Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ja sam jedne godine stavio pa sam skinuo, ali nisam lepo sve odradio, sada to malo drugacije radim. Jednostavno sam podvezao kanapom od prvog do zadnjeg stuba, i samo okruglim kopcama od kanape takodje vezao kanap sa leve i desne strane jedan za drugi. Na 2,5m prevezes obavezno iznad zica da ne bi spadale bocne nosece kanape.. :bravo:

Ako ipak odlucis za poprecne letve, trebace ti barem dve. I niposto nemoj da stavljas vise od jednog exera ili holsafa. Moja preporuka ti je sledece, uzmes holsaf 5x100, ili 5x80 da na celoj duzini ima navoj, usafis letvu na sredini gde zelis da je postavis jednim safom, i onda prilikom prolecnih radova posle vezivanja jednostavno je uspravis, i prodjes i frezom cak do njih. Kada ti bocne grane izadju na meru da mora da se podvezu spustis ih i zategnes kanap. 1m ti je predugacka letva za to. Pogledaj sta je jednostvavnije. Ova moja varijanta ti je definitivno jeftina za probu pa nije na odmut da pokusas. I pazi na stranu stuba sa koje stavljas zbog okretanja, trudi se da postavis na strani gde je stub ispupceniji da bi mogao da ih okreces skroz pod 90 stepeni..

hvala puno na odgovorima,stavicu letvu duzine 70 ili 80 cm na negde 1.1ili1.2 m visine stuba,skapirao sam to za zakretanje i jedan sraf ili ekser,ali mi nije najjasnije kako sada radis sa kanapima?
moram da priznam da nisam skapirao.
mozes li,ako ti nije tesko,malo poblize da mi objasnis?
mozda ni ja ne stvim letve ako mi oblasnis kako sada radis/
 
Ewo ovako lakse.
Stavis poprecnu letvu na prvi i zadnji stub, zategnes kanap sa leve i desne strane reda. Kracim parcadima kanape prevezes i spojis kanap sa leve i desne stane reda tako da ti taj kanap kojim si prevezao ostane iznad zice zbog spadanja bocnih kanapa. Mozes ti i prilikom stavljanja bocnih kanapa ako si vest odmah da pravis kopce i da vezes na stubove, time skracujes vreme stavljanja kanape dosta. A posle povezes izmedju stubova na sredini polja, i mozes u toku branja da stezes i popustas ako treba. E sad ako si razumeo znas da ti i one dve poprecne letve sa prvog i zadnjeg stuba ustvari ne trebaju.

Ja ako budem stavljao za sledecu godinu poprecne letve, icicu max duzinu 40-50cm, i 3-4 kom po direku. Ali meni je glavni posao tih kanapa drzanje rodnih grancica a tebi ako sam razumeo drzanje mladara u zimskom periodu. Tebi klasican kanap sa kojim ces da pravis "osmice" izmedju stubova zavrsava posao. Ewo i nekih slika koje sam skoro isto objavljivao zbog djubrenja. Na njima se vidi sistem kako da vezes mladare u zimskom periodu da ti ostanu uspravljeni.

Izvinjavam se moderatarima, pitanje je postavljeno u pogresnoj temi.




 
Ewo ovako lakse.
Stavis poprecnu letvu na prvi i zadnji stub, zategnes kanap sa leve i desne strane reda. Kracim parcadima kanape prevezes i spojis kanap sa leve i desne stane reda tako da ti taj kanap kojim si prevezao ostane iznad zice zbog spadanja bocnih kanapa. Mozes ti i prilikom stavljanja bocnih kanapa ako si vest odmah da pravis kopce i da vezes na stubove, time skracujes vreme stavljanja kanape dosta. A posle povezes izmedju stubova na sredini polja, i mozes u toku branja da stezes i popustas ako treba. E sad ako si razumeo znas da ti i one dve poprecne letve sa prvog i zadnjeg stuba ustvari ne trebaju.

Ja ako budem stavljao za sledecu godinu poprecne letve, icicu max duzinu 40-50cm, i 3-4 kom po direku. Ali meni je glavni posao tih kanapa drzanje rodnih grancica a tebi ako sam razumeo drzanje mladara u zimskom periodu. Tebi klasican kanap sa kojim ces da pravis "osmice" izmedju stubova zavrsava posao. Ewo i nekih slika koje sam skoro isto objavljivao zbog djubrenja. Na njima se vidi sistem kako da vezes mladare u zimskom periodu da ti ostanu uspravljeni.

Izvinjavam se moderatarima, pitanje je postavljeno u pogresnoj temi.




hvala ti puno na pojasnjenju,dosta si mi pomogao,da ne lutam.:osmeh:
da,dobro si me skapirao
,zeleo sam da lastari ostanu uspravni,zbog jesenje obrade redova,a ujedno bih voleo da mi kazes,posto imam Miker i Vilamet
,da li za obe sorte stavljas te 3 letve od 50 cm za rodne grancice ,ili u zavisnosti od sorte ima razlike u duzini letvi?
i inace kakvo je iskustvo sa letvama,i koji sisteme imate?
 
Za miker su ti letvice obavezne, a za Willamet ne. Miker ima znatno vece rodne grancice, i moraju da se podvezu. E sada se zadnjih godina prihranom i na Willametu izvuku duge grancice pa vecina nas podvezuje.

Lose iskustvo sam imao jer sam ih zakovao sa 2-3 eksera i smetale mi. Cak sam prilikom branja odvalio nogom dve tri jer me iznerviraju kada berem i zapnem za njih.
 
sutra idem da pobijam kolje,naime radim polku i parcela mi je manje vise ravna ..kolje sam sekao na 2.4 i planiram da pobijam 40 u dubinu i da ostavljam 2 metra taman za mrezu imam oko 160 kolja postavicu ih na 1200 metara duznih maline./...sad me zanima dal je mnogo 35-40 cm u dubinu ili je dovoljno tj optimalno?
 
Imam jedno pitanje u vezi đubrenja.Odnosi se na bacanje veštačkog u mladom zasadu wilameta.Kad porasnu mladari trebalo bi da bacim Kan,e sad bio sam u poljoapoteci rekoše da imaju austrijski KAN 27% od 920 din,i yara nitrobor od 1700din.Šta je bolje baciti .Zvao sam strcnjaka iz yara i on rece da je nitrabor idealan za ovo vreme i da se sad baci i posle još jednom.Kupio bi možda i yara bela ali ga kod nas nama pa mi rekose da moze i dase se baci samo nitrabor.Neznam sta je bolje.Ovo pitanje se i odnosi na mlade vocke u drugoj godini,dali da im bacim cisti KAN austrijski ili da idem samo nitrabor.POZDRAV.
 
Ovo pitanje se i odnosi na mlade vocke u drugoj godini,dali da im bacim cisti KAN austrijski ili da idem samo nitrabor.POZDRAV.[/QUOTE]
Jarina djubriva su bolja a austrijski KAN nije obican vec u sebi sadrzi dosta Ca i Mg i odlican je za kiselija zemljista,ako je kiselo previse ja bih bacio austrijski
 
Imam jedno pitanje u vezi đubrenja.Odnosi se na bacanje veštačkog u mladom zasadu wilameta.Kad porasnu mladari trebalo bi da bacim Kan,e sad bio sam u poljoapoteci rekoše da imaju austrijski KAN 27% od 920 din,i yara nitrobor od 1700din.Šta je bolje baciti .Zvao sam strcnjaka iz yara i on rece da je nitrabor idealan za ovo vreme i da se sad baci i posle još jednom.Kupio bi možda i yara bela ali ga kod nas nama pa mi rekose da moze i dase se baci samo nitrabor.Neznam sta je bolje.Ovo pitanje se i odnosi na mlade vocke u drugoj godini,dali da im bacim cisti KAN austrijski ili da idem samo nitrabor.POZDRAV.
Druze,da si zvao ove koji prave austrijski KAN rekli bi ti da je bolji njihov i da je yara bacanje para,obzirom da je skoro duplo suplje :)

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Kolege treba mi savjet posadio sam Vilamet prije 3 semice i uglavnom dobro se primile bar 90% ali uglavnom krenuo list na grančicama slabo mi izbija iz korijena da li je jos rano da izbija iz korijena ili joj trebam davati neki stimulans (POČETNIK PRVA GODINA RADA SA MALINAMA):sta:
 
Za iskusnije članove, može li ko prepoznati šta se ovo desava sa listom maline...

454bb82ce8c6327b760acfccb469f73e.jpg
efb0930883a63f1a9d886380f1b0f82f.jpg
45af23f60dd6e495dc2db918c9d279e0.jpg
4cde9becdf085c3f759107fa91d88b41.jpg


Poslato sa Nokia 1100
 
Nazad
Vrh