Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ako ostavis to kako je iz tog starog lastara ce izaci cvetovi i sama sadnica ce dati rod ali ne mnogo. Barem jednu saku . Ali usporices rast novih lastara koji treba da nicu i rastu pa ce da ti budu mali.
Bolje je da ove godine ne beres maline ali da ti sledece godine rod bude potpun nego da beres malo ploda i da ti novi lastari za rod budu do 1 metra . Vilamet izbacuje lastare i preko 2 metra i oni se vezuju .
Probaj i videces . Iz korena treba da rastu tj. nicu lastari koji ce da budu jaki i dugacki kako bi sledece godine imao potpun rod. U ovom slucaju lastari ce biti do 1 metra , ne vise jer koren ce hraniti staru sadnicu i plodove i polovina hrane za mlade lastare ce se gubiti na tom patrljku od sadnice .seci do zemlje kada novi lastar dostigne oko 20 cm

Hvala, tako sam i smatrao da je najbolje da se uradi.
 
Pozdrav kolege vocari i buduce kolege malinari. Naime, bavim se ozbiljno vocarstvom, visnje, dunje i sljive uskoro. Radim ove jeseni i narednih godina eksperiment sa malinom. Parcela je na 340mnv sa jugo-zapadnom orijentacijom sa padom od 2 metara na 40 metara duzine. Sadicu 3 ogledna reda da vidim kako ce uspevati malina na mom podrucju i na toj njivi a taman i da naucim kako se 'radi' malina... Planirano je sledece: razmak izmedju redova 3 metara zbog traktorske obrade(imam malo veci traktor) a razmak u redu 25cm sorta Vilamet. Prva zica na 80cm 2mm a druga na 170cm 3.2mm. Stubovi bagremovi na 6m rastojanja i 4 metara visine(80-90cm u zemlji) zbog montaze mreze za zasenu jer je partcela osuncana celog dana i visine traktora od 280cm. Jedno pitanje i ne javljam se do sledeceg proleca:osmeh: Da li vec prve godine, tj. sledeceg proleca montirati mrezu za zasenu ili tek kada bude bilo roda? Ako se pokaze da malina tu uspeva prosiricu zasad na celoj njivi a ako ne nisam puno izgubio jer je samo 3 reda od 40m. Sadnice nisam jos rezervisao pa ako neko ima da ponudi ili predlozi gde ima dobrih neka javi. Hvala puno i voleo bih da cujem vase misljenje i sugestije. Pozdrav

- - - - - - - - - -

Naravno, procitao sam celu temu i istrazivao na netu i dosao do ovog zakljucka. Kod mene nema nikog iskusnog u vezi maline pa pitam ovde.
 
Ne vidim sto bi eksperimentisao godinu dana, napravi analizu zemljista N-min., ako treba i mikroelemente, adaptiram djubrivima i stajnjakom i sadi celu parcelu. Ne zivis na drugom kontinentu da razmatras da li ce uspeti ili neće. Uspeće. Samo zemljište da valja. A ne vidim razlog eksperimentisanja zbog klimatskih razlika, mi smo jedna malena drzavica, mlazni avion nema gde da se okrene, tako da klimatske razlike otpadaju kao faktor. Bolje vidi da li imas otkupa u tvom kraju, radne snage, kvalitet i dubinu vode. Ja bih tako.
 
Analiza naravno a ne bih odmah ulazio sa vecom povrsinom prvenstveno zbog neiskustva i veceg ulaganja u meni nepoznato. Nije malo pocetno ulaganje za ovakav zasad a pogotovu na 60ari koliko mogu da prosirim... Razmak sadnje, stubovi, zica, zasena, jel bi menjali vi tu nesto ili moze ovako kako sam planirao?

- - - - - - - - - -

A da li mreza za sencenje od prve godine ili od druge? Ako sam dobro shvatio prve godine se ne ostavlja rod nego se samo pripremaju lastari za narednu?
 
Kod nekoga ko gaji wilamette idi pa pogledaj, narucis sadnice odmah i objasnice ti covek. Videti uzivo je ipak nezamenljivo.
Puno sreće.
 
Dobro vece svima,po prvi put pisem u ovoj temi,odlucio sam da posadim malinu,a posto je slabo ima u mom kraju svaki savet mi je dobrodosao.
Za pocetak bi posaio 20-30ari,sadio bi na razmak od3 m da bi mogao sa velikim traktorom da tarupiram, freziram, prskam...Neznam za koju sortu da se odlucim,predavao bi u ladnjacu i svi mi preporucuju vilamet.Dvoumim se izmedju 2 parcele koje su mi uz kucu i na kojima imam mogucnost zalivanja iz gradskog vodovoda.Jedna je u juznoj starni,ali tu je zemlja crvena smonica,a druga je u severozapadu i tu je zemlja blagusa.Ja bi radije posadio u ovu prvu jer je pogodnija za rad,ali bi svakako prvo odneo zemlju na analizu.
Svaki savet je dobrodosao,nadam se ugodnom druzenju:ppozdrav:
 
Mlogi su od mene tražili sadnice ili da ih povežem sa onim ko ih ima. Ja sadim veću površinu te nemam iz svog malinjaka. Druge iz mog kraja ne bih preporučio jer je većina malinjaka zaraženo. Teško je naći nekog sa zdravim zasadom. Zadnje dve godine se desilo nešto nezapamćeno po pitanju bolesti. Kao što neko reče , dosta se sadi a i dosta se suši. Takodje bih poručio drugima na forumu da dele svoje iskustvo sa drugima da ne bi više ljudi nagrabusilo . Bar za one što ovo čitaju.

Na moju radost dečko iz Sopota je Proletos uzeo sadnice od mene i kako kaže zasad je prezadovoljan. I sam kaže da njivu nije baš najbolje pripremio a i prilično kasno je sadio ali ipak mu se primilo skoro sve. Evo i priloga;

http://agrobiznis.biz/index.php?n=1&idn=4397

https://www.facebook.com/agrobiznismagazinsrbija/videos/534098020077171/

Postovani,

Moze li kontakt telefon od ovog momka koji je gostovao na Pinku?

Hvala
 
Pozdrav svima,planiram da zasadim na jesen 3 reda malina duzine 30 m,hocu da imam za kucu i rodbinu. Nemam blage veze o malini,a hocu to da uradim ljudski,da mogu da izmedju redova da idem fergusonom,posto imam jako puno svog posla.
Zamolio bi iskusne malinare,da me posavetuju od pripreme zemljista,konstrukcije,sorte,razmaka izmedju reda i razmaka u redu,vreme sadnje. Imam deo na placu koji jednom godisnje orem i nista ne sejem.
 
Kreni od pocetka da citas temu i naci ces sve odgovore, tako sam ja uradio pre nego sam resio da zasadim malinu.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Pozdrav, posadio sam manji probni nasad toulamena. Na jesen sadim još. Imam nekoliko sadnica koje imaju velike bočne grane. Šta da radim sa tim granama, da odrežem ili pustim? Još me i zanima čime da prihranim mlade izdanke? Hvala.
 
Zasadjena u martu, kao i svi ove godine i ja sam imao velikih problema sa nenormalnom kolicinom padavina sto je uzorkovalo da mi se prilican broj sadnica podavi tj.istruli. Ovo sto je preteklo za sada izgleda ovako, jedino me brine da li cu ove godine morati da je vezujem posto su neki izdanci vec dostigli visinu vecu od jednog metra
4acbaae600bb32d827115a8686784931.jpg
d1814ed1d6d502bad2b9aafdcb739c16.jpg
66d15de859fcb5032fc67eb8908b56f4.jpg
8e3f42afd5f8f90390bcc9b82c43109e.jpg
883e988e7ab3ab7ac162e28b7f4aef74.jpg
ae9699d4b519a340d808aceb3237b50d.jpg
855c3ce884c46c7ce3851c5e4e406091.jpg
8e28433c5e38aca776052260520e6b07.jpg
264a82434269bfa072c081e53e3293df.jpg


Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Otprilike preslikana situacija kod mene prilicno se primila malina na jesen sam je zasadio medjutim ima 50 do 100 sadnica koje su se udavila u od velike vlage.
Ujedno pitanje za isti problem kao sto frigy ima a to je pojedini lastari prelaze 1 metar a dobar deo ih je za sad od 0.8 do 1 metra,ne znam sta da radim nisam planirao vezivanje do proleca (jesenas stubove),kao buraniju sam povezeao ove preko metar,u jednom periodu je bilo vetra pa se bojim stete.

Iskusni malinari pomagajte
 
Koristan savet, podhitno razvlacite drugu traku u redu.. Za sada ima vlage, bilo je dosta kise. Al sta cete kada upekne za 10 dana..?! U slucaju da se zaliva jednom trakom nece vam se malina dovoljno bokoriti nego ce vam taj mali br izdanaka ici u vis a to vam ne treba, bitno je da ona izbaci sto vise bocnih izdanaka to treba da vam bude cilj u prvoj godini. Sto se tice vezivanja, odnosno naslona pozeljno bi bilo jer kad rodi od tezine ploda padne 70% izdanaka na zemlju i bude prasnjava a nakon svake kise blatnjava malina i sa naslonom sebi olaksate i ubrzate berbu sto je jako bitno....
 
Ja posto sam stavio stubove odmah sa sadnjom, sadnice nisam vezivao, nego sam uzeo pvc vezivo, i obmotavao oko stubova na visinu od pola metra i metar tako da su sadnice uspravne i zasticene od vetra. I ja imam jednu traku u redu nisam znao da moraju da idu dve.
 
Po nekim mojim saznanjima, ne kazem da su tacna, uglavnom se za wilamet stavlja jedna traka, a da za polanu-polku idu sa obe strane reda. Slazem se da je logicno i bolje da se navodnjava sa obe strane. Nije to skupa investicija da bi se rizikovalo

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Planirao sam na jesen podignuti nov malinjak pa me zanimaju dve stvari:Da bi unistio korov mislio sam poprskati totalom,e sad zanima me dal se tako steti zemljistu,dal total dospeva i u zemljiste.
Druga stvar hteo sam baciti nesto kreca po njivi da povecam ph vrednost zemljista al me zanima dal je bolje rasuti pre oranja ili posle oranja?
 
Imam 15 ari polke zasadjenu krajem decembra prosle godine.Zanima me hoce li iduce godine u jesen biti dovoljno sadnica za jos 40ari
 
Nazad
Vrh