Podizanje višegodišnjih zasada

A i dalje ne razumem, zašto sad baš, jesi zakopavao stajnjak pored vodomera pre par dana tj pre padavina pa zato kažeš, on je krivac poplave, pošto mi ovde pričamo o tome, o stajnjaku ispod sadnice?
 
Mi smo pre par godina kupili sadnice voća i vinove loze iz rasdnika "Egzotik" iz Trstenika. U rasadniku su nam rekli, a i dali katalog u kojem je slikovito prikazano, kako treba saditi sadnice. Rečeno je da prvo stavimo stajsko đubre, pa sloj zemlje, pa sadnicu i onda zagrnuti zemljom. Sve sadnice su poterale pupoljke i sve do jedne se osušile. Sledeće godine smo kupili sadnice kod Ševara u Petrovaradinu. Nismo stavljali stajnjak i, Bogu hvala, sve se primilo.
 
pogoreli koren na zalost :(
verovatno ste stavili manji sloj zemlje izmedju stajnjaka i korena :(
trebali su vam reci kako treba odraditi stajnjak zemlja nagaziti dobro pa koren
definitivno da nisu ispali fer prema vama i dali vam tacna upustva ili ste vi negde pogresili
vi najbolje znate
 
A i dalje ne razumem, zašto sad baš, jesi zakopavao stajnjak pored vodomera pre par dana tj pre padavina pa zato kažeš, on je krivac poplave, pošto mi ovde pričamo o tome, o stajnjaku ispod sadnice?
kazem ti da je tek sad ljudski zemlja natopljena kišom kad iskopam rupu sama voda naviri iz zemlje i napuni rupu.ja još nisam čuo da neko zakopava stajnak prd vodomera a nisam ni video kazi mi u čemu je poenta,ništa te ne razumem
 
vladale.rs, slažem se da je sada zemlja dobro natopljena, ali ne razumem nikako šta si ti drugo hteo reći...pošto smo poveli temu o stajnjaku ispod sadnice. :ppozdrav:
 
kad je stajnjak ispod korena mikro zile uzimaju hranu koliko joj treba,ako je iznad ,koren gde će on da pobegne stajnjak ga gori uništava mu one fine dlačice gde biljka pije vodu
 
Pa zato se stavlja zgoreo stajnjak a ne svež. Presađivao sam nekoliko trogodišnjih voćaka, nešto nisam primetio da žilice idu na gore, mislim ima ih ali ne toliko i ne vidim šta bi ih sagorelo ako je pregoreo stajnjak...

Uostalom objašnjeno je kako stajnjak blokira protok vode na gore i da je zato bolje da je iznad nego ispod sadnice, rađeni su ogledi, zna se šta je ogled, nekoliko stotina komada jedan način i isto toliko drugi način, ja nemam tu šta da protivrečim nauci.
 
Bio sam danas do jesenas posađene njive trešnje, pošto su pošteno olistale da oprskam fungicid i insekticid i primetio na mnogima, a na svakoj koja je debela, na vrhu jednu tačku smole poveću i malo niže rupu iz koje curi smola. Kora je između te dve smole nabubrena i meka. Odsekao sam komad, zagulio koru i ne vidim jajašca, samo smolu.

Jel se to nešto ubušilo ili je posledica mraza i vlage jer sam ih prekratio još početkom februara valjda a nisam zaštitio voskom? Jel dobro što sam svakoj odsekao ceo taj bolestan deo, srećom sam ostavljao 7 do 10 pupoljaka da se razgranaju pa onda da odlučim šta ću ostaviti?
 
Naravno da se ubusilo pa jesi li stavljao kese ja moje tek pre dva dana skinuo.i obavezno blato ili kalemarski vosak kad se odsece
 
Ću metem vosak sutra..nemam iskustva sa njivama, do sada sam sadio kod kuće i nisam imao tih problema...šta se to ubuši?

- - - - - - - - - -

samo da razjasnimo, to je neki insekt ili šta i jel se ubuši odozgo a bočno izađe pa se vidi rupica i smola što će reći da je kod mene izašao već? Ako se ubušuje bočno, onda vosak na premaz nema smisao, jedino kese dok ne krene vegetacija ako sam dobro razumeo...pitam ovo sve jer sam primetio i na višegodišnjim kajsijama na prošlogodišnjim granama po sred grane rupicu i smolu a odozgo na preseku nema ništa pa mislim da se to čudo ubušuje bočno tj u koru
 
A kad stavim vosak neće? Pitam za jesenas da znam kad sadim dal da stavljam kese kad na proleće prekratim ili je dovoljan vosak...jel vosak i rupica par cm niže od vrha znak da je izašlo, do ispod toga sam prekratio i namazao vosak?

Evo koja fotkica, procenat prijema 100% :D



Njive do moje, a na jesen i iznad moje sade trešnje, biće odlično oprašivanje, 5 njiva jedna do druge bočno naslagane, uzgojni oblik nerezida ili ti prirodida:




 
Evo kako izgledaju moje trešnje koje sam sadio jesenas, to su one što sam sam kalemio. Gledam po njivama usput ko je sadio i njima svima grančice od 10ak cm, retko kome pola metra, a gle kod mene haosa, pitam se šta sam to dobro uradio :D

Znam šta treba da radim, povijanje grana, prekraćivanje, ostavljanje samo 3 možda 4, za sada je ovako a za par dana kreće akcija. Imaju i malo šupljikav list jer sam bio kasnio, nisam mogao u njivu od kiše da prskam, a trebalo bi uskoro opet, pojavljuju se tamne tačke.







Ako se neko seća, ovo je jedna od herc koje sam kupio koje su bile 4 metra visoke i pupoljci sve nikakvi, po meni najbolja sadnica je metar i po visoka sadnica, maksimum 2 metra.

 
Odkud da je bolja sadnica od 1,5-2m kad neki tvrde da su najbolje one od 60santima?:haha:

Imam i ja neke visnje odprilike 45-50cm prirast gledao juce bas, neznam sta da radim jel to tako treba ili sam nesto zeznuo?:osmeh:

Kad se lepo odradi sadnja i djubrenje nema da zafali, samo po zanatu i nista se ne boj ::namigivanje:: Nije opasno za supljikavost samo neki dobar sistemik sa kurativnim dejstvom i drzi ih u takvoj kondiciji , nece ni osetiti to sto si zakasnio.:ppozdrav:
 
Mislim da je najbolja te visine jer kad prekratiš na 80ak vrh je zadovoljavajuće debljine, sve niže od toga bi bila jako tanka. Drugo, pupoljci koji su vršni budu baš jaki i krupni, kad je sadnica 4 metra ko ova što sam kupio i prekratiš na 80, ostanu ti pupoljci koji izgledaju kao da su se osušili...i sitni nekako, kasnije su krenule a i slab im porast, mada sada polako sustižu.
 
Nazad
Vrh