Podizanje zasada višnje

Nije tacno da se ostecuju pupoljci formirani za narednu godinu ako se skida lisce. Pogotovu nije tacno da ce se ostecen pupoljak pojaviti tek druge godine.
Svi rasadnicari odbacuju list na sadnicama masovno i nikad nisu imali problema.To rade godinama i valjda to nesto govori.
 
Iskren da budem ja sam pre 15 dana kupio i zasadio skoro 10 000 komada sadnica sa skinutim lišćem na oko 10 dana pre vađenja i ne sumnjam u to da će sadnice zbog toga imati neki problem, jer kad sam otišao da pogledam sadnice, svi rasadničari, a u tom selu su skoro svi rasadničari, rade to isto. Pa da se ne sme mislim da ne bi baš svi to tako smeli da rade.
 
Ja sam pristalica jesenje sadnje, i nisam izmislio ništa novo to svi znaju. Prolećna sadnja često traži zalivanje, ta sadnica se prvo prima neko vreme a ova s jeseni odmah kreće, zemlja oko sadnice u rupama ili brazdama se u toku zime slegne i primi vlagu, a žile često isteraju one bele žilice i u proleće odmah kreću sa rastom, đubrivo koje ste stavili u jesen prilikom sadnje je već rastopljenoi td. E sad da li skidati lišće ili ne, ja to gledam ovako, ako rasadničari svi redom skidaju lišće sa sadnica i to ne pravi nikakav problem zašto i vi to ne biste uradili. Jedino treba skinuti lišće pa sačekati neki period da biljka povuče sokove, ali mislim da je to možda 10-tak dana ne više.

Prolece pocinje 21 marta, Leto pocinje 22 juna, jesen pocinje 23 septembra, zima pocinje 22 decembra. Da ne brkamo pojmove jesen zima prolece.
O kojoj prolecnoj sadni pricate kad jesen ima jos citavih 40 dana?

Ja sam mladi zasad visnje sadio prosle zime ili kako vi zovete proleca tacnije 2.3.2013. Stanje tog zasada sam prikazivao slikama na ovom forumu, nije mi se primila samo jedna jedina sadnica i to mojom krivicom. Toliko o prolecnoj sadnji. Ne kazem da je prolecna sadnja bolja od jesenje ali ako vec niste posadili u jesen bolje je posaditi i u prolece nego cekati sledecu jesen i izgubiti citavu godinu.

Ono sto je najvaznije kod voca je ako te hoce mozes da ga posadi (bukvalno i naopako) ono ce se primiti a ako te nece mozes oko njega da se trudis koliko hoces nema pomoci...

Kad krenem sa rezanjem visnje ja dok rezem polako pripremam kvalitetne izdanke, zemlja je spremna. Sam cin sadnje kad je sve spremno je ocas posla.

Razumem ljude koji su na vecim nadmorskim visinama oni moraju da zure jer kad padne sneg do proleci ne mogu da rade bilo sta oko voca, kod mene nije takva klima i nemam potrebe da zurim, zavrsicu sadnju do nove godine.

Rasadnicari skidaju lisce vec krajem septembra, njima je u interesu da uzmu pare i nista vise.
 
Poslednja izmena:
Posadio sam visnje u martu i nista im ne fali, dobile su epitet da su najbolje u selu :D Imao sam srece da je odmah sledeceg dana pala kisa, pa nisam morao da zalivam..

Nego, i kod mene ima dosta lista jos na stablu, pa se razmisljam da li sada da odradim plavo prskanje ili da cekam da opadne.. Sta vi mislite? Jel neko prskao?
 
da se i ja malo pohvalim
img0850.jpg

img0851.jpg

img0852.jpg

img0854.jpg

img0855.jpg
 
Evo posle malo duže pauze fotografija iz mog zasada. Mala rekapitulacija: Višnje sadjene 15.11 2012 godine. Pre nekoliko dana stavljen stajnjak i to m prilikom su stabla krečena . Kao sto se vidi lišće se i dalje drži tako da će bakar ove jeseni najverovatnije biti preskočen. Čekamo proleće i rezidbu.
dscf8976.jpg
dscf8970.jpg
dscf8972.jpg
dscf8974.jpg
 
Rodjo zaista dobar napredak sadnica za samo godinu dana.biće dobar voćnjak

evo malo i mojih radova od vikenda.subota obeleženo i izvučene brazde, 1,55ha za 4 sata sam sam obeležio i izbrazdao i juče posejano 1200 sadnica oblačinske.slika sadnje nemam jer u gužvi se nisam ni setio da slikam udarničku brigadu a slike zasada ovih dana kad vratim zemlju nazad u brazdu

pravac nije loš malo varaju udoline i bregovi

i zaslužna mašinerija
 
Pa kad rode da rode samo da se prime i krenu lepo::namigivanje::.ne žurim se ja.dobila je svaka po 200gr 8:16:24 u sloju iznad korena i sad čekamo kišu i sneg.
nisam inače ništa bacao od insekticida sada.došlo je dosta ljudi i to sve dobrovoljci i nisam hteo nikoga da obavezujem i da izlažem sve njih hemikalijama.u proleće planiram da bacim kan pa cu ujedno i insekticid da razbacim do tada nema lišća pa nema ni opasnosti.a zasigurno u novom zasadu krećem sa zaštitom od početka nesmem dozvoliti da me zadesi kao sa ovim starim.
ma bitno je da jedna od druge ne odudara toliko zbog obrade da ne budu baš u cik-cak a ako je red blago zakrivljen nije problem to se i ne primeti kada porastu
mada ja sam baš zadovoljan kako je ispalo, bolje nego što sam se nadao baš su pravi redovi
 
Ispražnjeno:cao:

nadam se i ja da će se lepo primiti vreme je bilo idealno za setvu, zemlja vlažna taman koliko treba, dobra dubina, sadnice sa dobrim žilama, nadjubreno, dobro nagaženo a bogami i dobro zaliveno:ppozdrav: zbog malera.jednu posledicu zalivanja moram da ispravim za vikend
a malopre sam se vratio bio sam da zatrpavam ostatke brazdi.išlo je odlično radio sam spremačem i debelom daskom koju sam uglavio u opruge i samo gas.sada su i blago zagrnute ali nagaziće sneg valjda ako padne uopšte ove godine
 
Lepo odrađeno, a moja je preporuka ako nema kiše za jedno najviše nedelju dana dovuci par cisterni i daj im po 10 litara po sadnici. Inače koji si razmak sadnje odradio sa oblačinkom, i jesu li to tvoje izdanačke sadnice ili kupljene. Inače ti imaš dosta iskustva sa višnjom pa računam da mladi zasad podižeš onako kako treba da bi kasnije sve bilo optimalno.
 
Ja sam posadio oko 450 kom i sve čekam kišu al nikako da padne dali da čekam još malo ili da zalevam?
 
I ja posadih trešnje i pitam se isto, ne bih se pitao da imam cisternu ili ispravan špiditer, imam prikolicu nosivosti do 500 kg i buriće od 200 litara, zalivao sam dva puta letos, muka živa, slab pritisak iz creva, ceo dan sam zalivao iz dva bureta...

Razmišljam ovako, ako sadnice mogu celu zimu da stoje u trapu, onda se sigurno neće osušiti posađene a nezalivene, posađeno je bolje nego u trap svakako, naravno da je bolje zaliti odmah ali mislim da nije kritično, za najviše 10 do mesec dana mora da padne kiša ili sneg pa ne znam šta da je :D Šta ostali misle?
 
pa svuda u svim priručnicima stojji da za jesenju sadnju nije obavezno nužno polivanje.to je bitnije za prolećnu sadnju.sad ionako miruje do proleća a i kod mene je bilo sasvim dovoljno vlage u dubini a i malopre se kao neka kišica natezala malo valjda će pasti do nove godine nešto.

ove sam sadio 4x3 mislim da je to sasvim dovoljno. one stare su 4x3,6 a imao sam neke 3x2,5 te sam počupao jer je bilo nemoguće obradjivati ih a i crv ih je proredio dosta.
ove godine sad sadio izdanke vadjene iz višnjara plaćao sam 18 dinara mladar ali stvarno kvalitetni izdanci, drugi su mi vadili pošto nisam stigao i time da se bavim.naručio sam više malo pa smo lepo birali one najbolje
za dogodine spremam sebi prporene i idemo dalje da vidimo šta je bolje.preteklo mi je dosta ovih izdanaka navadjenih pa ću sad da ih utrapim i skratim na proleće
 
Znači tvoj savet je da se ne sadi 4x2.5 kako mahom preporučuju nego 4x3 i to verovatno preporučuješ iz iskustva. Da li je to bilo premalo za krošnju ili je tebi smetalo u nekoj obradi.
 
Što se mene tiče 4x3 je sasvim normalno za obradu i ne bi trebalo ići ispod toga ukoliko se planira neka mašinska berba.treba i na to misliti a ne samo nagurati što više pa šta bude.
a ove što sam imao 3x2.5 više nisam mogao traktorom da udjem nikako a i preživele su 20+ godina gotove su bile
 
Nazad
Vrh