Podizanje novog malinjaka - sadnja

Najbolje bi bilo da to djubrivo nekako izmesas sa zemljom. Ako ga samo bacis u brazdu i prekrijes zemljom, imaces visoku koncentraciju djubriva u tom sloju. Da li ce sadnice da "izgore", zavisi koliko je tog djubriva stavljeno. Ovo nije licno iskustvo nego moje misljenje.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ovaj lik mi preporucuje oko 6 do 8 dzakova na 1000metara,treba da izmesam al opet to je 70 posto organske materije i 4:4:4 NPK,ne znam sta bi moglo tu toliko da steti ,recimo mozda kiseline?????ako neko ima neka iskustva neka kaze
 
U mom prethodnom postu sam mislio na ono mineralno djubrivo. Peletirani stajnjak dodajes prvenstveno da bi uneo organsku materiju u zemljiste i popravio vodno-vazdusni rezim i strukturu zemljista. Zato ga trebas izmesati sa zemljom jer nema svrhe da je na "gomili". Sumnjam da ce od njega biljka "izgoreti", ali bolje ga je izmesati sa zemljom

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ako nisi vec bacio italpolini moj ti je savet da je ne koristis, vec samo stajnjak na prolece i naravno neko mineralno djubrivo. Iz iskustva ti mogu reci da sam ja u mom malinjaku probao sve moguce formulacije organskih djubriva i sve je to skupo a bez efekta. Ne moze nista da se meri sa stajskim djubrivom jer ono i nema svojstvo da ishrani biljku koliko ima svojstvo da regulise rezim pristupacnosti hraniva biljci.

Sve vocne vrste dobro reaguju na stajnjak a posebno malina, kod nje se najbolje vide svi pozitivni efekti stajnjaka. Inace ja pre sadnje obavezno bacam 50t/ha plus nakon toga kada god ga nadjem da kupim. Naravno ne treba preterivati jer onda misevi mogu da ti prave problem.

Dakle, mene ako pitas, na prolece baci stajnjak na razmak od 20cm od biljke sa leve i desne strane i to dobro zafreziraj, ali nikako duboko - freza da ide najdublje 5 cm i efekat mora biti dobar.
Nadam se da sam pomogao
 
Danas mi kolega Milos T25 poslao drugu turu sadnica. Dogovor ispostovan i sadnice stvarno dobro izgledaju koliko se ja razumem. Ako me vreme posluzi sutra planiram sadnju i da zavrsim podizanje mog malinjaka.
Na mojoj njivi je bacan stajnjak pre 2-3 godine pa me zanima jel ima potrebe sad da djubrim? Stajnjak imam, ali se plasim da ne bude mnogo.
 
Pozzz,molim savjet,da li mogu na proljeće ili ljeto da izvezem đubar i poorem za malinu a na jesen da sadim.Mislim da nije prerano jer sadnja ide na jesen.Uradiću analizu i odraditi po preporuci.neće to biti nekakav zasad za prodaju nego onako za kuću,za djecu i moju i komšisku:osmeh:.Planirao sam možda 500 sadnica ali ne znam koliko tih 500 može da dadne prosječnog roda jer ne treba mi da bacam.
 
Nece da bude mnogo,inace se baca svake 2-3 godine ili svake po manje.Baci stajnjak,ufrezeriraj ga pa otvaraj kanal i sadnja.
Nemam sad vremena da bacam i da freziram pa tek onda da sadim. Ja sam razmisljao kad sve zasadim pa tokom zime da bacim stajnjak i na prolece da freziram izmedju redova. Nije lose tako da se odradi, ako se ne varam.
 
Zasadio sam sve sadnice i ovo lepo vreme me bas dobro posluzi. Ako nastavi ovako uskoro cu i stajnjak da isteram u malinjak. Medjutim kad sam sadio Wilamet neki su mi rekli da sadnice odmah posle sadnje orezem na 4-5cm iznad zemlje, a drugi opet kazu da ne trebam da ih orezujem. Jel moze neko da mi kaze sta mi je najbolje ciniti po tom pitanju?
 
Znam da u prolećnoj sadnji treba porezati sadnice ali i meni je nejasno zašto sada?Ja moje nisam porezao čekam proleće i vegetaciju pa ću ih lako porezati.
 
I ja mislim da nema potrebe da ih skracujes, nevidim svrhu toga. Jedino osto mozes da dobijes sa tim to je da ih teze vidis na prolece kada krene trava :osmeh: A sto se tice rezanja na prolece, rezes stare cim se pojave nove iz zemlje. to je to
 
Pozzz,molim savjet,da li mogu na proljeće ili ljeto da izvezem đubar i poorem za malinu a na jesen da sadim.Mislim da nije prerano jer sadnja ide na jesen.Uradiću analizu i odraditi po preporuci.neće to biti nekakav zasad za prodaju nego onako za kuću,za djecu i moju i komšisku:osmeh:.Planirao sam možda 500 sadnica ali ne znam koliko tih 500 može da dadne prosječnog roda jer ne treba mi da bacam.
Pozdrav druze. Rano ti je da uzores na prolece a na jesen da sadis. Uzori pre sadnje. Moyes saditi i na prolece,sto cekati jesen.
Prinos ti zavisi od toga kako budes obradjivao. Ali racunaj na 500kg. E sad sve zavisi od apetita dece i komsinica ::namigivanje:::osmeh:
 
Molim za savet.

Parcela je 20a, na manjoj je nv, oko 250m, severna strana.
Zadnje 2god se nije obradjivala i uhvatila je pirovina a na jednom delu i cicak. Pre toga je 12god bio tritikal i dr zito.
Obzirom da sam se mnogo iznervirao sto nisam stigao da izorem pre 2-3nedelje dok su ljudi jos i radili u polju (placam oranje), kako sada i da li uopste mogu da izvedem da pripremim parcelu za prolecnu sadnju?
Tu vec ima cevka neka pobodena na 8m ali malog protoka jer je na njoj bila rucna pumpa, ali to daje nadu da mogu da obezbedim navodnjavanje bilo kopanjem neke vece akumulacije bilo sa jos par busotina veceg protoka.
Sta mi je ciniti u ovoj situaciji?

A niposto mi se ne ceka sledeca jesen, iako znam da je jesenja sadnja najbolja (licno se za nju zalazem), jer bih izgubio jos jednu godinu a to me posebno pogadja.
 
Prijatelju čim ti vremenske prilike dozvole ori i na prolece sadi nisi mnogo propustio.
 
Koji je optimalan ph zemljišta malinu?Kako sad imam vremena uradio bih analizu,možda bih čak išao i na malo više za prvu ruku.Mašine sve imam stajnjak takođe a imam i nezaposlenog sina 19 god pa neka čaprka,nek izbije kakav dinar.ja lično se bavim ratarstvom i bikovima ali smo hvala bogu obezbijedili mašineriju tako da nemamo obojica šta raditi izuzev u sjetvi par dana.Planirao sam da posadimo za početak 0.3ha.Svi savjeti dobro došli,koju malinu zasaditi i ostalo.Hvala
 
Не знам која тема је најприкладнија за ово питање, па хајде овде да поставим...

Је л' смета ако се на једној њиви посади (једно поред другог) по неколико редова малина, неколико редова купина, црвене рибизле, ароније...? То бих садио по неколико стотина садница за пласирање свежих плодова на зеленој пијаци и за сопствене потребе.
 
Nazad
Vrh