Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdrav svima. Na jesen namerava da zasadim oko 50 ari maline Polana i Polka pa sam odlucio pitati vas, da li je nagib terena oko 25% (14,1 °) previše?
Nadmorska visina terena na kojem bih se malinjak trebao nalaziti iznosi 392 m. Ekspozicija sever-istok. Redovi ce bit sever-jug
Hvala unapred :)

Pravac redova ce ti u vecini slucajeva odrediti parcela i nagib iste...
Sto se tice nagiba, 25% nije mali ali ni extremno veliki nagib. Bio sam u maljinjaku koji je sigurno preko 30% nagiba, pretesko je obradjivati medjuredni prstor (kosenje trimerom), kada padne manja kisa, samo da pokvasi teren, mora dobro da se pazi kada se kreces jer su klizanja cesta. Malo je otezano i branje jer noge stoje u napredgnutom polozaju. To je ono sto sam ja video kao najteze stvari. Znaj samo da je to znatno veci nagib od ovoga sto je tebi... Kod mene je deo malinjaka na ravno 20 stepeni nagiba... Radim swe bez problema..

Sto se tice nadmorske visine to ce kolege koje imaju pomenute sorte bolje znati da ti kazu.
 
Jel sad kad se posadi Wilamet moze da se posadi trava između redova.Mislim da se kupi neka kvalitetna u poljoapoteku.
 
Moj vilamet posađen u februaru nema nikakvih znakova da se primio.Posađen je na uzvišene gredice ali između redova se čuje kako ćamće voda.

tako je kod mene u sljiviku :D Kad hodam cuje se voda ispod.To znaci da je ispod ilovaca bar kod mene jer sam kopao da vidim sta se desava,na 15 mjesta ilovaca na svakih 40cm.
 
Pozdrav svima. Na jesen namerava da zasadim oko 50 ari maline Polana i Polka pa sam odlucio pitati vas, da li je nagib terena oko 25% (14,1 °) previše?
Nadmorska visina terena na kojem bih se malinjak trebao nalaziti iznosi 392 m. Ekspozicija sever-istok. Redovi ce bit sever-jug
Hvala unapred :)

Dosta sam orao usluzno za maline i mogu ti reci da je to nista gde ljudi sade. Znaci ima takvih strana gde traktor duplak nema sanse da izadje da preore parcelu nego uzoru volovima i tu sade malinu i malina je ekstra, jedino je teze obradjivati u ovakvim ekstremnim stranama.
 
Mlogi su od mene tražili sadnice ili da ih povežem sa onim ko ih ima. Ja sadim veću površinu te nemam iz svog malinjaka. Druge iz mog kraja ne bih preporučio jer je većina malinjaka zaraženo. Teško je naći nekog sa zdravim zasadom. Zadnje dve godine se desilo nešto nezapamćeno po pitanju bolesti. Kao što neko reče , dosta se sadi a i dosta se suši. Takodje bih poručio drugima na forumu da dele svoje iskustvo sa drugima da ne bi više ljudi nagrabusilo . Bar za one što ovo čitaju.

Na moju radost dečko iz Sopota je Proletos uzeo sadnice od mene i kako kaže zasad je prezadovoljan. I sam kaže da njivu nije baš najbolje pripremio a i prilično kasno je sadio ali ipak mu se primilo skoro sve. Evo i priloga;

http://agrobiznis.biz/index.php?n=1&idn=4397

https://www.facebook.com/agrobiznismagazinsrbija/videos/534098020077171/
Postovani kolega,
Na jesen planiram zasad malinjaka sorte Vilamet na pocetnih 0,5ha i imam strucnu pomoc medjutim problem kod nas kao i kod vecine jeste kupiti i zasaditi zdrav sadni materijal iako registrovani rasadnici daju certifikovan materijal opet niko nece da mi garantuje da ce se 99% primiti! Sta raditi u tom slucaju, neki vas savjet?
hvala
 
Ja ti ne bi preporucio da uzimas iz rasadnika, imas ovde na forumu dosta ljudi ciji su malinjaci odlicni, cujes se s njima dogovoris sadnice za jesen, sednes u auto i pokupis.
 
Ja ti ne bi preporucio da uzimas iz rasadnika, imas ovde na forumu dosta ljudi ciji su malinjaci odlicni, cujes se s njima dogovoris sadnice za jesen, sednes u auto i pokupis.
To mi i drug inace isto malinar i magistar poljprivrede savjetuje ali problem je sto sam ja iz Republike Srpske, a prosle godine kod nas se pojavio velik broj zarazenih sadnica,tako da ne mogu znati gdje je koja zavrsila i u cijem malinjaku::lose::
 
Pa nije baš idealno da lastari budu 1m,da li si zaljevao i prehranjivao u prvoj godini?Analiza zemljišta je jaka stavka.
Kolega posto vidim da smo nas dvojica skoro pa jedini na ovom forumu a da smo iy Republike Srpske htjeo sam te pitati znas li da li neko ima zdrav zasadni materijal Vilameta? U mom slucaju radi se o kolicini oko 8000 kom tj za zasad 5 dunuma? hvala

- - - - - - - - - -

Sto moras u r.srpskoj da uzimas, uzmi u srbiji.
A ne znam da li je i kakav problem bi imao preko granice i transporta uopste?:sta:
 
Koju sortu maline bi preporucili za sadnju u Banatu?
Koliki bi bili troskovi za 1.5ha ?Znam da ne mozete znati troskove bas tacno ali bar onako okvirno mi recite.
 
Sve je druže stvar matematike.Ja nebih sadio wilamet i miker a za ostalo treba dobro razmisliti jer je investicija ozbiljna.Možda neku mađarsku sortu zbog podneblja,ili stalnorađajuće treba im dosta vode.Možda i grešim ali ja se nebih smeo usuditi da posadim malinu u vojvodini.Ima dosta problema i na višljim terenima.Ali sve više ljudi je sadi po vojvodini pa ako im to uspe mi na malim parcelama po ovim brdima možemo slobodno da polako batalimo malinu.
 
Kolko bi bilo pametno više malinjaka uraditi drenažu da spriječi naljevanje viška vode kada su ovolike kišurine?redovi su dugi po 50 m a nagib blag.po meni nebi škodilo.
 
Ma valjalo bi svakako.Ajde ako možeš da izračunaš na 1,5ha koliko bi koštala melioracija konpletna za malinu.Pod melioracijom mislim (evo iz vikipedije)...


[h=1]Melioracija[/h] Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije

Melioracija predstavlja skup mera koje se sprovode sa ciljem popravljanja fizičkih, hemijskih i bioloških osobina zemljišta, kao i stvaranje i održavanje optimalnog vodno-vazdušnog režima zemljišta, radi obezbeđenja povoljnih uslova za rast i razvoj gajenih biljaka i postizanje stabilnih prinosa u poljoprivrednoj proizvodnji.
 
Nazad
Vrh