Podizanje novog malinjaka - sadnja

Upravu ste nisam siljio kolje vec sam samo skinuo koru sa donjeg dela stuba i premazao sam ih bitulitom samo zbog dugotrajnosti,zbog debljine stubova sam kopao rupe nesto rucno a nesto masinskim putem sa burgijom F300,stubovi su visoki 3 m
a 50 cm sam ih stavljao u zemlju i dobro sam ubio zemlju oko njih.
Ostali mi kosnici nego sam bio mislio da ispred pocetnih stubova stavim dobar anker i da ih vezem zicom ali kolega uzicanin kaze da je bolje da se stavi kosnik pa se sad dvoumim i neznam sta da radim?
Ovde kod mene ima jedan komsija kupine pa mu kosnici popustili i zica se savila on kaze da mu se skupili zato sto poliva sa sistemom kap po kapp i da su zbog mokre zemlje kosnici popustili i sad je stavio zicu i za sada to drzi odlicno.
Zeleo bi da cujem vase misljenje oko ovoga
 
Ja imam ankerisane direke na jednom malinjaku i nikakve razlike nema isto kao i sa kosnicima. Cak sam samo uzeo bagremove kocice i za njih vezao zicu i pobio nakoso i miran si dge godine. Posle dve proveris da nisu mozda satruli ali mislim da mogu 4 godine da sluze. Za 4 godine pobijes nove i ne moras da pravis ankere
 
Jbg, kad ne znadoh, a ne pitah na vreme, ja moje zašiljio, no sta da se radi, svakako cu ih nagoreti

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Danas zavrsena sadnja 4500 komada vilameta. Eh ta kiša zezala nas je do zadnje sadnice. Šta mi sada sledi od nekih osnovnih radnji?
 
I ja danas posadio 2000 vilameta. Samo mene nije kisa zezala, jutros ustao u 6 i isfrezirao, odmah potom brazdanje kultivatorom i sadnja. Sve zavrseno do 9 ova kisa ce im sad dobro doci.
 
Blago vama,mene kisa ubi,kad cu saditi pojma nemam,jutros smo krenuli da razbacamo stajnjak u trake,radili 3 sata i kisa nas isterala i sipa ceo dan da sedam dana nece moci da se udje.
 
@zoransm

Bitno je da niste prejako utabali zemlju oko posađenih sadnica jer to utiče na stvaranje jake pokorice, pogotovo ako je kišno proleće, koja sprečava izbijanje izdanaka iz pupoljaka na korenu, što je čest uzrok lošeg prijema. Zato je važno održavati zemlju površinski rastresitom, naravno pažljivo da se ne bi oštetili izdanci, kao i bez korova.
 
Danas sam orezao nepotrebne lastare. Interesuje me da li se posle toga necim prska ili ne? Da napomenem, malinu sam preprskao prosle nedelje funguranom i cipkordom! Pozdrav.
 
Pozdrav za sve, planiram da sredinom meseca zasadim nekih 10ari wilameta na kopaoniku , sta predlazete da li da odma po sadnji postavim bagremove stubove ili ne,i pošto sam nov
u ovome šta dalje oko nje raditi pošto se posadi u proleće?
 
Pozdrav za sve , planiram da zasadim 10ak ari wilameta , pa me zanima koji su dalji radovi posle sadnje maline u prolece?
 
@zoransm

Bitno je da niste prejako utabali zemlju oko posađenih sadnica jer to utiče na stvaranje jake pokorice, pogotovo ako je kišno proleće, koja sprečava izbijanje izdanaka iz pupoljaka na korenu, što je čest uzrok lošeg prijema. Zato je važno održavati zemlju površinski rastresitom, naravno pažljivo da se ne bi oštetili izdanci, kao i bez korova.
Toga sam se i pridrzavao, posto sam znao da ce kod nas pasti ogromna kolicina kise nisam tabao nista oko njih, samo lepo nagrnuo zemlju.
 
Narode, još u subotu kupih nekih hiljadu sadnica polke, sad su mi u trapu od subote, šta mi je činiti zbog ovog vremena?
Tek danas je ogrejalo sunce da malo sušne zemlju. Koliko smem da čekam sa sadnicama u trapu, koliko smeju da borave u trapu? Zemlja je jesenas poorana, ali još nije tanjirano niti frezirano.
Da li da išta radim od toga ili da jednostavno krenem u sadnju ako uhvatim dva tri lepa dana uzastopce, pa da freziram između redova?
I da - ovaj što mi je prodao kaže da je dovoljno dva metra međuredni razmak, međutim, svi drugi me savetuju na dva i po... šta vi kažete? Da podsetim da je polka u pitanju.
 
Ja sam kod mene sadio na 2,50 a razmak u redu 0,50 . Ostavio sam dva reda po 0,40 ćisto da probam sta joj više odgovara. Mislim da ispod 2,50 ne bi smeo da ideš,sve zavisi čime ćeš je obradjivati izmedju redova, a i koliko zemlje imaš. Preporuke su od 2,50 do 3 metra medjuredni razmak, a u redu 0,50 mada sam gledao zasade da suljudi sadili na 0,40 i da je lepo sastavila vrstu.
 
Sto se tice kolja (stubova) probajte ovako, vrh predzadnjeg stuba utegnite dobro za dno zadnjeg stuba (do zemlje), tako isto i sa druge strane reda. Onda mozda kosnici i ankeri nece biti potrebni a i ako budu ne trpe mnogo. Nadam se da sam bio jasan.
 
Zahvaljujem, naročito za savet oko međurednog i odstojanja u redu. Imam dovoljno zemlje da ostavim 2,5 metra i pustim vrste od oko sto metara, pa da imam 5x100 tj petsto metara polke
Šta mi je činiti što se tiče sadnje, da li da čekam da se zemlja još osuši nakon ovih kiša pa da freziram ili da sadim u jesenas pooranu zemlju, a nefreziranu, pa da samo posadim u malo prosušenu zemlju, pre nego što padnu nove kiše?
Lepo vreme najavljuju tek od sedamnaestog. Da čekam da se zemlja sušne ako bude sunca u narednom periodu, ili da sadim u vlažnu zemlju? Hoće li škoditi korenu ako se posadi u vlažnu zemlju?
Lepo vreme najavljuju tek za april, a mora se posaditi do kraja marta, ako ne grešim?
Savet iskusnijih apsolutnom početniku?
 
Sacekaj da prisusi lepo pa sadi kad se isfrezira. Nemoj frezirati ako je mokro, moraces sacekati da prodje i ovaj talas. Bolje nego u blato da sadis.
 
Čitajući ovde po forumu ljudi su sadili i oko Đurđevdana i imali solidne malinjake. Ne mislim da je kraj marta krajnji rok...
 
Hunter99
Interesantan predlog za ovo vezivanje stubova, prvi put za to čujem. Ima logike i eksperimentalno ću probati sigurno.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cyber_Seljak
Kolega @nesicue je u pravu. Sadnja se može obaviti i kasnije, nije to problem. Dobro bi bilo da ako si u mogućnosti, sadnice skladištiš na nekom hladnom mestu (rashladna vetrina, hladnjača, itd ...). U trapu će sigurno "krenuti" pre nego tebi vreme dozvoli.
 
Nazad
Vrh