Podizanje zasada višnje

Zalivanje posle sadnje je pozeljno da bi zemlja bolje nalegla na koren.Ne zaliva se zbog toga sto biljka ima neke preterane potrebe za vodom,zemlja je ionako vlazna.
 
I mene čeka sadnja trešnje al' tu sam u "temi" bez zalivanja,naravno.Koliko sam ja do sada shvatio,možda grešim,najvažnije je da se između korena i zemlje ne ostave klobuci vazduha tj. mora se dobro ugaziti okolo korena i nebi trebalo da bude problema.Do sada sam sadio sipajući pomalo vode posle prvog zagrtanja,dodam još zemlje pa dobro ugazim i čekam :kisa:,do sada je funkcionisalo.
 
naravno da dobro gaženje i sabijanje zemlje je obavezno i vrlo bitno.
neke posadjene sadnice koje smo pomerali nije bilo šansi da se isčupaju rukom bez rilja.to je pravi posao
 
Ja sam sadio ove jeseni šljivu isključivo na 4x3 i smatram da je to minimalno rastojanje za šljivu, ali pošto za par meseci treba da poručim da se kaleme višnje za narednu jesen onda se dvoumim oko rastojanja, mada s obzirom da će sadnice biti kalemljene na magrivu, dakle nešto bujnije, a pošto će biti zastupljena i šumadinka, koja je takođe dosta bujna, malo se raspitujem ali izgleda da ne bi smeo ispod 4x3m.
 
Za trešnju jeste mali razmak, ali višnja kao voćna vrsta nije bujna koliko trešnja, pa možda i može da prođe, najbolje ako neko ima iskustva direktnih da nam prenese, ostalo je nagađanje :)
 
Moguce je da je neka iznikla iz semena i takve nikako ne uzimaj. To jeste retka pojava ali ima i takvih i njih ne uzimaj.

Kako se prepoznaje sadnica koja je iznikla iz semena?

- - - - - - - - - -

Dal da mi odgovori neko???
Jbt kakav forum, sta treba da radim da bi dobio odgovor na jedno j....o pitanje???
 
Nikako! Sve podloge za kalemljenje mahom su sejanci!

Da bi ti neko dao kvalitetan odgovor moras prvo da postavis kvalitetno pitanje. Na primer kako da razlikujjem izdanak i mladar koji je iznikao iz semena. Prpor sadnice ne mozes da razlikujes od sejanca jer su one posejane, zatim prekracene "formirane" ili "skolovane" i tako cekaju kupca...
 
Moj kompletan post zajedno sa citatom je sasvim jasan. neznam sta ti tu nije jasno ili nekvalitetno?
Tehnika proizvodnje sadnica mi je sasvim jasna, nije mi jasno sto je Ironman napisao, a nije jedini od koga sam cuo da su mladari iznikli iz semena los sadni materijal.
To znaci da se sadnice iz semena ne razlikuju od izdanaka koji izlazi iz korena maticnog stabla???
 
Druže, ako ti je do svađe idi drugde, ponašaš se kao da si platio 500 eur članarinu nekoj firmi pa zahtevaš hitne i kvalitetne odgovore i brecaš se ovde kao da si nezadovoljan uslugom.
 
NIje mi do svadje, naprotiv, zelim da ucim!
Malo sam izrevoltiran jer sam par puta ostao uskracen za odgovo, nista vise...
 
Sadnice nastale iz semena su generativni i nose gene majke (visnje na kojoj su rasli) i oca koji je oprasio cvet iz koga je nastala pomenuta semenka.Moze se dogoditi da "otac" ne nosi gene oblacinske visnje pa samim tim i dete u ovom slucaju generativna biljka koja je tako nastala nece nositi ciste gene oblacinske visnje, ako ste me razumeli. Mogu se prepoznati pri vadjenju jer nemaju nikakav kontakt sa korenom visnje ispod koje su izvadjeni, obicno im je koren debeo i ide samo jedna centralna zila u dubinu zemlje kao kod svih sejanaca.
Sadnica nastasala iz korena nosi sve gene maticnog stabla sa kojeg je uzeta Bilo izdanak iz korena , bilo kalem grancica koja se koristi za kalemljenje na neku drugu podlogu bez obzira dali je podloga generativna ili vegetativna.
Ako se zele kvalitetne sadnice, bez rizika da dobijete nekog "izroda" trebaju biti uzeti iz korena maticnog stabla (ili kalem grancice ako kalemite) bez obzira sta cete kasnije sa njim raditi, dali cete ga prporiti da se dobro razvije pa saditi iduce godine sto preporucujem jer se tako i radi ako se zeli kvalitetna sadnica spremna za dalje napredovanje. Takve sadnice se prodaju kao sadnice prve klase pretezno i nisu nastale iz semena jer bi to bio apsurd da bi se mogle nazvati sadnicom prve klase jer postoji procenat, ma koliko on bio mali da sadnica ponese gene neke druge sorte.
S' obzirom da ste iz tog kraja gde je dosta zastupljena oblacinska visnja mozete se raspitati kod rasadnicara i verujem da bi vam oni imali i jos kvalitetnije objasnjenje. Normalno ako zelite da se obrazujete u tom pravcu nikad nije naodmet procitati neku dobru knjigu na tu temu, bar dobrih profesora imamo kao nemamo dobrih ucenika:osmeh:
Nadam se da sam bar malo pomogao.
 
Poslednja izmena:
Naravno da ste pomogli, sada imam jasniju sliku...
Znaci seme nosi gene oca i majke, majka je obavezno drvo na kom je izrasla visnja a otac moze da bude "bilo ko", mada u visnjaru tesko da moze da sleti neko drugo zrnce polena osim polena sa drveta koje je u tom visnjaru ili okolnom visnjaru...
Ukoliko u visnjarima nema neke "lose" sorte nema bojazni da ce "dete" biti lose....
Mislim da bi se sadnica proizvedena direktno iz semena dobro pokazala, moracu to da isprobam...
 
Eksperimenti bilo koje vrste nisu na odmet ali se ne sadi iz tih razloga koje sam naveo iz semena jer pcele slecu na razne cvetove i prenose polen vise vrsta. Kao sto rekoh ima dosta literature o tome pa slobodno malo procitaj do kakvih zakljucaka su dosli oni koji su to vec radili na nekim eksperimentima.
 
Jer mozete da mi preporucite neku literaturu?
Globalan stav je da se takve sadnice ne sade.
Ali u praksi mislim da je drugacije, posto je tesko razlikovati izdanke iz korena i izdanke iz semena verovatno veliki broj izdanaka iz semena zavrsi kao prpor...
Pogotovo u mom kraju gde ljudi masovno sade izdanke koji se vade po visnjarima nebitno da li su izdanci iz korena ili semena, tako se sada sadi tako se sadilo i godinama unazad... Prinos je prosecno gajba po drvetu 6.7.8... god
Ako se tako nastavi a verujem da hoce, na kraju ce biti jedna osnovna sorta sa genima svih podvrsta na tom podrucju
 
vezano za oblacinku... sad *za koji dan dobijam 20ak sadnica iz vocnjaka komsije... sa ih sadim na 20-30 cm,da se lepo razviju i onda sledece jeseni na stalno mesto... e sad fali li sta da ih kasnije posadim na 2m... planiram samo jedan red uz ogradu... nece biti *masinske obrade... a *levo i desno nema nista od voca.... recicu jos da je orjentacija reda istok-zapad..
 
Nazad
Vrh