Podizanje zasada višnje

Na mojim Sumadinkama nisam primetio nikakvo "ogoljevanje" grana. Problem je samo sto treba dobro rezati, ovogodisnje letoraste ostaviti za rod sledece godine a one koji su radjali ove godine uklanjati (treba znati orezati sumadinku) retko ko zaista zna da je oreze kako treba,njene grane su nalik zalosnoj Vrbi (mekane).
Bere se sa sve peteljkom sto komplikuje i otezava berbu, Otporna je na moniliju ...
U mom kraju kasnije sazreva od Oblacinke...
 
Otkup traje dok se ne obere Oblacinka, posle za Sumadinku moras da juris i trazis kome ces da je prodas. Nikad je ne bi sadio al vec kad sam se za*ebao neka ih, srecom nemam ih puno pa kad oberem Oblacinku ova mi ostane za sok i ostale preradjevine sebi i blizoj familiji.
 
Na to pitanje odgovor bi mogao da nam da kolega Becarina. On gaji oblacinsku visnju a Hrvatska je od skoro clanica evrpske unije.
Sumnjam da će se to dogoditi, al sam za kupnju kvalitetnog sadnog materijala uz "svu potrebnu i legalnu papirologiju" i jasno kvalitet samog sadnog materijala. Nikad se nezna kakva vremena će doć.
 
Bas tako, kako sam i predpostavio. Sertifikat kao i svaki sertifikat koji izdaje prodavac sadnica (institut).:ppozdrav:
Ja trebam nabaviti jos par stotina da popunim jos neko cose i da zamenim sve sto mi se nesvidja ili se nije primilo.:cool:
Stize za par dana, pa ide sadnja, djubrenje, prskanje, krecenje.....
 
Ja ću naredne jeseni saditi višnju i imam u planu da posadim pola Oblačinske a pola Šumadinke ali malo veći broj stabala. Dvoumio sam se, išao malo i gledao zasade i odlučio sam se da uzmem po pola a da sadnice budu kalemljene na magrivi. Šumadinka bi trebalo da ide na 2.8 do 3 metra jer je bujnija, i kad stigne do 7 ili 8 godina bez problema rađa 20 kg a ove godine sam video i prinos od 25kg. Rezanje je obimno ali ne treba baš toliko znanja, čiste se grane na kojima je ove godine bilo roda a ostavljaju letorasi na kojima će rod biti naredne godine i sve tako. Ona se bere sa peteljkom, dakle teže, ali je duplo krupnija. Iskustveno berači beru malo manje ali ne preterano jer se one mahom skidaju u grozdićima od po par komada. Mada ipak je to konzumna berba i ne može samo da se "smica" u gajbe. Njena velika prednost je cena, neću da lupam ali je ove godine prodavana 100-150 dinara po kg. Meni takođe odgovara to što ona kasni za oblačinkom pa mogu da oberem prvo jednu pa onda drugu sortu.
 
Ja se isto pitam dal da skidam lišće sa trešanja, lepo je vreme, imam 100 tinak znači mogu časkom da poskidam...kad krene loše vreme pa blato za vađenje kalemova i sadnju, traktoru zaledila nafta tj parafin, blato za stići do njive, hladno, vlaga...al se bojim ako nastavi lepo vreme da ne krenu opet...
 
Misljenja sam da: Dokle god vocka ima zeleni list na granama, da dotle vrsi fotosintezu tj traje vegetacija i da ne treba prekidati vegetaciju kidanjem listova.
Da je vocka zavrsila ovogodisnju vegetaciju sama bi ona odbacila list i utonula u zimski san...

Prestanak vegetacije desice se vec prvim mrazom i posle moze komotno da se sadi, za sadnju nije kasno sve dok ne krene vegetacija, znaci ima vremena na pretek.
 
Poslednja izmena:
Gorski car je u pravu. Vocku ne treba dirati dok ima listove...ja jos nisam poceo da sadim,ali kako postoji mogucnost krace sadnica mislim da cu na prolece da sadim,
 
Ja se isto pitam dal da skidam lišće sa trešanja, lepo je vreme, imam 100 tinak znači mogu časkom da poskidam...kad krene loše vreme pa blato za vađenje kalemova i sadnju, traktoru zaledila nafta tj parafin, blato za stići do njive, hladno, vlaga...al se bojim ako nastavi lepo vreme da ne krenu opet...
Nebi trebalo da krenu jer im je potrebna temperatura vise od 15 dana da bi krenuli pupoljci a kako vidim te temperature vise nece biti ove godine.Ako nisi posadio dosad, sad cekaj "lepse vreme". Nemozes saditi po blatu.:kisa:

U svakom slucaju nema "mnogo" greske i saditi na prolece.
 
Ja sam sve pripremio, samo cekam pogodan trenutak za sadnju. Kod mene je zemljiste takvo da se brzo prosusi posle kise, brdska zemlja.

E sad zasto je polovina novembra a vegetacija jos traje to nismo mi krivi, klima se promenila.
 
Ja sam pristalica jesenje sadnje, i nisam izmislio ništa novo to svi znaju. Prolećna sadnja često traži zalivanje, ta sadnica se prvo prima neko vreme a ova s jeseni odmah kreće, zemlja oko sadnice u rupama ili brazdama se u toku zime slegne i primi vlagu, a žile često isteraju one bele žilice i u proleće odmah kreću sa rastom, đubrivo koje ste stavili u jesen prilikom sadnje je već rastopljenoi td. E sad da li skidati lišće ili ne, ja to gledam ovako, ako rasadničari svi redom skidaju lišće sa sadnica i to ne pravi nikakav problem zašto i vi to ne biste uradili. Jedino treba skinuti lišće pa sačekati neki period da biljka povuče sokove, ali mislim da je to možda 10-tak dana ne više.
 
drugari samo da kazem.kad sam pričao sa agronoma kaze mi treba da se uzne sadnica sa listovima ili bez listova a da je stala vegetacija,nikako da rasadničar skida list jer je ošteti na mesto gde je list tj budući pupoljak,pa na to mesto tek u drugu godinu od sadnje na to mesto izlazi list,da sve sama sadnica odradi,i kaze mi namerno skidaju list dabije brze izbacili u prodaju.
 
Nazad
Vrh