Podizanje novog malinjaka - sadnja

Imam 15 ari polke zasadjenu krajem decembra prosle godine.Zanima me hoce li iduce godine u jesen biti dovoljno sadnica za jos 40ari
Hoce sigurno,samo je zalivaj redovno i nemoj da te ovogodisnji rod opterecuje, nego zdrava biljka....
 
Ove godine je i ne forsira previse .Neka rodi za sok i slatko bice dovoljno mada ce imati sigurno vise :D Zalivao svaki peti dan sad cu da krenem svaki treci .Koje bi djubrivo bilo najbolje da joj pustim sad kroz sistem?
 
Imam isti "problem", pa Sam danas zvala PSS u Loznici I rekli su mi da je moze zemljiste da se prska totalom, karenca je 21dan, posle toga se zaore I ne dira do pred sadnju. Tada zemljiste zaliti ridomilom, istanjirati i tek onda sadnja. A sto se tice kreca, a mislim I svih ostalih djubriva, najbolje je zaorati ih, uvek, ako se ima mogucnosti.

Sent from my LG-D280 using Tapatalk
 
ja sto sam koristio total bila karenca 35 dana,ja ne bih bas smeo malinu da sadim polse 21 dan ali kako godkrec se baca po preporuci i kazu valjalo bi najmanje 3 meseca pre,najbolje da se preore pa na to da se baci pa da se zajedno sa djubrivima isfrezira
 
Na okucnici imam stubaste jabuke ,to mi se sada nikako ne svidja.Ako ih izvadim ,dali mogu na tom delu da odmah posadim maline,na jesen?
 
Pozdrav...procitao sam skoro sve stranice...pa ako bi neko mogao u kratkim crtama da kaze,ipak ide nova jesen i nova sadjenje malina verujem da je neko nesto novo naucio ..
Mene iskljucivo zanima za Polanu.
Imam njivu na njoj je do pre 2 meseca bilo zito..sad se samo odrzava i prska protiv trave,sadio bi Polanu sad u jesen...
Da li je dobro baciti stajnjak,sad za koji dan za mesec ili na prolece ?
Na koliko da mi budu redovi a nakoliko sadnice,dubina sadnice ?Obradjivao bi sa manjim traktorom 160cm sirine..
Kap po kap kada je najbolje da se postavi...

Hvala unapred,puno bi mi znacili vasi odg,vase iskustvo da mi prenesete..
 
Ako bacas stajnak,gledaj da je bas zreo,tj dobro pregoreo i to uradi u oktobru i zaori,pre toga odnesi zemlju na analizu i vidi sata nedostaje i to razbacaj pre oranja. redove na 3 m razmaka,sadnice na 35 cm razmaka u redu i ne dublje od 15 cm u zemlju, Kap po kap najkasnije do kraja aprila....
 
Zoki hvala ti na odgovoru,tvoje misljenje se slaze sa mojim...definitivno cu saditi na 2.8m i sadnice ce biti na oko 40cm.....

I da li smeta trava ako bude izmedju redova,redovno odrzavana/kosena? Da li to moze uticati na razvoj maline,to jest da joj vuce hranu iz zemlje? naravno oko sadnica bi okopavao redovno??
 
Pa oko sadnica ces okopavati i pleviti samo u prvoj god, zatraviti ne smeta ako je redovno odrzavas, jedino kako ces ubaciti osnovno djubrivo u zemlju, u redu prihrana preko sistema, ja frezujem medjuredno do pocetka berbe a onda do kraja kosim... Radi kako mislis da je najbolje...
 
Pozdrav malinari..imam pitanje vezano za bunar.. Ove jeseni sadimo prvi put..4 reda x 100m.. Polanu..Planiramo da sistem kap po kap postavimo od proleca..e sad..ne razumem se..znam da ce verovatno da se razume onaj kome platim da mi kopa bunar kakav i koliki mi treba za tu povrsinu..e sad za koji dan pocinje konkurs u opstini za besplatno busenje bunara..planiram da konkurisem pa bih zamolila nekoga od vas da me prvo uputi kakav bunar je meni neophodan? Hvala vam..
 
Pozdrav malinari..imam pitanje vezano za bunar.. Ove jeseni sadimo prvi put..4 reda x 100m.. Polanu..Planiramo da sistem kap po kap postavimo od proleca..e sad..ne razumem se..znam da ce verovatno da se razume onaj kome platim da mi kopa bunar kakav i koliki mi treba za tu povrsinu..e sad za koji dan pocinje konkurs u opstini za besplatno busenje bunara..planiram da konkurisem pa bih zamolila nekoga od vas da me prvo uputi kakav bunar je meni neophodan? Hvala vam..

2 cola bunar je i više nego dovoljan.
 
Koja kolicina FERTOR-a mi je potrebna za 400m trake koju bih nadjubrila? Takodje i koja kolicina NPK? Hvala.
 
Kako je meni neko nekad rekao:1 kg peletiranog stajnjaka ti zamenjuje 28 kg stajskog.....
Moje licno misljenje da je 200 kg peletiranog mnogo za 400 m maline.....
Mislim da je 100 grama peletiranog po 1 duznom metru dovoljno...
 
Koja kolicina FERTOR-a mi je potrebna za 400m trake koju bih nadjubrila? Takodje i koja kolicina NPK? Hvala.
Nekada je na pakovanjima od 5 kg. Fertor-a pisalo da je namenjeno za 25 m2 (čisto orijentaciono).
Što se tiče NPK đubriva, tu bi se ipak trebalo oslanjati na hemijsku analizu zemljišta kako bi se što približnije odredila potrebna formulacija.

P.S.
Pronašao sam ovo u međuvremenu, pa da potkrepim tvrdnju : http://agro-ferticrop.rs/agro/wp-content/uploads/2015/04/FERTOR-I-SIFORGA-ZA-SAJT-RESIZE.jpg
U slučaju da je recimo predviđena traka širine pola metra, onda je količina dovoljna za 50m dužnih, itd...
 
Poslednja izmena:
Na specifikaciji fertora lepo pise od 1500 do 2500 kg na hektar, tih 400 metra su oko 10 ari sto mu dodje oko 200kg. Licno iskustvo ne moje, nego od kolege je cisto bacanje para, sve sto dobijete snjim se nalazi i u kvalitetnim npk djubrivima.
 
Na specifikaciji fertora lepo pise od 1500 do 2500 kg na hektar, tih 400 metra su oko 10 ari sto mu dodje oko 200kg. Licno iskustvo ne moje, nego od kolege je cisto bacanje para, sve sto dobijete snjim se nalazi i u kvalitetnim npk djubrivima.

Ne bih se mogao sloziti u celosti sa ovom konstatacijom, prvo, stajsko djubrivo, glistenjak ili bilo koje organskog porekla ne moze biti zamena ili pak osnovno djubrenje, sva ta djubriva zapravo imaju malo hranjiva u sebi, neka manje neka vise ali ono sto ona imaju u odnosu na kompleksna je organski ostatak i kao takav ona zapravo uticu na poboljsanje strukture zemljista podizu nivo humusa, rastresitost a ono mozda naj vaznije je sposobnost vezivanja hranjiva sa sebe i zemljiste koje unosimo sa osnovnim djubrivom. Sad da li je isplativo uzimati peletirano ili koristiti stajnjak je stvar ekonomske racunice i sta je kome dostupno. Posto je ovde intezivna proizvodnja a kao takva dovodi do degradacije zemljista i vece potrosnje hranjiva gde priroda nije u stanju da sama regulise tako nesto onda pribegavamo unosenju kompleksnih djubriva ali mora se uneti i organske materije a i bakterije samim tim da bi se npk djubriva tj hranjivo iz njega imalo za sta vezati a bakterije koje ce to hranjivo preraditi za biljku da moze uneti u sebe.
 
Nazad
Vrh