Podizanje novog malinjaka - sadnja

Svuda je tako koliko vidim sa novim zasadima maline, neki lastari izbijaju brže neki ne. Ima situacija da mladar nije pustio list ali klica radi i izbija iz zemlje, što sam se lično zeznuo par puta pa sam izvadio iz zemlje sadnicu a klica samo da izbije.
Ja do sad nisam skraćivao uglavnom zbog matorih koji nisu počnu da panici bez veze. Sad planiram skraćivanje pa sta joj bog da, lakše za obradu jer neće da zakazuje freza ili motika, zavisi kako ko radi.

Što se tice kopanja sebi sam napravio jednostavnu alatku koja je odlična za mlade maline. Travu čuvam iz korena i puno je bolje od motike koja samo seče zemlju i travu ➕ ne može da sačuva latar koji tek treba da izbije iz zemlje...
 
Svuda je tako koliko vidim sa novim zasadima maline, neki lastari izbijaju brže neki ne. Ima situacija da mladar nije pustio list ali klica radi i izbija iz zemlje, što sam se lično zeznuo par puta pa sam izvadio iz zemlje sadnicu a klica samo da izbije.
Ja do sad nisam skraćivao uglavnom zbog matorih koji nisu počnu da panici bez veze. Sad planiram skraćivanje pa sta joj bog da, lakše za obradu jer neće da zakazuje freza ili motika, zavisi kako ko radi.

Što se tice kopanja sebi sam napravio jednostavnu alatku koja je odlična za mlade maline. Travu čuvam iz korena i puno je bolje od motike koja samo seče zemlju i travu ➕ ne može da sačuva latar koji tek treba da izbije iz zemlje...


Moze li slike alatke?
 
Nije mi tu sad(u malini ). Na parče cevi 3/4 sam zavario parče armature u obliku slova U. Siljke ( dužina oko 10 cm) sam na vrhu stanjio da budu pljosnati i zaostrio. To je sve...
Kad "kopam", sitnu travu čupa dok onu sa dubljim korenom otkupa i lako se rukom izvadi sa celim korenom. Jedan primer kako je bolje nego motika, na 10 vrsta (2000) sadnica ja sam povadio 7 zidarskih kolica punih žila do zubace, poponca i još neke treće koju ne znam kako se zove. Sad je cupanje trave lakše duplo, ima je manje i mladar se ne povredjuje i zemlja je rastresita, nije sabijena.
 
Mozda ovako nesto
zs_ZS_a2.jpg
 
Odlična alatka, ali nije za rad u tek posađenoj malini. Ja sam od čeličnog lima debljine 3 mm napravio motiku u obliku trougla čije su dimenzije gore 3 cm i sa strane 25 cm. Ovaj trougao sam zavario za ušice od stare motike. Sa ovom alatkom se radi plitko između sadnica, ali je potrebna ovolika dužina da motika ne zapinje za sadnice.
 
Odlična alatka, ali nije za rad u tek posađenoj malini. Ja sam od čeličnog lima debljine 3 mm napravio motiku u obliku trougla čije su dimenzije gore 3 cm i sa strane 25 cm. Ovaj trougao sam zavario za ušice od stare motike. Sa ovom alatkom se radi plitko između sadnica, ali je potrebna ovolika dužina da motika ne zapinje za sadnice.

Da se razumemo ovih 3 cm je radno telo ustvari?
probao sam nesto slicno,poput rucne spartacica... ali nije za moje tesko zemljiste... u peskocitom bi radilo...
Najbolji izum mi je stolica sa stopama da ne upada u zemlju.... i mala motika od pola metra 5cm sirine.. jednorucna... pa sednem malo cupam,malo zagrebem moticicom povrsinski.... obradim metar,pa pomerim stolicu.... nisam nista sporiji nego kad bi cucao,stajao... samo mi manje pucaju ledja i manje se umorim...
da se razumeno sredim frezom koliko moze da se pridje a da ne zakacim nista... onda klasicna motika da suzim jos do reda sa obe strane... i ostane mi 15cm bas u redu koje sredjujem plevljenjem sedeci :)....
 
3 cm je na vrhu do ušica, na sredini je oko 2 cm.
Ja koristim gajbu od piva, mnogo je lakše sedeći raditi, a za zaperke koristim alatku napravljenu u obliku lastinog repa, dobro naoštrenu. Ako se zaperci neće lako da očenu trudim se da ih ne zakidam i ne vučem jako uvis, već ih ovom alatkom odsečem ili odlomim, gurajući naniže, dublje, u zoni korena.
 
Kada je najbolje pripremiti njivu za jesenju sadnju malina?Kad obaviti oranje,kad frezanje?
 
Pa kad skines usev sa nje. Pa pusti da izadju korovi pa ih isprskaj totalom dobrom dozom pa onda ponovo ako treba. Pa onda napravis analizu zemljista, pa onda stajnjak i vestak prema analizi, pa oranje, pa freza gde ce biti redovi, pa jednobrazdni plug da napravis kanal, pa posadis i zatrpas zemljom. Obavezno zatrpati zemljom kad se sadi. :ideja::osmeh:
 
Pozdrav, malinari, ja sam nov ovde :) Evo uktratko, moja porodica i ja smo zasadili jesenas 10 ari maline Tulamin. Jako smo zadovoljni kako se primila, jer je to 99%. Sad polako pocinju da izbijaju nove grancice iz zemlje, i po pravilu kad izbiju svuda, ovi "stari" treba da se odseku. Medjutim moj otac je u razmisljanu da li da ih sece ili da ih ostavi? Jel mogu da cujem vasa stucna misljenja? :cao:
 
Ja ne znam odgovor na tvoje pitanje ali me zanima da li su ti ista rekli tamo gde ste kupili sadnice? Da li su ti objasnili oko uzgoja?
 
Pozdrav, malinari, ja sam nov ovde :) Evo uktratko, moja porodica i ja smo zasadili jesenas 10 ari maline Tulamin. Jako smo zadovoljni kako se primila, jer je to 99%. Sad polako pocinju da izbijaju nove grancice iz zemlje, i po pravilu kad izbiju svuda, ovi "stari" treba da se odseku. Medjutim moj otac je u razmisljanu da li da ih sece ili da ih ostavi? Jel mogu da cujem vasa stucna misljenja? :cao:

Seci kao sto si napisao,ako ostavis one ce roditi a to je veoma malo a znacajno ces usporiti rast novih koje treba da spremis za iducu godinu.Gde se nalazi malinjak
 
A da li je moguce da se prihranom (ili necim drugim) izbegne usporavanje rasta? Pitam cisto informativno :) Inace se malinjak nalazi bas u G. Milanovcu, imam neki prazan plac, pa smo tu zasadili. A ako budemo zadovoljni, onda je plan da sirimo dalje u selu, na "veliko".
Ovo je slika od pre mesecak dana, kako vam se cini? http://prnt.sc/b3gqpr
 
Prihranjujes kanom da bi pospesio rast novih izdanaka,stare seci.

Lepo izgleda samo tako nastavi tj odyavaj bez trave.
 
Ja ne znam odgovor na tvoje pitanje ali me zanima da li su ti ista rekli tamo gde ste kupili sadnice? Da li su ti objasnili oko uzgoja?
To sam uzeo od rodjaka iz Ivanjice, nije nikakav problem, on mi je i dao uputstva. Nego cisto volim i sa drugim ljudima da prokomentarisem :osmeh:

- - - - - - - - - -

Prihranjujes kanom da bi pospesio rast novih izdanaka,stare seci.

Lepo izgleda samo tako nastavi tj odyavaj bez trave.

To sam i uradio, vec sam bacio kan. Za sad jos jedno pitanje, ove stare jel secem do zemlje ili kako vec?
 
Ako ostavis to kako je iz tog starog lastara ce izaci cvetovi i sama sadnica ce dati rod ali ne mnogo. Barem jednu saku . Ali usporices rast novih lastara koji treba da nicu i rastu pa ce da ti budu mali.
Bolje je da ove godine ne beres maline ali da ti sledece godine rod bude potpun nego da beres malo ploda i da ti novi lastari za rod budu do 1 metra . Vilamet izbacuje lastare i preko 2 metra i oni se vezuju .
Probaj i videces . Iz korena treba da rastu tj. nicu lastari koji ce da budu jaki i dugacki kako bi sledece godine imao potpun rod. U ovom slucaju lastari ce biti do 1 metra , ne vise jer koren ce hraniti staru sadnicu i plodove i polovina hrane za mlade lastare ce se gubiti na tom patrljku od sadnice .seci do zemlje kada novi lastar dostigne oko 20 cm
 
Nazad
Vrh