Podizanje novog malinjaka - sadnja

LJudi imam jedno početničko i možda smiješno pitanje posadio sam malinu prije 20 danakrenula malina ali krnula i zrava sa njom pofrezo sam izmedju redova ali su mi rekli da neokopajem dak neizbije sva malina iz korijena da neostetim nove mladeare kako da iskorijenim travu?
 
LJudi imam jedno početničko i možda smiješno pitanje posadio sam malinu prije 20 danakrenula malina ali krnula i zrava sa njom pofrezo sam izmedju redova ali su mi rekli da neokopajem dak neizbije sva malina iz korijena da neostetim nove mladeare kako da iskorijenim travu?

Plevljenjem
 
MOze li neko da mi odgovori na pitanje, kako da djubrim ove mlade lastare kan om, neki su vec na 30 cm neki 10 cm, neki tek izlaze iz zemlje, negde sam procitao u uskim pantjikama alaa taj nacin mi nije bas najjasniji, moze pored svakog lastara da se tavi po malo djubriva ili mora pored.
 
Zavisno od toga da li ste radili analizu zemljišta ili ne i šta vam je od elemenata za unos potrebno...
Da li ste radili osnovno đubrenje?
Ukoliko se interesujete za azotna đubriva upravo u temi "Radovi u malinjaku" kolege objašnjavaju metodologiju primene.
 
Pozdrav narode. Pre mesec dana sam posadio polku, vreme bi već bilo da je sva izbila (možda grešim) ali još nisu sve izbile.
Čovek od kojeg sam kupio sadnice mi je rekao da NE REŽEM SADNICE - DA IH NE SKRAĆUJEM ????? što me je prilično iznenadilo. Valjda se trebaju sadnice skratiti na neku meru da ne crpe snagu na ono što ne daje rod?
Da li da orežem sadnice i na koju dužinu?
 
Naprotiv,kao sto se kose ili skracuju do zemlje posle mrazeva tj na kraju sezone tako i prilikom sadnje treba skratiti do zemlje,kod nas se tako radi i pokazalo se kao dobro,novi mladari donose rod a oni sto izlaze iz te neorezane su podlozniji susenju.Do sada sam na tri parcele tako sadio Polku i Polanu, pokazalo se kao dobro, kako sam prijem sadnica tako i porast a sto se tice roda pratio je proseke,uostalom ,svakog saslusaj a radi kako mislis da je najbolje.
 
Poslednja izmena:
malinari ja sam nov i prilicno lutam,u jednom redu od 300 sadnica 298 mi je primilo se (mislim na sadnice) tako je i u celom malinjaku cirka 3100 sadnica,medjutim izbijanje lastara je sarenoliko na pomenutom redu od 300 sadnica svega je 70 lastara,nisam sekao stare sadnice do subote jer sam imao oprecne stavove,neke stare sadnice su zestoko olistale i pustile cvet ali lastara nigde ,dok negde samo pupoljci na straroj ali lastari oko nje.
Ne znam dali se tripujem dali je ovo dobro dali ce drugi lastari izaci kada,kada seci staru,dali da secem do zemlje do drugog pupoljka...prosto ne znam sta da radim unapred hvala na odgovorima.

- - - - - - - - - -

Za svaki savet unapred zahvalan....
 
malinari ja sam nov i prilicno lutam,u jednom redu od 300 sadnica 298 mi je primilo se (mislim na sadnice) tako je i u celom malinjaku cirka 3100 sadnica,medjutim izbijanje lastara je sarenoliko na pomenutom redu od 300 sadnica svega je 70 lastara,nisam sekao stare sadnice do subote jer sam imao oprecne stavove,neke stare sadnice su zestoko olistale i pustile cvet ali lastara nigde ,dok negde samo pupoljci na straroj ali lastari oko nje.
Ne znam dali se tripujem dali je ovo dobro dali ce drugi lastari izaci kada,kada seci staru,dali da secem do zemlje do drugog pupoljka...prosto ne znam sta da radim unapred hvala na odgovorima.

- - - - - - - - - -

Za svaki savet unapred zahvalan....

Polako izbiće. Ovo gore što navode za Polku verovatno su u pravu ali za Vilamet ja ne bih još sekao sve do zemlje. Bitno je da se primila. Pre ili kasnije mora izbiti. Možda si je dublje sadio. Ti bi da je odmah vežeš. Šalim se naravno. Nije kasno ni ako izbiju do kraja maja.
 
Hvala Vilamet na savetima mnogo mi znace,zasad plevim redove buknula je i trava jer sam od sadnje bacio stajsko,map,kalk,jara milu 13-13-21 i planiram kan kada lastari budu na 10 cm...nadam se da ce do kraja maja poboljsati situacija.
 
Najpre da kažem da jesam dublje sadio, i da sam danas bio u savetodavnoj službi gde sam pitao i u vezi ovoga. Tamo mi rekoše da se polka razlikuje od wilameta koji se orezuje do zemlje i da se kao dvogodišnja biljka ne orezuje sada.
Ostajemi da čekam. Pogledaću kako je redio malinar iz okoline Kraljeva, onaj čije ste sadnice mogli videti, sa kvržicom, na drugoj temi čini mi se...
 
polka ne tolerise u godini po sadnji da se ne prekrati sadnica.Ja sam od 22 reda ostavio 3 neorezane a ove ostale orezao PRE KRETANJA PUPOLJKA i vidi se ogromna razlika u izbijanju.reci su reci postavicu slike sve kad budem imao calov telefon pri ruci..Takodje treba znati da je bolja plica sadnja pre ce da izbiju ali je opasno za mrazeve tako da je zagrtanje obavezno
 
Koji je razlog za ovo?

Ne bih prekresivao do zemlje one što nisu nikle. Moguće da su dublje posadjene, tvrđa zemlja, sabijena, pokorica, kamen ili neka druga prepreka ne dozvoljava klici da nikne. Ako gura a nije u stanju da izbije ona se sasuši. Ako ima stablo sa par liščica iznad zemlje ona će ipak preživeti i pogurati neku novu klicu. To su makar moja iskustva ali ne mora da znači da sam u pravu.
 
Prva slika-deo reda koji nije skracivan,na slici se vidi da je na 2 od 6-7 recimo doslo do izbijanja,ali posto su slike od pre 10ak-15 dana sad su poizbijale i tu ali u manjem broju...http://prntscr.com/av7pie
druga slika-maline prekracene i ono o cemu sam pricao veci zbun se napravio jer je mnogo vise izbilo izdanaka-slika takodje od pre 10ak-15 dana http://prntscr.com/av7qkb
Inace ja cu ova tri reda malo vise da djubrim u sad pocetnim fazama jer je realno da vise trosi i hrane i vode nego presecene.Ovo je polka i moguce je da u drugoj godini kada se koren dosta prosiri i kada ojaca nece imati toliko veci uticaj da se sadnica tj proslogodisnji izdanak prekrati ali mislim da je u prvoj godini obavezno.Kolega forumas POLE je tako uradio sa heritidzom pa cemo videti kako je stanje
 
A sta ja da radim, covek od kog sam uzeo sadnice vilameta mi je dao savet da ih prilikom sadnje ne skracujem, situacija je takva da na starim sadnicama imam veliku lisnu masu i cvetovi su izbili, a mladi lastari mozda otprilike na 40 posto od posadjenih sadnica izbili iz zemlje.
 
A sta ja da radim, covek od kog sam uzeo sadnice vilameta mi je dao savet da ih prilikom sadnje ne skracujem, situacija je takva da na starim sadnicama imam veliku lisnu masu i cvetovi su izbili, a mladi lastari mozda otprilike na 40 posto od posadjenih sadnica izbili iz zemlje.

Idi na kompromisno rešenje. Oreži stara stabla kod onih koje su nikle do zemlje. Oreži staro stablo kod onih što nisu nikle na što kraće tek toliko da ima bar po neka liska.
 
Eee, a sta li tek ja da radim. Ja sam moje sadio decembra na dubinu 10-15 cm sto mislim da i nije mnogo duboko. Medjutim posle samo kisa, kisa i kisa, tako da je zemlja maksimalno sabijena, a onda naglo sunce i onda se gornji sloj 2-3 cm stego kao kamen. Dok je doslo vreme za freziranje i okopavanje ja sad imam situaciju da su skoro sve olistale, a mnoge i cvetaju, a mladara vrlo malo. Neki su vec po 15 cm, a po neki se tek pojavljuju, mada kazem da ih vecinom i nema. Moje su inace skracene na nekih 15-20 cm, a planiram do zemlje da ih skratim tek kad se svuda makar malo pojave mladari. Samo sto ce to da bude ko zna kad. Mada su sad isfrezirane i okopane i nadjubrene, a i navodnjavao sam ih dva puta pa valjda poteraju mladari.
 
Nazad
Vrh