Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ja sa SLAVOL om imam odlicno iskustvo...
 
Kako kiša neda da se odradi kako treba msm na pripremu parcele molim za jedan savjet.Ako bi sad sadio bez trpanaj stajnjaka u kanal da li kasnije mogu da ga namirim bacanjem u red i frezanjam.Naime parcela je poorana ali teško da ću ući traktorom u nju.Nekako bih odradio,usitnio zemlju da je mogu posaditi a kasnije bi radio između redova.Sad bi samo vještak bacio.
Pozdrav druze. Mislim da uopste nije problem ni da kasnije dodas stajsko djubrivo. Ako sada sadis malinu,bitno je da se sadnice prime a ti ces blagovremeno dati djubrivo koje joj odgovara. Naravno mislim da prvo uradis analizu zemljista da bi tacno znao sta da joj das.

- - - - - - - - - -

Ja sam Slavol,iskreno govoreci,poceo da koristim prosle godine i zadovoljan sam. Ne mogu da kazem woooow napravio mi je cudo u malinjaku ali zaista se oseti da je malina nekako jaca,koristio sam ga i posle berbe da malo ubrzam rast lastarima i mislim da sam uspeo.
 
Planirana parcela za sadnju okrenuta je ka zapadu, a zbog nagiba nameće se da redovi idu (kako ne treba) u pravcu istok-zapad.
Da li u ovom slučaju severna strana redova može da dobije makar neophodnu količinu sunca .?
Da li bi značilo da recimo redovi idu po dijagonali i uhvati se neki jugoistok-severozapad .?
Nikakvo iskustvo nemam sa ovakvom situacijom, jer to je jedina njiva koju imam sa takvim položajem. Voćnjaci i kuća su mi svi na južnoj i nešto malo na jugozapadnoj strani.
 
malina se sadi spram terena tj nagiba a istok zapad nije idealno resenje jer ce ti uvek biti vise rodni grana na juznoj strani a manje na severnoj, plus ako je susna godina sa velikim temperaturama imace za posledicu progorevanje,pozeljna bi bila parcela da oko 15 casova udje u senku
 
Drugari zasadio sam u novembru otprilike 650 m maline,pa pomoc iskusnijih mi treba,bacio sam u novembru map fosfor,razbacao oko 12 kubika pregoleg stajnjaka i oko 600 kg kalk kreca sve to dva puta isfreizrao otvorio brazde i posadio sadnice.
Posto je malina sad u fazi mirovanja tj njene sadnice mene interesuje koji su prvi radovi sad (februar,mart,april) posle ovoga kao i dali da bacam vestak kad,koliko i koji.
Hvala unapred svima!
 
Drugari zasadio sam u novembru otprilike 650 m maline,pa pomoc iskusnijih mi treba,bacio sam u novembru map fosfor,razbacao oko 12 kubika pregoleg stajnjaka i oko 600 kg kalk kreca sve to dva puta isfreizrao otvorio brazde i posadio sadnice.
Posto je malina sad u fazi mirovanja tj njene sadnice mene interesuje koji su prvi radovi sad (februar,mart,april) posle ovoga kao i dali da bacam vestak kad,koliko i koji.
Hvala unapred svima!
Odprilike,cekas da ti se pojave novi mladari pa kad izbiju stare tj sadnice odma kidas,vrsis prihranu KAN- om,odrzavas medjuredni prostor i plijevis u redu
 
juce sam razvukao zicu na stubove.
inace,radi se malinjaku koj je sadjen na prolece 2015,znaci ovo je druga godina,
interesuje me da li je visina lastara od 80 do 1m zadovoljavjuca za drugu godinu?
mada ima lastara koji su dugacki i preko 1.8m.
ja sam skapirao da malinjak tek u trecoj godini bude ono sto treba da bude.
odgovori su mi potrebni da bih znao da li dobro radim oko maline ili ne.
dosta pratim ovaj forum i dosta sam naucio iz njega,super je.
pozz
 
Da li pre sadnje, treba voditi racuna o razdaljini gde treba pobosti kolje? Planiram 5 u metar pa me zanima da li posle 5-og metra ostaviti prazninu za kolac i kolika bi ona trebala biti?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Ja nisam vodio računa kad sam sadio.(ocu reći da nisam neka picajzla).Kad sam kasnije postavljao stubove uklapao sam ih izmedju malina tako da nisu svi u istoj ravni.Gde nije moglo vadio sam sadnicu
 
juce sam razvukao zicu na stubove.
inace,radi se malinjaku koj je sadjen na prolece 2015,znaci ovo je druga godina,
interesuje me da li je visina lastara od 80 do 1m zadovoljavjuca za drugu godinu?
mada ima lastara koji su dugacki i preko 1.8m.
ja sam skapirao da malinjak tek u trecoj godini bude ono sto treba da bude.
odgovori su mi potrebni da bih znao da li dobro radim oko maline ili ne.
dosta pratim ovaj forum i dosta sam naucio iz njega,super je.
pozz
Znaci ove godine daje prvi rod. Prosla godina je bila teska za tek posadjenu malinu, susna. Inace treba da idu sve preko druge zice (180cm) ako je dobra malina. Ovde kod nas je tako i u prvoj godini davala vecinom preko 1kg po sadnici a nekim i do 1.4kg. Mada je prosla godina bila idelana za onw koji su imali malinu u rodu.
 
hvala zemo nisam bio siguran dali je dobro da bacim kan pre pojave mladara.

Meni su stručnjaci iz PSS-a savetovali da planiranu količinu KAN-a bacim iz tri puta i to kada novi mladari izbiju na 10 cm, 30 cm i 50 cm (tada idem sa jednom kafenom kašičicom KAN-a po biljci). Generalno, KAN treba da ide iz 2 do 3 puta.
 
znaci mogu da vezem za prvu zicu ,posto ne moze da dosegne do druge zice?
da li to nesto smeta malini?
 
Na koliko vode rastvoriti jednu kesicu Ridomila od 25gr, nisam nasao taj podatak. Uzeo sam tri kesice za oko 1700 kom maline, prodavac mi rece da ostavim biljke da prenoce.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Hvala Vladimire, i meni je bilo cudno da toliko budu potopljene, sad se plasim da mi nije malo samo 75gr na ovoliko sadnica, nesto ne verujem da u 10-12 l moze da se smoča 1700 komada

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh