Podizanje višegodišnjih zasada

imam jednu parcelu od oko 80ari na kojoj planiram da sadim voce(na jesen 2014.). Neki plan pripreme zemljista je sledeci:
sad cu baciti oko 20t stajnjaka pregorelog i zaorati sto je dublje moguce... na prolece cu saditi neku ratarsku kulturu, cisto da ne stoji prazno.. onda na jesen opet stajnjak i duboko oranje da lepo izmrzne preko zime... zatim na prolece stocni grasak i zaorati u fazi cveta. inace zemlja je jako siromasna humusom, a prilicno kisela pH oko 4.5.

voleo bih ako neko ima neke sugestije da podeli ovde, poceo sam sve na vreme, a ne sadim ove godine iz cistog razloga da sto bolje spremim zemlju jer je do prosle godine tu bio stari vocnjak... :)
 
Kakva je kod vas situacija? Ja sam danas bio u njivi, na 5-6 komada se odvojila mrežica, ali su samo dve blago gricnute, izgleda daje vetar otvorio mrežice...pošto su pupoljci blago nabubrili, trešnja je u pitanju, ja sam mrežice poskidao, sadnice prekratio na oko 80 cm, oprskao plavim uljem sadnicu i presek i zatim vratio mrežice. Skidao sam ih kidanjem spajalica, samo rastrzavao rukama.

Usput sam video da niko u selu još nije prekraćivao sadnice od jesenas, možda sam malo požurio ali ne verujem da će da šteti...

Primetio sam da nema očenjenih pupoljaka od mrežice i vetra, bojao sam se da do toga ne dođe, eto da znate da se to ne dešava, ja sam mislio kako se sadnica klati da će mrežica da trlja pupoljke i očeni ih...
 
Ja sam juce prekratio Visnju(oblacinku). Ovih dana bice oprskane i okrecene. Mrezice nisam stavljao, setao sam i po drugim visnjarima sadnice niko nije zasticivao mrezicom koliko sam video nema ostecenja od zeceva, ocigledno nemamo puno zeceva.
Oktopod ja sam mislio da oprskam crvenim uljem(ostalo mi je od sljive i kajsije) vidim ti si prskao plavim sta li je bolje? Nisam neki poznavalac hemije za voce obicno prskam po preporuci jednog inzenjera vocarstva:ppozdrav:
 
Šaku KANa u aprilu i maju. Na jesen šaka 8.16.24. Preko godine možeš preko lista neko sa više azota da prskaš.
 
Prosle godine sam u mlad zasad sljive bacao KAN, i folijalno prskao Wuksalom.
Planiram i ove godine u aprilu da bacam KAN i kasnije folijalno Wuksal.
Hteo sam da cujem dali i vi tako radite, posto znam dosta ljudi koji prve godine sadnice ne prskaju uopste, niti djubre vestakom...
 
Treba prskati protiv bolesti lista. U narodu je pogešno mišljenje da se mlade ne prskaju, a šta ako oboli list i otpadne, šta onda? :) Ako su koštičave tj podložne truleži grančica, onda treba prskati chorusom kad krenu pupoljci a kasnije mankogal i insekticid. Za ostalo voće slabije znam šta sve treba, znam npr kruške da trebaju protiv insekata malo više, dunja protiv erwinie itd..
 
Danas sam krecio mlade sadnice Visnje i Sljive, taman sam zavrsio i poce kisa::jako_besan:: poludeo sam. Na sve to sam i pokiso kao mis :kisa: proprade mi posao, ako nastavi da pada oprace mi krec pa cu morati da krecim ponovo.
Ovi nasi metereolozi nemaju pojma o zivotu.
 
Poslednja izmena:
dali kad se sadi bilo koja vocka dali se stavlja prvo stajko djubre pa zemlja il u drugoj godini se tura djubre?
 
Najbolje je zimu pre zaorati stajsko, ako već nisi, onda možeš prilikom sadnje IZNAD korena, NIKAKO na koren, već dobar sloj zemlje pa onda đubrivo u rupu, pazi i na količinu da ne sprži sadnicu, brojlersko je najjače sa azotom, pa kokošije, pa valjda goveđe pa svinjsko tim nekim redom...

Ispod sadnice u rupu se ne stavlja jer to napravi čep ispod sadnice, prekine kapilarni sistem zemlje pa vlaga iz dubljih slojeva ne može doći do sadnice i ona se može osušiti...o ovome se vodila polemika, ali knjige i zdrav razum kažu da je bolje to ne raditi, dovoljno je IZNAD.

Stajsko se kasnije zaorava međuredno, u principu jednom u 3 godine, ne češće.

Ovo sve smo pričali napamet, količina i ostalo zavisi od analize zemljišta, ali je princip tačan.
 
Ja kad sadim stajnjak ne stavljam uopste. Razmutim cistu kravlju balegu i tu umacem koren sadnice pre stavljanja u rupu, zatrpam sitnom zemljom ugazim i to je to.
Kad se prime ide KAN i folilarna prihrana. tek na jesen ide stajnjak koji obriljam oko svake sadnice.
Kad sam sadio sljive u jesen 2010 stavljao sam stajnjak, uhvatila susa na leto 2011 igorelo mi vice od 15 sadnica. Od tad stajnjak u rupu sa mladom sadnicom ne stavljam uopste i ni malo ne nedostaje sve se lepo prime.

Ne kazem da ovako treba da se radi ali ja tako radim i zadovoljan sam.
 
milane prvo iskopaš rupu pa sadnicu koren umočiš u razblazenu balegu pa staviš dve lopate stajsko pa sloj zemlje pa sadnicu i zatrpaš.zašto ovako ako je stajsko iznad korena onda se ono sliva na dole i mikro koreni nemogu da pobegnu i izgore,ovako koren uzima samo kolko mu treba.za sadnju ovakvu su mi rekli agronomi iz porečje vučije,ni jedna mi se kruška nije osušila a znamo kakva je suša bila,a za folijarnu prihranu moje kruške još nisu čule a izgledaju ko bulke
 
Ja sam upravo u knjigama čitao da se ne stavlja ispod zbog suše ako dođe do nje...jer voda krene na gore iz dubljih slojeva a onda je zaustavi stajnjak. Kad se stavi iznad, voda će naći putem usled zemljine teže a neće isparivati na gore usled suše.

edit: evo pronašao sam u knjizi Savremeno voćarstvo od Šoškića, označio sam taj deo u tekstu:

 
Poslednja izmena:
kad je suša stajnjak gori koren ako je iznad voda ide na gore ako je zemlja prezasićena vodom od vodu nema spas u svakom pogledu ona plavi i plavi.danas sam presadio jedan izdanak trešnje za avgust da se kalemi iskopao rupu i otišo na 20min da radim nešto drugo kad sam se vratio puna s vodu izbacio sam vodu stavio jednu lopatu kokošinjac i šaku veštaka,stavio zemlju i odozgo sadnicu zatrpao i to je to
 
Mislim da ti pričaš o plavnim područjima i nepregorelom stajnjaku u kombinaciji...
 
gledaj moj voćnak je na brdo tj na stranu ali tek sad ova zadnja dva dana se je zemlja natopila muški kišom i komšije koji su kopali pre 3 dana bez problema sad su rupe pune,kod mene navirila,a šahta za vodomer je bila krcata ali tek sad a celu zimu jednu kofu nisam izbacio suvo dno,a danas najmanje 20 kofe da dođem do ventil tek je sad zemlja dobro natopljena a kolke su bile padavine zimus samo se seti
 
Nazad
Vrh