Podizanje novog malinjaka - sadnja

Nemam svoje misljenje po ovom pitanju da tako kazem, tako mi rece zastitar i ja sam postovao. Mada iskreno i meni se cinilo da je to visoka konc. Al' ajd'.
 
Da li nije kasno u narednih nedelju dana (ako vreme dozvoli) da se sadi Vilamet? Zemlju sam spremio jos u novembru, sve do sada razmisljao sam sta da sadim da li Vilamet ili Polku. Ipak sam odlucio da posadim Vilamet pa sta bude, bude. Ovde ga niko nema videcu kako ce uspevati...
 
Ja planiram u nedelju, uz Bozju pomoc. Takodje sam jesenas spremio parcelu ali zbog loseg kvaliteta i manjka sadnog materijala pomerio sam za prolece. S obzirom da se uveliko vade i prodaju sadnice, odlucio sam se za ovaj period. Kolje sam obezbedio, ostaje mi jos kap po kap, zica i protivgradna zastita.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
izvinjavam se ako nije mjesto ovdje za ovo moje pitanje, gdje je najbolje uzeti sadnice maline al samo iz maticnjaka,i koja je cijena sadnice, hvala unaprijed!1
 
Jesenas sam na jednom predavanju pitao Aleksandra Leposavića iz instituta u Čačku da nam preporuči dva rasadnika sa matičnim i sertifikovanim sadnicama u Srbiji nije nam rekao ni jedan pa čak ni za institut u Čačku,verovali ili ne!
 
U literaturi pise da može da se sadi do kraja Marta. Zemlja mi je nadjubrena i poorana jesenas. Nije isfrezirana, i to mi je sad problem, ne mogu tu operaciju da odradim zbog stalne kiše zemlja vlažna a sadnice mi stižu za dva tri dana. Ja bih da ih stavim u trap pa cim se ovremeni da sadimo. Vaše mišljenje koliko mogu da prolongiram sadnju??
 
To i mene interesuje, zatrapio sam ih pre 5 dana, mislio sam juce da sadim ali je zemlja isuvise nakvasena

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Ja sam danas bacio zgorelog stajnjaka, izvuko brazde gde sam jos sadio maline i isfrezirao izmedju redova. Dan je bio savrsen za rad. Nemojte cekati da se zemlja osusi nego sadite jer polana kod mene vec lepo poterala. Uzgred to sto se cini da je ujutru zemlja mokra u osam devet kad udari sunce i vetrić za rad je komotno. Ako sutra ne bude kise u polje i pozavrsavati sta se ima. Ne mozete citati literaturu mora se gledati sadnica, vremenske prilike i slicno.
 
Treba saditi sto pre jer vegetacija vec krece da radi...Sto kasnija sadnja mnogo je veci rizik.
 
Kada sam sadio malinu bio je pocetak aprila. Ali godina je bila takva,sneg se otopio krajem marta. Tako da literatura nije nesto cega se treba drzati slepo vec kao sto rece kolega kisač,treba pratiti vremenske prilike.
 
Dobio sam savet da u novemru tek zasadjenom malinjaku pre vegetacije bacim Yara djubrivo 13-13-21 sta mislite iskusni malinari jeli to ok!
 
Dobio sam savet da u novemru tek zasadjenom malinjaku pre vegetacije bacim Yara djubrivo 13-13-21 sta mislite iskusni malinari jeli to ok!

Po meni njoj u prvoj godini treba azota a ne kalijuma. To djubrivo cak i sa vecim procentima kalijuma i manje fosfora i pogotovo azota se baca u rodnim godinama u toku zime. Malina je kalijumova biljka, ali mislim da joj u prvoj godini bespotrebno bacati kalijum. Cekamo jos iskusnije, pa da vidimo. Mozda grresim i ja
 
Pa u principu i planiram da stavljam kan ali kako mi su objasnile kolege kada lastari budu 10 cm iznad zemlje i posle jos 2 puta u 2 meseca naredna,ali su mi savetovali Yaru prvo da bacim pre pocetka kretanja same maline a kako su me stariji iskusniji savetovali posle 10 cm iznad zemlje kad budu lastari da bacim KAN tri puta u periodu od 25 dana do mesec.

Hval unapred nasim kolegama na savetima!
 
Поздрав друштво, ево и мог првог поста, барем мислим да је први, давно сам се регистровао али мислим да нисам писао :ppozdrav:

Интересује ме правац садње ? Знам да се препоручује да то буде север-југ. Али када бих се стриктно држао тог правца редови на њиви би ми изгледали овако


_zpsi2tfhzjb.jpg


Или да одем мало североисточно да бих испратио ту линију њиве да тако кажем, знате на шта мислим.

2_zpspjrxvf0p.jpg


Могу и овако, и онако... Сад шта би било боље ? ::pomoc:;
 
Pa u principu i planiram da stavljam kan ali kako mi su objasnile kolege kada lastari budu 10 cm iznad zemlje i posle jos 2 puta u 2 meseca naredna,ali su mi savetovali Yaru prvo da bacim pre pocetka kretanja same maline a kako su me stariji iskusniji savetovali posle 10 cm iznad zemlje kad budu lastari da bacim KAN tri puta u periodu od 25 dana do mesec.

Hval unapred nasim kolegama na savetima!

Za KAN si upravu 100%, za ovo drugo nemam pojma... Mozda su ti rekli jer nisi stavljao stajnjak... Ja sam gurao bez ikakvog djubriva sem kan-a i stajnjaka, plus folijarna prihrana.. Na drugu zicu swe...

@PoP
Tebi ovo u ravnici...? Ja sam osudjen bio da okrenem nizbrdo stranom, a to je malinjak sadjen 1996 god. Ovih godina kada sam sirio jedan deo prati te redove, a drugi deo je pod uglom od 45, da bi isto isao i pratio nagib strane. Agronom kada je gledao rece da samo treba provetravanja da imas.. Meni su ti stari redovi okrenuti istok-zapad, ako gledam prema suncu gde izlazi... :)
 
Ja da sam se drzao preporuke sever jug imao bih 100 redova po 10 metara umesto sadasnjih 3 po 400 metara. Pa nisam valjda opičen?!!U redu su i preporuke treba ih znati ali se mora uzeti u obzir i teren. Treba tamo i neki traktor da prodje da obradjuje medjured, da bacas stajnjaka, da se okrene na kraju reda da ima mesta...tako planiraj.
 
Nazad
Vrh