacije, posto je tesko razlikovati izdanke iz korena i izdanke iz semena verovatno veliki broj izdanaka iz semena zavrsi kao prpor...
Pogotovo u mom kraju gde ljudi masovno sade izdanke koji se vade po visnjarima nebitno da li su izdanci iz korena ili semena, tako se sada sadi tako se sadilo i godinama unazad... Prinos je prosecno gajba po drvetu 6.7.8... god
Ako se tako nastavi a verujem da hoce, na kraju ce biti jedna osnovna sorta sa genima svih podvrsta na tom podrucju


Ovo podebljano ti je Oblacinska Visnja. Oblacinska visnja nije sorta vec skup klonova svih sorti.

U samom visnjaru izdanke iz korena je lako razlikovati od sejanca. U rasadniku je nemoguce razlikovati izdanak iz korena od sejanca...

- - - - - - - - - -

a ako bas bude guzva izbacim svaku drugu...

Zato ih posadi na 2,5m i nemas problema sa guzvom. Sta ti znaci da ih sadis gusto pa posle da ih razredjujes vadjenjem svake druge...
 
pa to mi je trebalo... da mi neko kaze minimum.... Ja sam razmisljao na 2m,pa da kontrolisem rezidbom... A mislio sam ako bas,bas,bas bude smetala jedna drugoj da uvek imam opciju da izvadim svaku drugu...-kao zadnje resenje...
 
Ali onda ćeš imati sadnju na 4m, a to je isuviše retko za višnju. Ja se u to ne bih upuštao, najmanja preporučena sadnja je 2,5m, ne računajući one sveznajuće profesore koji postave ogled na 10 ari i tvrde da to tako može. Dakle mi smo ovde pre par dana raspravljali da li višnju saditi na 2,5 ili na 3 metra, a sa dva metra mislim da bi bilo problema posle 4 ili 5 godina .
 
ja sam video zasad oblacinske visnje na razmaku 4x2 u 6 god mogu reci da nije tako gusto ali sa ostrijom rezidbom,zao mi sto nisam poneo aparat da slikam ali ako uskoro idem za Leskovac slikam obavezno
 
Ovo sam pisao nekoliko puta ali nije mi tesko da ponovim da ljudi procitaju.

Nedaleko od moje kuce nalazi se jedna zemljoradnicka zadruga koja se bavi iskljucivo vocarstvom. Od svog voca koje oni gaje 90% je Oblacinska Visnja koja se prostire na preko 100ha u raznim godinama i gustinama stari zasadi su 4x3m ovi malo mladji 4x2,5m imaju jedan od 4x2m i svi mladi zasadi su im 4x2,5m.
U toj zadruzi rade veoma iskusni inzenjeri vocarstva njihov rad, iskustvo i znanje vidi se vec pri prvom pogledu na njihove Vocnjake ...
Kad god mi nesto nije jasno u vezi visnje ja ih pitam, tako sam radio i kad sam pocinjao sa sadnjom visnje.

Kaze mi jedan od inzenjera posadi na 4x2,5m imamo zasad visnje i na 4x2m koji je smo posadili da probamo i nije dobro saditi na 4x2m jer je previse gusto. Imao sam prilike da vidim taj zasad redovi izgledaju kao zbun. 4x3 se nekad sadilo sad moze gusce...


Sve sadasnje mlade zasade koje podizu sade na 4x2,5m. Da im se zasad od 4x2m i 4x3m pokazao bolje od ovih koji su 4x2,5 tako bi sadili i dalje ne bi 4x2,5m postala standardna mera za sadnju Oblacinske visnje.

Moje visnje su na 4x2,5m i ja sam zadovoljan...
 
Kakvi su to crvi koji jedu koren visnje (zilojed)? Da li ga ima svuda ili se prenosi sadnicama?
 
Evo mojih visnjica od pre par dana. Sa obradjivanjem zemlje je gotovo do proleca, mrezice su postavljene na sva stabla. Muci me samo sto nije opao list i sto nisam oprskao plavo prskanje..








Sto se ovoga tice, ne mogu da provalim da li je neka bolest ili se lisce susi zbog jeseni. Moze neka pomoc, iskustvo?




 
@MareS
Svaka cast, prelep zasad.

List nemoj da te brine to je od prskanja, mnogo si ih kupao prilikom prskanja pa se otrov slivao na ivicu lista. Meni se ovo desavalo od Mankogala i prehrane preko lista(Wuxsal).
 
Kod mene burlat i ostale sorte trešnje,treća godina,list nije opao ni 10%,prošle nedelje prskao koliko se moglo jer nemam prilaz granama.Susedni tršnjar od 10 - 15 god. nema ni' listića,možda 10% ostalo,sve naopako.
Jeli to normalno kod mlađeg voća da se list toliko duže zadržava?
 
Mlađe voće si bolje tretirao i đubrio nego onaj tvoj komša ono staro, to je glavni razlog, kažem ti ja ne treba preterivati sa đubrenjima...

Ove pege na burlatu su rekao bih kokomices, kod mene se to i teži simptomi stalno javljaju, to je između ostalog i bolest te sorte na magrivi, tako sam nalazio da piše...ja se smorih više od toga, oće da krene list da opada krajem juna pa prskaj ovim pa onim ko ludak a opet dobar deo lista sa dna krošnje opadne.
 
jel mi kasno da posadim 20 komada visnje i koju mi preporucujetesotdu da sadim ja sam u brdskoplaninskom terenu a zemlja je smonica
 
Sortu biras za sta planiras da je koristis. Kod nas je pretezno kisela zemlja a to sto je smonica nije mana. S' obzirom da je samo 20komada mislim da je bolje sacekati prolece da to odradis po P.S-u
Iskopas velike jamice pa ubacis stajnjaka koliko treba, pa kalcijum karbonata, pa vestaka i posadis lepo. Zavrsi ces posao sto se sadnje tice brzo i kvalitetno, samo ti posle ostaje poremeno zalivanje ako nebude kise, ali i to nije problem na 20kom.::namigivanje::
 
To bi probao a u planu je sadnja oko 100 komada
 
Poslednja izmena od urednika:
U pravu je Gorski Car, do slikanja nije bilo mrazeva u Topoli, a fleke su se pojavile u periodu kad nisam imao vremena da ih obilazim, recimo od polovine avgusta do kraja septembra, posao mi nije dozvoljavao da odem i obidjem.

Ako su samo fleke od hemije, ne brinem mnogo, samo cu sledece godine da pazim sto se tice prskanja. Imao sam problem sa mravima pa sam prskao Insekticidima "confidor" i "wizzzard", i vašima Akaricid "Armada", a protiv pegavosti Fungicid "Antracol", na sve to je i prskano folijarno djubrivo, naravno ne zajedno, nego posle nedelju, dve do mesec dana od prskanja otrovima. Nesto od toga je verovatno ostavilo posledice.

Cuo sam da neki vocari prskaju voce cudesnim zeolitom, voce napreduje super i nema bolesti, itd.. Deluje mi kao bajka, pa me interesuje da li je neko probao? Kakva su misljenja i iskustva po tom pitanju?
 
Ovo moze biti i da ima previse nekog elementa. Nista se nemoze znati zasigurno ako nemas evidenciju sta je radjeno sa ovim zasadom (pracen, rast i razvitak i u kom periodu je nastalo ovo ostecenje). Imao sam ovakvih ostecenja na listu na pocetku vegetacije dok jos nicim nisam prskao pa sam zakljucio da sam ih sprzio samo prevelikim djubrenjem zemljista ili ih je kasni mraz malo zakacio.
Kao sto rekoh ovo nije bitno jer je ona vec odavno zavrsila sa listom za ovu godinu.
 
Poslednja izmena od urednika:
da nema neko mozda broj nekog ko prodaje sadnice oblacinske visnje UNAPRED HVALA
 
@mareS

Izgoreo si list jakom dozom kao sto sam ja moj, al nista strasno...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh