Podizanje višegodišnjih zasada

Pa onda aj da rezimiram šta sam sve radio oko njih, ako nekog bude zanimalo...

Pri sadnji rupe 80x80x45.

Dole lopata iskorišćene podloge za pečurke (treset šta li je).

Iznad žila 8x16x24 NPK.

Pri vrhu rupe šaka Fertor.

Na proleće prekraćene, poskidani svi sem 10ak pupoljaka. Prskane plavim uljem.

Pri listanju prskane chorusom i NPK preko lista, ne znam tačno formulaciju ali tipa 19x20x20.

Kasnije dimetogal i prehrana i po šaka Fertora plus okopavanje svake.

Početkom aprila po šaka KANa plus okopavanje. Sutradan zalivanje sa 10ak litara po svakoj.

Još jedno prskanje mankogalom i prehrana.

Polovinom maja šaka KAN i okopavanje.

Još jednom mankogal, tonus i prehrana.

Na 3-4 nedelje tanjiranje između redova i dva freziranja motokultivatorom u redu.

Za par dana pobadanje kočeva i vezivanje, povijanje grana, prekraćivanje pa prskanje merpanom, tanjiranje i freza. Kasnije dimetogal.

Na jesen sadim i drugu polovinu njive, nakon sadnje ću zaorati između redova, malo dalje od sadnica.

Ovo su mi kalemovi za jesen: http://poljoinfo.com/showthread.php...ćnoj-radinosti&p=704096&viewfull=1#post704096
 
@oktopod
Svaka cast odlican zasad.

Evo mojih oblacinki prosto ne znam sta im je. Jesu izdanci od 60cm pa prekraceni na 70cm:osmeh:
slika1321.jpg

Odrzavanje u redu se vidi na slikama, izmedju reda cekam da se prosusi pa da prozujim tanjiracom:
slika1324.jpg

Inace sadjeni su oni "ozloglaseni izdanci" koji "nevaljaju" sadnja prolecna sadjeno 3.marta:
slika1317.jpg

Stajnjak nije stavljan kad je sadjeno zato sto nisam mogao od blata da izadjem traktorom i prikolicom do njive od silne kise koja tada bejase. Prihranjivano je KAN-om i Slavolom. Cak sam i i zalivao Slavolom. Prskano po potrebi insekticidima i funglicidima. Prskano je i wuxsalom koji je jedna nula u poredjenju sa Slavolom:
slika1319.jpg
 
super su, ko ove moje, ne znam šta je sa tim što viđam usput, sve neki jad od grančica a neke breskve što sam video kao da su tek prolistale...

Eh da, na vrh rupe sam stavljao po 3 lopate tog čuda od pečuraka...da drži vlagu
 
Redovna obrada reda mnogo znaci razvoju sadnice, u to sam se i sam uverio. Cak i ako nema trave red treba obraditi jednom u 15tak dana.
Gde god sam video zakrzljao mladi vocnjak ili je u travi do pojasa ili je samo medjuredno obradjen a redovi zapostavljeni.
Pored Srna koje su mi opasle pojedine sadnice i pored najezde gubara koja hara ovde kod mene uspeo sam da zastitim i ocuvam zasad redovnim prskanjem i odrzavanjem.
 
@oktopod
Svaka čast!
Kaži mi kako se boriš sa korovima ako mogu da ukradem neki štos!?

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
 
Tanjirao sam kad su krenuli da se pojavljuju i frezirao i okopavao. Nisam im dozvolio da zasemenjaju. Ovo što vidiš da raste je valjda sirak, ko divlji kukuruz, prošle godine mi njiva zarasla u to visok bio 3 metra pa sam ga tanjiranjem lepo posadio, padale pune šake semena, sad mi ostaje njega da suzbijam na vreme i biće to super :)
 
Jedan moj prijatelj svoj vinograd od 15-ak ari obradjuje u vise navrata iskljucivo frezom(motokultivatorom) i motikom.Kod njega nikad nemo's da nadjes trave ni od ponika.I to sve radi prosto sa uzivanjem,a motiku uvek trazi sto vecu za dublje kopanje.ja mu se iskreno divim na upornosti.
 
ne valja preterivati, ništa ne smeta malo trave a tanjirača i pogotovo freza sabijaju zemlju i prave vodonepropusni sloj, pa je poželjno koristiti tiler povremeno ili zaorati ali paziti na dubinu i blizinu stablima zbog žila.
 
Trebalo mi je malo ali sam naučio kako da namestim i podesim plug, tako da brazda maltene i da ne bude sem onih plitkih kanalića...a preko zime se od mraza to tako lepo usitni da kad protrčiš tanjiračom u X plitko to bude ko pesak :)
 
pa zbog njenih prednosti, ili vaza ili piramida, kod vaze je bolja osunčanost i lakše se prska šta znam...šta bi ti radio i zašto?
 
Za mene piramida, bez razmišljanja. To je inače i njena, da kažem prirodna kruna. Po meni, rezidba piramide je praktičnija, imaš vodilju prema kojoj se uvek orjentišeš i ostavljaš grane. Ako je neka jača od vodilje, uklanjaš je. Osunčanost na vazi jeste veća, ali piramidom možeš ići više u vis, samim tim i prinos je veći. Opet, to malo otežava zaštitu i berbu, al ekonomska računica je po meni na strani piramide. No, svako sebi neka bira, ovo je moje mišljenje, a takođe poštujem svačije!
 
Na toliko mesta spomenuh šta ću raditi da bi saveti krenuli sada kada je kasno :D
 
U novembru sam nasadio 450 sadnice sljive stenlej stavljao sam pregorelo ovcje djubre u jamice pa prekrio zemljom pored mene je nasadio komsija koji nije nista stavljao .Sada se vidi drasticna razlika nove grane koje su izrasle kod mene su oko 60 do 80 cm duzine a kod njega maksimalno 30 cm tako da sigurno ima uticaj . slikacu moje vocnjake i komsiski kad se prolepsa vreme .Na jesen cu saditi jos 700 komada.Zaboravio sam da kazem da mi se primilo 449 sadnica .
 
Poslednja izmena:
Evo kako sada izgledaju, juče slikane a u petak iz gruberisane plitko i izsetvospremirane, a oko njih okopano:

f02npf.jpg


2urkqs9.jpg


4t6177.jpg


A evo i kako jedna od njih izgleda:

qs2tk5.jpg
 
Pozdrav svima na ovoj temi. Hteo bih da cujem vase misljenje. Naime moj cale amaterski kalemi vocke (ne ide mu lose) i nakalemio je nekih 300-ak jabuka na podlozi divlje jabuke (na izdanke divlje jabuke koje je nasao u prirodi), nakalemio je nesto jonatana, zlatnog delisesa, crvenog delisesa i malo greni smita. E sad sta mislite kako bi izgledao vocnjak zasadjen od tih sadnica. Sobzirom da je to jako bujna podloga. Cuo sam da bi tako bile otpornije na bolesti ali da bi bile slabije rodne nego na podlogama koje idu za te sorte. I da li bi mogao recimo da ih sadim na 5x2m, sa piramidalnom krunom???
Uapred hvala!
 
Nazad
Vrh