Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdrav kolege potreban mi je savjet od iskusnih pošto sutra idem da kupim sadnice pa me interesuje da li postoji način kako prepoznati bolest tj zaražene sadnice pošto sam početnik nisam siguran na sta obraditi pažnju HITNO MI JE POTREBAN SAVJET
 
Kolege mala pomoc. Zasadio sam na jesen 35 ari vilameta,negde oko 4500 sadnica. Interesuje me da li treba sad neko djubrivo da bacim i ako treba koju kolicinu na ovu povrsinu? I posle toga ide rezanje iznad drugog-treceg pupoljka? Mlad,nov i neiskusan :) Hvala unapred
 
Kolege mala pomoc. Zasadio sam na jesen 35 ari vilameta,negde oko 4500 sadnica. Interesuje me da li treba sad neko djubrivo da bacim i ako treba koju kolicinu na ovu povrsinu? I posle toga ide rezanje iznad drugog-treceg pupoljka? Mlad,nov i neiskusan :) Hvala unapred

Kazu da je sad kasno za npk djubrivo,toliko znam.
Kad povezes malinu na najvisu zicu ostavis 2-3 pupoljka iznad zice ,ostalo odseces. :ppozdrav:
 
Kolege mala pomoc. Zasadio sam na jesen 35 ari vilameta,negde oko 4500 sadnica. Interesuje me da li treba sad neko djubrivo da bacim i ako treba koju kolicinu na ovu povrsinu? I posle toga ide rezanje iznad drugog-treceg pupoljka? Mlad,nov i neiskusan :) Hvala unapred

Imas unazad postova gde sam objasnjavao sta i kako. U ovoj temi i temi o novim zasadima. Swe se swodi na KAN, folijarnu prihranu i plevljenje.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ewo jos jednom, kopirano sa sajtova.

Đubrenje: Ako je u pripremi zemljišta data puna količina osnovnih đubriva, onda se daje samo prihrana azotom (N) u 3 navrata. Prvo prihranjivanje kada izbiju mladi izdanci, drugo kada porastu do 30 cm i treće kada dostignu 60 cm. Prihranjivanje se obavlja duž redova u uskim pantljikama (70-80 cm) sa 80-100 kg KAN-a svaki put.
Uklanjanje izdanaka: Kada se iz posađenog izdanka razvije jedna ili više mladih biljaka (15-20 cm),stari izdanak se reže do zemlje da bi se spriječilo plodonošenje i podstakao razvoj i porast novih izdanaka. Dobro odnjegovan zasad je onaj od koga se razviju 1 – 3 nova izdanka visine 1,5 m i više. Ako se pojavi bočno grananje kod mladih izdanaka prve godine oni se uklanjaju, a umjesto njih pojaviće se novi.

80-100kg je doza KANa po hektaru da ne bude zabune. Hektar maline iliti 5000m. Jedini nacin da svako dobije istu povrsinu. Jer je kod nekih medjuredno 2 kod nekih 3m.
Dakle tvojih 35ari trebalo bi da je 1750m.
Dalje, pri svakom bacanju djubriva idi povrsinsko kopanje, cisto da zatrpas djubrivo, nista duboko, plevljanje obavezno u periodu cele godine. Trava ce dosta hranjivih sastojaka iz zemlje da izvuce. Imas i folijarnu prihranu koja ti prati bacanje KANa. Ja sam koristio Fertiactyl starter, koji moze i kroz sistem kpk. Ovo ti nije obavezno ako swe ostalo uradis kako treba.. Ja sam kombinovao prosle god i extra se pokazalo. Ove god sam u periodu decembra posadio 1600 sadnica, od kojih je 500 imalo deo koji je bio iznad zemlje, ali su imale dobar korenov sistem. Videcemo sta ce biti.
 
Poslednja izmena:
Ok hvala. A sto se tice rezanja? Kad sam kupovao sadnice prodavac mi je reko da samo lepo zasadim i na prolece kad se prime ide rezanje iznad treceg pupoljka? Evo kako to sad izgleda
2cpvxx5.jpg
[/IMG]
 
Ok hvala. A sto se tice rezanja? Kad sam kupovao sadnice prodavac mi je reko da samo lepo zasadim i na prolece kad se prime ide rezanje iznad treceg pupoljka? Evo kako to sad izgleda

Imas gore za rezanje u postu.
Extra si sredio swe, mislim da su i sadnice extra. Samo ako bude vlage bilo, bice to swe na drugoj zici za narednu godinu.
Srecno novi kolega...
 
Pozdrav kolege planiram saditi malinu krajem sedmice ako kisa dozvoli ali jos nisam razbacio stajnjak jer lik koji mi treba dovući nemoze isto zbog kise i blata pa me interesuje da li bi bilo pogresno da ga razbacim nakon sadnje i da ga zafrezam HVALA NA ODGOVORIMA UNAPRIJED
 
Pozdrav kolege planiram saditi malinu krajem sedmice ako kisa dozvoli ali jos nisam razbacio stajnjak jer lik koji mi treba dovući nemoze isto zbog kise i blata pa me interesuje da li bi bilo pogresno da ga razbacim nakon sadnje i da ga zafrezam HVALA NA ODGOVORIMA UNAPRIJED

Najbolje kada ga rasturis pre sadnje u kolone gde ce biti maline, onda zafrezerujes u zemlju, pa napravis po sredini toga kanal za malinu. A ako ga vec nemas bolje da ga rasturis kasnije nego da cekas sa sadnjom..
 
Pozdrav Malinari.Ja sam nov na forumu pa imam par pitanja.Planiram da zasadim na 5 ari wilamet za neki dan.Nabavio sadnice od coveka podno kopaonika.Nije mnogo ali pošto ne zivim na selu i nikad se nisam bavio malinarstvom reko da brobam da vidim kako će da ide,mada imam vočnjak na 10 ari koji sam posadio pre 2 godine.Što se tiče sadnje sve je jasno citajuci na forumu.Pitanje glasi ja sam jesenas na parcelu bacio veštacko đubre 8-16-24 i malo stajskog(nisam imao više) i izorao.Sad planiram da isfrezujem napravim redove i posadim.E sad dali mogu pošto sam malo bacio stajsko( a i sad nemam gde da ga kupim trebalo bi kasnije da ga nabavim ) u redove prvo bacim italpolina pomesan sa zemljom pa da sadim ili da posadim pa da bacim u trake sa strane italpolinu.ili da umesto italpolinu koristim đubre Excell orga 4.2.6+3mgo to je iz kataloga galenike.I drugo pitanje kolega uzicanin je napisao da se prve godine baca u tri navrata Kan i da je on išo sa prehranom fertiactyl starter.Samo kad se ide sa ovom prehranom i dali pored ove prehrane u prvoj godini po sadnji ide i prehrana koja se obicno daja u tabelama u raznim programima zaštite biljaka(mislim na one kataloge iz poljoapotekama).I samo još jedno pitanje kad smo vec kod đubrenja.U drugoj godini kad vec porastu mladari kad se vrsi osnovno đubrenje dali novembar decembar kao kod vocaka ili ide kasnije ovo pitam pošto kad se jesenjas spuste mladari na zemlju nemozes da priđes i lepo bacis đubre ispada mora da se prvo vezu pa onda da se baci osnovno đubre pa tamo kraj mart ili pocetak aprlila ide kan i još jednom u maju kan.Pozdrav za sada.
 
Kolege sta da radim kupio sam sadnice treba da mi stignu u petak ali nemogu da udjem s traktorom u njivu zbog ovih kisurina da pripremim njivu tj da potanjiram i isfrezam a kolega koji mi je prodao sadnice mi govori da trebam sto prije da sadim jer su već počeli mladi izdanci da izbijaju iz korijena.
Da li će uticati na prijem ako cekam jos 7-10 dana i kako zaustaviti vegetaciju MOLIM ZA POMOĆ
 
Kolege sta da radim kupio sam sadnice treba da mi stignu u petak ali nemogu da udjem s traktorom u njivu zbog ovih kisurina da pripremim njivu tj da potanjiram i isfrezam a kolega koji mi je prodao sadnice mi govori da trebam sto prije da sadim jer su već počeli mladi izdanci da izbijaju iz korijena.
Da li će uticati na prijem ako cekam jos 7-10 dana i kako zaustaviti vegetaciju MOLIM ZA POMOĆ
 
Ovih dana krecem da postavljam stibove, jedva nadjoh burgiju da pozjmim, e sad po matemici mi se najvise uklapa na 7 metara da ih postavljam, nije li retko, stubovi su bagremovi na 3 metra debeli su nisu mrsavi.
 
Ovih dana krecem da postavljam stibove, jedva nadjoh burgiju da pozjmim, e sad po matemici mi se najvise uklapa na 7 metara da ih postavljam, nije li retko, stubovi su bagremovi na 3 metra debeli su nisu mrsavi.

Na 7m ce da ti se uvija zica mnogo na sredini izmedju stubova prilkom vezivanja. A i ako ti malina izbaci dosta rodnih grancica sa dosta roda moraces da podupires izmedju stubova. Izvodljivo je i tako, ali moja preporuka je 5-5,5m.
 
@PoP
Tebi ovo u ravnici...? Ja sam osudjen bio da okrenem nizbrdo stranom, a to je malinjak sadjen 1996 god. Ovih godina kada sam sirio jedan deo prati te redove, a drugi deo je pod uglom od 45, da bi isto isao i pratio nagib strane. Agronom kada je gledao rece da samo treba provetravanja da imas.. Meni su ti stari redovi okrenuti istok-zapad, ako gledam prema suncu gde izlazi... :)

Није у равници, ја сам из НС, али је имање у селу Гола Глава код ВА.
Онда ћу ја да окренем североисточно, тако ми највише одговара, да не иду редови онако укосо, то је само зајебанција. Захваљујем :)

@владимир кисач

У праву си, хвала имењаче ::super::
 
ja sm stavio stubove na 6 metara razdaljine.tako sam bio negde procitao i tako sam uradio.
 
Ja sam stavio stubove na 5,5m, ali su uz pomoc one masine za vedjenje rupa tako dobro pobijeni*(oko 80-90cm) u zemlju da mislim da bi i 10m mogao lagano da stavim, ne bi bilo problema. Moram da napomenem i da na pocetku reda imam zatezace za zicu, pa jednostavnim okretanjem kljuca za 10-ak sekundi zategnem zicu kao strunu na redu od 60m. Rucno je ovako ne bi zategla ni 4 coveka. Obavezno na krajnjim stubovima stavi kosnike (podupiraci) i zategni zicu maksimalno, tako nema sanse da ti se red krivi.
 
Nazad
Vrh