Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ok onda cu na 5,5 pa cu da dokupim jos, u kakvom zemljistu je najbolje da se pobijaju, sad dok je vlazno ili kad se prosusi, isto sam primetio dosta glista da su u zemljistu danas kada sam probao da vidim kako ide busenje rupa, ne znam da li mogu da naprave neku stetu.
 
Ja sam u nedelju zavrsio sa postavljanjem stubova,ostali su samo da se stave kosnici ali me je kisa sprecila da odradim posao do kraja nego dvoumim se da li da stavim kosnik iza stuba ili da napravim neki dobar anker ispred stubova i da ih vezem sa pocinkovanom zicom?Rupe za stubove sam jednim delom kopao rucno a drugi den masinom sa burgijom f 300 i dubina rupe je 50 cm a razmak izmedju njih je od 5,10 do 5,30
Dodao bi neku sliku ali nesto imam problema sa ubacivanjem slicica
Nesto nece da ubaci slicicu
 
Stavi kosnik, nikako zicu, smetace ti prilikom raznih obrada.. Kosenja, frezerovanja i slicno.
 
Molim za odgovor-pomoć ! Vidim da jos neki članovi imaju istu muku, sadnice mi stoje u trapu oko 5 dana. Ne mogu da udjem u njivu da isfreziram, vidim da na korenu krecu izdanci i ponegde list. Koliko još mogu da ih cuvam u trapu a vidim da ce ceo Mart biti kišovit i da se neće moći srediti zemlja. Ili da sadim na toj neravnoj zemlji koja je u toku zime izmrzla, pa posle da isfreziram između redova. Molim vas za neki predlog!!?
 
Ako ti ceo mart javljaju tako onda bolje posadi sada.. Neka ti neko otvori brazdu, stavi stajnjaka, vrati malo sitne zemlje i stavi malinu u to. Obavezno sitnu zemlju oko zilica. Predpostavljam da si uzorao jesenas jer govoris da je zemlja izmrzla. Ova zima je bila extra za zemlju, sva je pukla tako da ne bi trebalo da je neki problem. I obavezna obrada ostatka zemlje cim dozvoli vreme, naravno da pazis na koren.
 
Ako si vec uzeo sadnice, izfreziraj fino redove, kisu najavljuju za petak, a za vikend lepo vreme, prodji frezom opet u subotu pa sadi u nedelju. Jbg klima se poremetila, moramo da se prilagodjavamo njoj, krece vegetacija ne valja za sadnice da ti stoje dugo sad utrapljene.
 
Pozdrav za sve malinare. Novi sam u malinarastvu, uopste u poljoprivredi. Zanima me jedna stvar, jesenas sam posadio 20a vilameta, sad cekam da krene vegetacija pa da vidim na cemu sam, ali me zanima sta predlazete, odnosno mislite za medjuredni prostor. Kao klinac moji su sadili malinu i prve godine izmedju posadili pasulj. Pa mene sad zanima da li je to dobro ili lose za malinu. Tacnije, moja prvobitna zamisao je da posadim detelinu 3 pa da kosim izmedju i da zavrsim posao, ali se setih tog pasulja i uopste mahunarki, grasak, boranija itd.
 
Pozdrav za sve malinare. Novi sam u malinarastvu, uopste u poljoprivredi. Zanima me jedna stvar, jesenas sam posadio 20a vilameta, sad cekam da krene vegetacija pa da vidim na cemu sam, ali me zanima sta predlazete, odnosno mislite za medjuredni prostor. Kao klinac moji su sadili malinu i prve godine izmedju posadili pasulj. Pa mene sad zanima da li je to dobro ili lose za malinu. Tacnije, moja prvobitna zamisao je da posadim detelinu 3 pa da kosim izmedju i da zavrsim posao, ali se setih tog pasulja i uopste mahunarki, grasak, boranija itd.

Pasulj spada u grupu leguminoznih biljaka na čijem korenu u kvržicama žive bakterije azotofiksatori. Bakterije koje žive u simbiozi sa pasuljem mogu da koriste atmosferski azot koji se troši za potrebe rasta i razvića biljaka. Godišnje u zemljištu ovako stvorenog azota može ostati i preko 150 kg/ha.Ja sadim cak i godini u kojoj pripremam zemjiste za malinu, dakle, posadim u aprilu maju u zavisnosti od vremena, skinem pasulj avgusta meseca, prefrezerujem na jesen i novembar decembar sadim malinu. Naredne god ponovo izmedju redova pasulj. Kada skidas pasulj ne cupas ga, vec vecim makazama seces i ostavljas koren u zemlji. Ako sadis u kucice idi 2 maksimalno tri reda izmedju redova maline. Ja sadim masinom od imt motokultivatora na 60cm dva reda jer tako mogu da prodjem frezerom izmedju. Trazi samo sorte pasulja koje se ne penju (puzavice tipa pasuljice) jer ce da ti odu na malinu i i imaces problema kada pudes plevio malinu, skidao pasulj. Ako budes sadio travu trazi koja je najbolja za zelenisno djubrenje, mislim da bi trebalo detelina da je ok. Ako te interesuje jos sta tu sam. Srecno
 
w7hxu.jpg
Danas kod kolege posadili polanu na nekih 10ari 1000 sadnica malo je vlažno ali nevredi više čekati pohvala za sadnice inače su od člana Jokšić
 
Danas nekom spravom neka vrsta spartaca, izvuceni redovi i pocela sadnja, doduse uradjen jedan red od deset ali s obzirom koliko smo cekali da krenemo ... dobro je zavrsice se. Freziranje smo preskocili i mogu vam reci da je zemlja prilicno rastresita. Dobro je izmrzla. Da sam znao da ce moci i bez freziranja bilo bi vec zavrseno.
 
Ovako to sada izgleda kod mene postavljanje stubova
slike.php
[/url] [/IMG]
jos samo kosnici da se postave i to je to
ova 2 slika nesto izadje naopako o cemu se radi nemam pojma
 
majstore pa nije ti to ograda na 5m direke stavi hahah
nema potrebe da idu cesce ali ne sme ni redje.
probao sam na 6 ali sam se zeznuo ne moze lepo da se zategne,ali 5 dube savrseno zategnutop a ne trpa se dzaba mnogo direka u red
 
Pa kad ce da nose tone i tone malina :haha:
Salim se lepo ti to izgleda, stavio si pregorelo ulje na ovaj deo sto ide u zemlju ili sta? I zasto šiljenje donjeg dela? Jel ima neka fora oko toga? Posto planiram i ja neke stubiće da postavim doduse ne za malinu...
 
Nazad
Vrh