Podizanje novog malinjaka - sadnja

nikolakv da li mozes u pp da mi posaljes od koga si uzeo da bih znao da se ja ne zaj..posto imam ja neke iz Kraljeva od kojih cu verovatno uzeti...pozdrav
 
ip312b.jpg
Pozdrav ljudi, poceo sam pr eneki dan da sadim polku, kupio sam sadnice od coveka iz Kraljeva, 40centi po komadu.
Primetio sam da svakoj npr 30-40oj sadnici tj na korenu postoje neke kuglice koje su velicine otprilike lesnika.. Manje vise.
Evo kako izgleda kada sam to skinuo i oprao..



Da li neko zna sta je ovo, da li je bolest ili... ?
Da li moze da se leci?
Moj predlog da ovakvu bolesnu sadnicu NE SADIS.
 
Molio bih administratore da otvore neku novu temu o raznoraznim mufljuzima u poljoprivredi kako bi oni koji bi želeli da se bave na pošten način ne bi nagrabusili, dobar deo života sam bio posvetio sprečavanju raznoraznih zloupotreba i edukaciji poljoprivrednika na veliku žalost nisam uspeo u tome, zato što oni predstavljaju sistem. Tako bi oni na neki način bili obeleženi i odgovorni pred zakonom, ne verujem da bi se nešto promenilo ali bi barem ljudi bili oprezni.
 
Mlogi su od mene tražili sadnice ili da ih povežem sa onim ko ih ima. Ja sadim veću površinu te nemam iz svog malinjaka. Druge iz mog kraja ne bih preporučio jer je većina malinjaka zaraženo. Teško je naći nekog sa zdravim zasadom. Zadnje dve godine se desilo nešto nezapamćeno po pitanju bolesti. Kao što neko reče , dosta se sadi a i dosta se suši. Takodje bih poručio drugima na forumu da dele svoje iskustvo sa drugima da ne bi više ljudi nagrabusilo . Bar za one što ovo čitaju.

Na moju radost dečko iz Sopota je Proletos uzeo sadnice od mene i kako kaže zasad je prezadovoljan. I sam kaže da njivu nije baš najbolje pripremio a i prilično kasno je sadio ali ipak mu se primilo skoro sve. Evo i priloga;

http://agrobiznis.biz/index.php?n=1&idn=4397

[url]https://www.facebook.com/agrobiznismagazinsrbija/videos/534098020077171/

[/URL]
 
Ljudi ima li ko iskustva sa sadnicama proizvedenim iz semenke?Covek iz Krupnja prodaje sadnice,dobijete ih na prolece u saksijama,u pitanju je kaze stari vilamet.
 
Pa ne znam sta da radim, da nas sam zavrsio sadnju.. Na 2000 komada, bilo je recimo 50ak komada sa ovim kvrgicama.

Uzeo sam od coveka iz Zice koji ima 3ha, necu da otkrivam ime..

edit:

Da li ovo ima tendenciju da se siri na ostale biljke?
 
Pozdrav.
Planiram na prolece da zasadim malinu oko 1800 sadnica. Molio bih ako neko ima zdrave sadnice da mi se javi ili ako mozete da me uputite gde da se ja javim?
Sorte iskljucivo Wiliamet i Polka...
Takodje svaki savet koja sorta je bolja je dobrodosao..
 
Rak korena maline je bakterijska bolest maline, koja se prepoznaje po izraslinama i deformacijama najčešće u zoni korenovog vrata, a ređe na izdancima i grančicama. Velike izrasline se javljaju u proleće na korenu ili na izdancima, koje ometaju kretanje hranljivih materija i celo stablo se suši. Rak korena maline prenosi bakterija Agrobacterium tumefaciens, a rak izdanka bakterija Agrobacterium Rubi. Biljke se najčešće inficiraju preko rana, koje nastaju kao posledica oštećenja koja su izazvali insekti, mehaničkih oštećenja izazvanim prilikom obrade zemljišta ili rezidbe i oštećenja izazvanih mrazom. Bakterija se najčešće u malinjak unosi preko zaraženih sadnica maline.
Najbolja preventiva je sadnja na nezaraženim zemljištima zdravog sertifikovanog sadnog materijala. Ukoliko se pojavi neka zaražena sadnica, odmah se uklanja iz malinjaka, komplet sa korenom, i spaljuje. Ukoliko je zemljište zaraženo ovom bakterijom, ne bi trebalo saditi maline na toj lokaciji najmanje tri do pet godina. Mere hemijske borbe protiv ove bolesti nisu poznate.


ovo sam prekopirao sa foruma
 
Ja sam uzeo sadnice iz Boturica tacnije sa Ploce nadmorska visina 1100 mm,zasadio sam nesto vise od 3000 sadnica.Ovde na forumu sam procitao da je bolje sa vece visine na manju nego obratno.Meni je na nekih 670 m nadmorske visine.
 
Agrobakterium. Bakterija se održava dugo u zaraženom zemljištu bez prisustva domaćina i može se preneti na susedne parcele mehanizacijom na kojoj se nalaze ostaci zemlje. Obzirom da je proces genetske transformacije, koju obavlja bakterija nad biljnom ćelijom, nepovratan, ne postoje mere kojima se bolest može lečiti nakon ostvarene zaraze i ispoljavanja simptoma. Potapanje korena pre sadnje u rastvor baktericida ne obezbeđuje potpunu zaštitu. Iskustvo govori da je procenat prirodnih infekcija ipak mali i da daleko najveći rizik predstavlja zaražen sadni materijal.

Preuzet tekst: “Priručnik za integralnu proizvodnju ”
autori: Prof. dr Aleksa Obradović, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
Doc. dr Dragan Radivojević, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd
 
Ne znam sta da radim.... Valjalo bi da izdrzi rasad bar dve godine da se povrate pare... Tretirali smo ih pre sadnje nekim sredstvom, tj svaka je bila po 2h u tome...
 
@nikolakv, neka ti je Bog u pomoci, nadam se da ces uspeti da povratis novac i da ces imati roda. Tacno znam o kome se radi, mislim na prodavca sadnica, ja sam iz Kv i znam coveka iz price. Interesantno da je moj drugar uzeo sadnice od njega i nije mi se zalio da je imao slican problem. Dobra stvar kod polke je sto iste godine radja i bice prinosa. On je recimo iste godine vratio ulozeni novac. Zelim ti srecu, pozdrav

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Čoveka znam samo iz priče, ali pošto na tom mestu nikad nije sađena malina, verovatno je pokupio zaražene sadnice i sad je i njemu problem jer će da se proširi po malinjaku...
Ja sadim za vikend bas ću obratiti pažnju na sadnice

Sent from my X9007 using Tapatalk
 
Pa on hoce da vrati pare ali sta nam znaci to kad smo vec ulozili jos toliko na ostale stvari...
 
Neka ti vrati pare, trazi druge sadnice i sadi.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh