Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdravljam kolega! htjeo bi da te zamolim ako mozes da mi das odgovore na sledeca tri pitanja:
1.Da li uzeti sadnice iz zdravog zasada ili iz rasadnika tzv certifikovane?
2.Da li je bolje frezati ili kositi medjuredni prostor u samom malinjaku?
3.Koliko je od znacaja za samu malinu imati vec uradjen sistem kap po kap odmah poslije sadnje?
Bio bih ti mnogo zahvalan na odgovoru a da navedem da je u pitanju sorta Vilamet!
poz

Moja iskustva..:
1. Iz zdravog zasada, sa dobrim korenom, jesenja zimska sadnja
2. Ako ti je medjuredno trava, moras kositi 3-5 puta godisnje (malchom trave djubris zemliste), ako frezerujes, prelazis jednom u ovom periodu, posle plevljenje i ponovo frezerovanje koje mozes i uze (motokultivatorom 40-60cm). Ja cu od ove god ipak mislim preci na frezerovanje... U rano prolece traktor cela povrsina, kasnije freza. Ima u jednom postu ranije moje slike gde sam isao frezom i kacio ledinu, bilo je zeznuto. Ako frezerujes celu povrsinu duze ce vlaga da se zadrzava u zemljistu. Max 5-7cm u dubinu zbog plitkog korena.
3. U prvoj godini je voda mnogo bitna. Poredeci par malinjaka kod mene koji su posadjeni proslog proleca u isto vreme, oni koji su imali kpk imace 60-70% roda ove god, a ovi bez nece imati ni 20-30% (investicija isplacena). Gde ima vlage u zemlji drugacija je prica.

Ako ima neko saveta sto se tice frezerovanja nega se nadoveze, jer sam i ja novi u tome... Bio sam skeptican sa aspekta kisnih godina, ali mislim da ako se rano cak mozda i u zimskom periodu izfrezeruje (cim vreme dozvoli) cela povrsina da ce trava nici do sredine juna i da blata u malinjaku nece biti u toku branja.
 
Neko moje iskustvo da u kisnim godinama friziranje i nije bas pametno.
Ali ko će znati kakva će godina biti...

Послато са C5503 уз помоћ Тапатока
 
Treba da zalijes pre kise

- - - - - - - - - -

Ko je posadio,posadio je.Prekljuce sam podigao novi malinjak i uhvatio zadnji voz,zemlja kao beton od silnih kisa,rotofreza prosla pre 15 dana a kisa posle poga je sabila i sad nije dobro usitnjena je jer velika vlaga i nije se moglo sad frezerirati pa je zatrpavanje sporo islo,ali na kraju i ne izgleda lose kakvi su uslovi za sadnju bili.
Nocas i danas kisa bas pada i tek sad da nisam posadio ne bih uradio nista.

Ima ih koji su sadili u maju, mozda je tad zadnji voz
 
Nedelju dana nakon sadnje sam odsekao sadnice na 20 cm i onaj odečeni deo sam utrapio. Iz tih utraljenih "štapova" počeli su da izbijaju listovi. Da li tako proizvedene sadnice vrede da se sade?
Zasad je podignut 21. februara, posadio sam nekih 1500 sadnica Willameta, a ova kiša je toliko ubila zemlju oko sadnica da sam morao da okopam oko sadnica da bi lastari koji su krenuli lakše izbili.
 
E, nakon visemesecnog proucavanja foruma, i ja zasadih malinu. Za vikend, bas pre nego sto je pocela kisa, oko 3300sadnica.
Sledi realizacija navodnjavanja. Ima tu cevka na 6-8m na koju je ranije isla motorka i rucna pumpa za potrebe baste i vinograda. Treba da je ispitam, da vidim ima li tu vode, na kojoj dubini i kog protoka i kapaciteta. Pa da znam vredi li kupovati motornu pumpu ili da se prikljucim na gradsku mrezu....



 
Nedelju dana nakon sadnje sam odsekao sadnice na 20 cm i onaj odečeni deo sam utrapio. Iz tih utraljenih "štapova" počeli su da izbijaju listovi. Da li tako proizvedene sadnice vrede da se sade?
Zasad je podignut 21. februara, posadio sam nekih 1500 sadnica Willameta, a ova kiša je toliko ubila zemlju oko sadnica da sam morao da okopam oko sadnica da bi lastari koji su krenuli lakše izbili.
Nema od toga ništa. ne mogu da puste korenje na taj način. ja sam isprobavao i sa hormonima, preko 100 dana su bili na testiranju, ali ništa. Izdanci izbujali, a od korena ni traga.
 
Hvala :)

Razmak je 1.9-2m posle duuuuuuugo premisljanja, obzirom da ulazim frezom a ne traktorom odlucio sam da bude taj razmak, da maksimalno iskoristim povrsinu.
Dosta sam citao, gledao kako drugi rade pa resih da ispadne ovako. Neka ova zazivi, a za dalje postepeno
 
Ma moze to da se obradi i sa Tomicom. Malo je samo taj medjuredni problem za prskanje, ne znam da li moze kako da se masinski radi. Meni je takodje 2m, prskam samo ledjnom. Dok nisu grane mnogo izasle levo i desno moze da se prodje traktorskom prskalicom ako imas neku manju, kao i jesenje prskanje. U toko branja i pred branje nema sanse... Samo ledjna...
 
naskovic
user-offline.png


cestitam...zelim ti dobar prijem sadnica i uspeh u poslu...
 
@KUPINARS

Hvala, nastavicu da ucim od vas iskusnih :)

@Uzicanin

Sve ce ovo biti partizanski kod mene :) freza, motika, ledjna prskalica (mozda sa motorom jednog dana), samo ne bih voleo da zalivam kantom :D
Inace, ovaj ostali nacin obradjivanja i pristupa meni ne smeta. Za traktor bih morao non stop da jurim nekog da mi radi.
 
Pozdrav, pitanje jedno kada prosirujete malinjak iz svoga zasada da li prekratite lastar na 40cm otprilike kao sadnicu za prodaju ili ga kompletnog presadite bez prekracivanja, konkretno sorta miker.
 
Pozdrav, pitanje jedno kada prosirujete malinjak iz svoga zasada da li prekratite lastar na 40cm otprilike kao sadnicu za prodaju ili ga kompletnog presadite bez prekracivanja, konkretno sorta miker.
Pa sadnica je sadnica dali za sebe ili za prodaju isto je.kod nas se prekracuje obavezno.

Послато са Lenovo A6000 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav, zasadio am 10ari Wilameta sadnice su bile iz struktute tkiva ali bilo je pojedinih bez zila i korena da li ce se primiti ko zna?
 
Pozdrav,posadio sam 20 ari Vilameta pa sad gledam da kupim frezu za okopavanje ali nisam siguran koja snaga freze je dovoljna za tu površinu nasao sam neke od 3 ks da li je to dovoljno frezao bih samo kraj redova a medjuprostor traktor i tanjirače?
 
imam sortu Vilamet i Miker,pa bih hteo da stavim porecne letve,ali sam planirao tako da stavim jednu duzine 90 cm na visini oko 1m na stubu da bih tu stavljao nove lastare jer su mi ove godine bili po zemlji.
zato sam mislio da stavim tu jednu poprecnu letvu za nove lastare,a iskoristio bih je i za stavljanje rodnih grancica,makar one koje su na toj visini.
kakva su vasa misljenja.?
 
Ja sam jedne godine stavio pa sam skinuo, ali nisam lepo sve odradio, sada to malo drugacije radim. Jednostavno sam podvezao kanapom od prvog do zadnjeg stuba, i samo okruglim kopcama od kanape takodje vezao kanap sa leve i desne strane jedan za drugi. Na 2,5m prevezes obavezno iznad zica da ne bi spadale bocne nosece kanape.. :bravo:

Ako ipak odlucis za poprecne letve, trebace ti barem dve. I niposto nemoj da stavljas vise od jednog exera ili holsafa. Moja preporuka ti je sledece, uzmes holsaf 5x100, ili 5x80 da na celoj duzini ima navoj, usafis letvu na sredini gde zelis da je postavis jednim safom, i onda prilikom prolecnih radova posle vezivanja jednostavno je uspravis, i prodjes i frezom cak do njih. Kada ti bocne grane izadju na meru da mora da se podvezu spustis ih i zategnes kanap. 1m ti je predugacka letva za to. Pogledaj sta je jednostvavnije. Ova moja varijanta ti je definitivno jeftina za probu pa nije na odmut da pokusas. I pazi na stranu stuba sa koje stavljas zbog okretanja, trudi se da postavis na strani gde je stub ispupceniji da bi mogao da ih okreces skroz pod 90 stepeni..
 
Nazad
Vrh