Podizanje novog malinjaka - sadnja

Hunter 99
Ovaj predlog i nije tako los,nego kad si dao ovaj predlog jer si mislio na pocinkovanu zicu ili si nesto drugo zamislio?
I jer imas neku slicicu na tom principu vezivanja stubova?
 
Sto se tice kolja (stubova) probajte ovako, vrh predzadnjeg stuba utegnite dobro za dno zadnjeg stuba (do zemlje), tako isto i sa druge strane reda. Onda mozda kosnici i ankeri nece biti potrebni a i ako budu ne trpe mnogo. Nadam se da sam bio jasan.

Izvinjavam se , ali stvarno nisam ukapirao ovaj sistem "vrh predzadnjeg stuba se utegnei veze za dno poslednjeg" Ako moze pojasnjenje , utegne zicom koja sluzi kao naslon ili posebna zica.Zar vrh poslednjeg stuba ne trpi najvece opterecenje? Jos ako ima nema slika ili skica bilo bi super
 
Pa opterecenje je na poslednjem stubu zato sto se ceo red oslanja na krajnjim stubovima, tj zica njih povlaci ka unutra kada je malina puna roda. Ovako se prebaci opterecenje na predzanje stubove i kad vezes u dno zadjeg njemu to ne smeta nista a posle zadnji stub drzi samo to rastojanje od zadnjeg do predzanjeg, tj 5m i to moze drzati bez problema. Sve ovo vazi samo ako je zica dobro fiksirana za predposlednje stubove.
 
Izvinjavam se , ali stvarno nisam ukapirao ovaj sistem "vrh predzadnjeg stuba se utegnei veze za dno poslednjeg" Ako moze pojasnjenje , utegne zicom koja sluzi kao naslon ili posebna zica.Zar vrh poslednjeg stuba ne trpi najvece opterecenje? Jos ako ima nema slika ili skica bilo bi super

Jednostavno pojašnjenje. Zategneš žicu niz redove tako da ti sa predzadnjeg ide žica nadole prema dnu zadnjeg direka. Znači zatezač ti se nalazi na zadnjem direku do same zemlje. Parčetom žice premostiš zadnji direk i predzadnji koja i ne mora da bude toliko zategnuta. Ta žica koja povezuje zadnji i predzadnji direk nosi teret samo tih par metara izmedju. Teret celog reda nose zadnji direci ali pri zemlji gde ih je nemoguće iščupati. Neko kod nas tako rade.
 
Po meni je lakse udariti podupirace i miran si.Ovako opet moras udariti neki podupirac bilo kakav za zadnji stub,jer ne verujem da ce moci sam tako da stoji,pogotovo kad je vlazna zemlja,on ce brzo da se rasklima.
 
Ja sam ove godine menjao odredjeni broj krajnih direka u malinjaku koji je posadnjen 1996 god i gotovo da sam sve stare podupirace iskoristiio.

U ovoj varijanti mora da se podupre predzadnji direk jer ce ipak on trpeti najvece opetrecenje. Ali taj direk nece bas ni trpeti malo.. NJega ce zica da navlaci ka sredini reda, pri svakom udaru vetra ili necega drugog sto ce da izazove pomeranje zice i direka.. Jedina opcija u ovom slucaju je fiksiranje zice na predzadnji stub i onda navlacenje ka prvom direku, ili postaviti direk pod takvim uglom u odnosu na zemlju da uglovi izmedju zice i direka sa obe strane budu isti (ako me razumete, ako ne postavicu sliku).. Dakle da vam zadnji direk koristi kao anker a da vam predposlednji direk ima ulogu poslednjeg u normalnom ankerisanju. Ja sam ipak za postavljanje kosnika, jer vecina ljudi krajnje stubove postavi najvece i najjace, ukosnicite taj stub dobro i to ce vas sluziti 15-20 godina minimum. Ako se desi da taj direk nekim slucajem u zemlji propadne, a ne moze da bude dodatno pobijen u zemlju zbog kostnika, jednostavno od starih stubova koji su bili u malinjaku odsecete nadzemni deo, podostrite i pobijete sa zadnje strane stuba... to ce dodatno da ojaca Krajnje stubove a mocicete taj sistem dugo da koristite...

Zasto nisam za ankere....? (dodatne ankere, koji idu iza zadnjeg stuba, a koji su pominjani pre par dana)
Koliko vas je bilo pod satrom na svadbi ili koliko vas je bilo na kampovanju sa satorima a da nije zapelo za anker kojim se fiksiraju isti za zemlju...?
Cak i sa trimerom da kosite travu oko malinjaka imacete problema, a da ne pominjem kosacice, tarupe...

To je moje misljenje... Ostajem pri tome da su kosnici najbolje i najkvalitetnije resenje...
 
Čitajući ovde po forumu ljudi su sadili i oko Đurđevdana i imali solidne malinjake. Ne mislim da je kraj marta krajnji rok...
prosle godine sam sadio 20 aprila:):):)
Ali nemam komparaciju sa ranije zasadjenim pa ne mogu reci da je ok ili nije.....
Prijem je solidan po meni.... ali treba uzeti u obzir da je isti dan sa sadnjom dobila i KPK.....

Za postavljanje stubova..... ja sam prosle godine stavljao pocetni i krajnji pod uglom 60 stepeni od zemlje(zakoseni suprotno od otpora zice...)
ti pocetni su 80 cm u zemlji.... u teoriji bi to bez problema bez kosnika drzalo.... ali... zemlja se ovlazi,kisa zalivanje i zica ga zatezanjem vuce napred tj ispravlja.... stavio sam kosnike pre vezivanja.... morao sam.... tj nisam morao ali nisam hteo da rizikujem da udjem u berbu i mislim o tome... zica je povukla stub 10 cm napred.... mozda bi stalo i to je to.... a mozda bi ga izvadilo....
jedinu prednost koju sam priimetio je da kosnik ima "vecu snagu" na ovim mojim zakosenim nego na vertikalnim stubovima
tako da cu nastaviti sa ukosavanjem stubova ali sa podupiracima u buducnosti...
da moram napomenuti da su pocetni 3.5m duzine,zakoseni i 80 u zemlji a u redu 3m uspravni i 60 u zemlji...
 
Miodrag novi

ZORANSM.. Pozdrav kolega,kao sto vidis nov sam na ovom forumu a vidim ti si skoro sadio Vilamet:osmeh: Ja u planu imam zasad na jesen na nekih 0,5ha takodje Vilamet pa me interesuje na koju dubinu si ih sadio i jesi li u brazdu dodjubravao sa necim?! Hvala
 
Kolega Alen i Vilamet 2012 su lepo objasnili, da se ne ponavljam. Svakako se mogu postaviti i kosnici. A zica koja povezuje vrh pretposlednjeg i dno zadnjeg stuba je posebna zica jer zica za koju se vezuje malina ide normalno do zadnjeg stuba. Znaci u ovom slucaju najvise trpi poslednji stub ali do zemlje i nema mrdanja ni krivljenja. Sliku nemam za sada a probacu ovako da pojasnim.

l/l l l l l l l l l l l l l l\l
 
za Cyber_Seljak

Pre zasnivanja ovog zasada prosle godine sam da bi se upustio u ovu priču oko ove sorte eksperimentalno probao sa 50 komada polke da bih video kako se ponaša na zemlji gde cu je saditi.Vreme je bilo slicno ovom sad kisa je ubila i stajala je dugo utrapljena. Kada je malo prosusilo a to je bilo 20 Aprila posadio sam ih u ne tako pripremljenom zemljistu zbog prethodnih kiša i 90% se primilo i dalo rod. To je moje iskustvo od prošle godine
 
Samo podupirace treba lepo namestiti u gornju zonu krajnjeg stuba,odmah ispod gornje zice,i ne treba vise nista mozgovati.50 centimetara je dovoljna dubina za svaki stub,eto nek proba neko traktorom da ga gurne da vidi da li ce se izvaliti.Problem nastaje kad se podupirac postavi nisko i onda usled tezine roda zica vuce gornji deo stuba a podupirac na sredini pravi vagu i dize ga u vis i cupa ga iz zemlje.Znaci ako su stubovi 2,5 metara dugacki takvi moraju biti i podupiraci.
Sto se tice sadnje ako moze da se zaliva nece biti problem sa prijemom do Uskrsa,naravno pod uslovom da ne bude nekih ekstremnih vrucina.Trebalo bi navodno da se posadi do Mladenaca posto se posle racuna prestupna godina
 
Evo kako izgleda malina prošle godine sadjena ako se neki sećaju , objavljivao sam slike. Sadjena direktno u stajnjak u brazdi. Imajući u vidu sušu u avgustu i da nisam imao navodnjavanje odlična je.

WKZ3P5S.jpg



A za ovogodišnju zasadjenu nisam pretpostavljao da ću je ponovo zatrpavati. Voda odnela zemlju sa žila.

RTI1AZV.jpg
 
Najbolje rešenje su kosnici, jedino treba voditi računa da gornji deo kosnika bude u visini gornje žice i da ugao između direka i kosnika bude veći od 45°, jer ako je ugao manji dolazi do čupanja direka.
 
Zaboravio si susu u prvoj polovini maja (1-15 maja je bilo bez kapi kise). Ova malina ti je super izgurala za razliku kakva je godina bila..

A ovo drugo ne bih komentarisao, ewo opet kod nas u kraju javljaju do subote padavine.. :kisa:
 
za Cyber_Seljak

Pre zasnivanja ovog zasada prosle godine sam da bi se upustio u ovu priču oko ove sorte eksperimentalno probao sa 50 komada polke da bih video kako se ponaša na zemlji gde cu je saditi.Vreme je bilo slicno ovom sad kisa je ubila i stajala je dugo utrapljena. Kada je malo prosusilo a to je bilo 20 Aprila posadio sam ih u ne tako pripremljenom zemljistu zbog prethodnih kiša i 90% se primilo i dalo rod. To je moje iskustvo od prošle godine

Koliko dugo je bila utrapljena, i kada kažeš da zemljište nije baš bilo pripremljeno na šta misliš konkretno? Je li se bila zemlja osušila? Je li sađeno u freziranu zemlju ili je sađeno u nefreziranu pa je ostavljeno da se frezira nakon sadnje, između redova, posle sadnje? Pošto čitam da neki i tako rade? Hvala za odgovore.
 
Koliko dugo je bila utrapljena, i kada kažeš da zemljište nije baš bilo pripremljeno na šta misliš konkretno? Je li se bila zemlja osušila? Je li sađeno u freziranu zemlju ili je sađeno u nefreziranu pa je ostavljeno da se frezira nakon sadnje, između redova, posle sadnje? Pošto čitam da neki i tako rade? Hvala za odgovore.

Da ponovim da sam dobio sadnice na poklon i zbog kise se nije moglo nista uraditi od toga.Utrapljene su bile mesec dana. Iskopao sam asovom rupe na dno stavio malo stajnjaka pa zemlje i tako zatrpao. Posle toga sam samo okopavao oko nje nista drugo. Čak sam pustio i da vidim da li moze sama bez stubova ali nije mogla jer plodovi je obaraju dole na zemlju i krte su grane tako da se lomi. Ničim nisam djubrio samo zalivao vodom dobro. Nije bila pokrivena zasenom i kada su bile zege zutila je ali cem je proslo novi lastari su bili normalni. Ovo mi je bio eksperiment jer je parcela na ravnom zemljistu a stariji su mi rekli da tu i blizoj okolini nikada nije sadjena malina. Sad sam posadio 4 decembra oko 20 ari po upustvu a i velikim delom po saznanju stečenom ovde na forumu od forumaša. Smatram da je čudo od biljke (verovatno zato što je korovska).
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Na jesen namerava da zasadim oko 50 ari maline Polana i Polka pa sam odlucio pitati vas, da li je nagib terena oko 25% (14,1 °) previše?
Nadmorska visina terena na kojem bih se malinjak trebao nalaziti iznosi 392 m. Ekspozicija sever-istok. Redovi ce bit sever-jug
Hvala unapred :)
 
Nazad
Vrh