Podizanje novog malinjaka - sadnja

Kolko bi bilo pametno više malinjaka uraditi drenažu da spriječi naljevanje viška vode kada su ovolike kišurine?redovi su dugi po 50 m a nagib blag.po meni nebi škodilo.
Ako nisi uradio,bilo bi veoma pametno da uradis,kod mene skoro svi to rade,cak i tamo gde je veci nagib.

Kakve se kise najavljuju,bice ozbiljna bitka sa fitoflorom,drenaza i prevencija u vidu alijanse ili ridomila je po meni obavezna,pred ove obilne padavine ako se ostvari prognoza.

Skoditi im nece sigurno.
 
@bobanvrb Zbog čega konkretno ne bi sadio vilamet i miker u Vojvodini?

Imao sam malinjak na 600m visine i radio sam ga 15 godina.Na 800m sam imao divlju malinu u prirodi.po šumi.Znači uslovi idealni.Do dvanaeste godine je bilo tu i tamo sporadično sa nekim problemima.Stabilni prinosi.Do osme godine sam imao solidne prinose (preko 200kg po aru na međuredni razmak 1,8m)

Od dvanaeste do petnaeste godine nisam mogao da se izborim sa bolestima i zaorao sam je.Deset godina sam radio zemlju pasulj pšenisu itd.Jesenas sam opet posadio.Govorim o vilametu.Polka i polana bi verovatno bolje uspevale na nižim terenima ali su one matematika za sebe a ja u toj matematici nisam video neku računicu u odnosu da vilamet i miker.

Bolesti kao što su fitoftora za koje je ovo vlažno vreme i visoke temp. idealne za razmnožavanje.Preparati kao što su ridomil koriste se kao preventiva inače leka nema sem čupanja i paljenja zaražene maline.

Na manjim površinama treba probati ali se nebih smeo usuditi zasaditi 1,5h to je moje mišljenje.
 
Ako nisi uradio,bilo bi veoma pametno da uradis,kod mene skoro svi to rade,cak i tamo gde je veci nagib.

Kakve se kise najavljuju,bice ozbiljna bitka sa fitoflorom,drenaza i prevencija u vidu alijanse ili ridomila je po meni obavezna,pred ove obilne padavine ako se ostvari prognoza.
Skoditi im nece sigurno.

Po meni podrivane pre sadnje bi bilo idealno jos bolje unakrst...... ali ko moze i ima priliku...
 
Jedno pitanje, mozda za vas iskusnije totalno nebulozno, ali me nesto muci....
Kupio sam sadnice u dve ture.
Jedna tura je vadjena istog dana kad sam ih kupio i urovio, a druga tura koja mi je pre par dana stigla je utrapljena jesenas.
U prilog saljem slike a ono sto me muci jesu trncici! Naime, prva tura koja nije trapljena ima izrazene bockice i poprilicno su nezgodne. Ova druga od jesenas maltene nema bocke. I jedna i druga su kuljene kao vilamet. Moze li neko objasnjenje? Msm, imam u dvoristu neke maline od pitaj Boga kad nepoznata sorta, i one radjaju sasvim korektno u odnosu na uslove, zemlju i prihranu-lepe su, ukusne, prvi rod izrazeno krupan. I te maline imaju sad bocke na sebi.
Da li je moguce da su na ovim jesenjim sadnicama otpale bocke zbog toga sto su par meseci bile utrapljene?

 
pozdrav svima, danas sam posadio 25 ari wilameta sa zakasnjenjem zbog vremenskih nepogoda. e sad me brine zato sto su sadnice pocele da izbijaju lastare, dal ce to lose uticati na njih, bile su utrapljene 3 nedelje.
 
pozdrav svima, danas sam posadio 25 ari wilameta sa zakasnjenjem zbog vremenskih nepogoda. e sad me brine zato sto su sadnice pocele da izbijaju lastare, dal ce to lose uticati na njih, bile su utrapljene 3 nedelje.

Nema problema komsija....:) Kod mene su bili jednom i po 10cm na nekima.... samo ako je dobro pripremljena zemlja.... i zalivaj...
 
Jedan jedini razlog zasto se do sada nije pocelo sa uzgojem Vilameta i Mikera u Vojvodini je visok PH 7-9. Gde su Polana i Polka mnogo manje osetljive na tu PH vrednost gde se bolje prilagodjavaju na takve tipove zemljista. Sto ne znaci da necemo kroz par god resavati taj problem i poceti sa uzgojem pomenutih sorti koje se na jugu Srbije decenijama uspesno gaje. U Vojvodina je toliko plodna zemlja, sto nasi stari kazu kamen baci on ce da izraste.
Veliki PozZz
 
ridomil sipati pored sam biljke ili okolo gde sam frezirao,jer frezirao sam pre onih kisa,i opet sam juce isfrezirao da bi koliko toliko oslobodio vodu.
pored same biljke ili kako?
 
Jos jednom sve prisutne da vas pozdravim i zamolim za savjet! Naime u dilemi sam oko sadnog materijala jedni kazu uzmi certifikovani sadni materijal iz rasadnika a dok drugi tvrde da ga striktno trazim iz zdravih rasadnika? Cekam vase savjete? :bravo:
 
ivan1975

Ne znam koliko si ukupno zasadio ali toliko komada je bar lako nadoknaditi. Iz kraja svakog reda sa obe strane izvadi po komad ili dva (u zavisnosti koliko redova imaš) i biće ti dovoljno za to što ti je zastalo. Zašto bi za tako mali broj mešao sadnice drugog "porekla" .?
 
Poslednja izmena:
za 500m duznih Vilameta i Mikera kupio sam dva pakovanja od 250 gr ukupno 500gr Ridomila gold i to planiram da rastvorim u 120-150 litara vode.
znam da ide 65 gr u 10litara vode i to mi nekako ispade mnogo jaka koncetracija tj.tako da sam odlucio ovako da uradim.
nemam problema sa rakom korena pa mislim da ce ova koncetracija biti dovoljna kao preventiva.
da sacekam da stane da pada kisa,ili ne smeta da zalijem a da nakon toga ubrzo padne kisa?
vasa misljenja?
 
Treba da zalijes pre kise

- - - - - - - - - -

Ko je posadio,posadio je.Prekljuce sam podigao novi malinjak i uhvatio zadnji voz,zemlja kao beton od silnih kisa,rotofreza prosla pre 15 dana a kisa posle poga je sabila i sad nije dobro usitnjena je jer velika vlaga i nije se moglo sad frezerirati pa je zatrpavanje sporo islo,ali na kraju i ne izgleda lose kakvi su uslovi za sadnju bili.
Nocas i danas kisa bas pada i tek sad da nisam posadio ne bih uradio nista.
 
aleksandar40

Ph je dobar, ali preveliki da ne kažem čudan za naše područje, a i ovo ostalo iskreno mi je nejasno.
Pozdravljam kolega! htjeo bi da te zamolim ako mozes da mi das odgovore na sledeca tri pitanja:
1.Da li uzeti sadnice iz zdravog zasada ili iz rasadnika tzv certifikovane?
2.Da li je bolje frezati ili kositi medjuredni prostor u samom malinjaku?
3.Koliko je od znacaja za samu malinu imati vec uradjen sistem kap po kap odmah poslije sadnje?
Bio bih ti mnogo zahvalan na odgovoru a da navedem da je u pitanju sorta Vilamet!
poz
 
Za sertifikovane dobijas garanciju da su zdrave, iz "zdravog rasada" imas samo rec.

Ja licno freziram i zadovoljan sam.

Najbolje je na pocetku imati uradjen sistem kap po kap, stubove, zicu, protivgradnu mrezu... ali ih trebas najvise navodnjavati Jula i Avgusta.
 
Evo i ja posadih mojih prvih 20 ari nakon 3 godine planiranja sto kaze Ćegovac uhvatih zadnji voz ispostovo sam sve procedure prilikom sadnje samo sto nisam zadovoljan sadnicama kad sam ih poćeo saditi primjetio sam da dosta sadnica nema onih sitnih žilica više su kao štap a kad sam ih kupovao izgledale su mi odlilno (početničko neiskustvo) nadam se da že im ova kiša pomoći da se prime.....
 
Nazad
Vrh