Podizanje novog malinjaka - sadnja

Svaka čast kad si imao volje da sve slikaš. Ko počinje ili ima u planu biće mu korisno.
 
Pozdrav.
Planiram saditi Malinu na prolece pocetkom marta na mestu na kojem je sadjena paprika,paradajz i druge lose predkulture :-(. Zanima me koje srestvo bi mogao da korisim da bih ocistio zemlju pre sadnje? Predlozeno mi je da koristim BASAMID pa me zanima vase misljenje?
 
Pa mislim da je najbolje za pocetak uraditi analizu zemljista, nakon toga gledati sta i kako dalje

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
U planu je da se radi analiza zemljista ali sta ce mi ona popmoci u vezi ciscenja zemljista? Zar se analizom ne dobija informacija o kiselosti, humusu itd? Ili se varam ?

Nisam ja za dzabe napisao pocetnik :osmeh:!
 
Ma i ja sam pocetnik, nisam nikakav strucnjak, ali sam procitao sve ove stranice u nazad pa sam pohvatao neke bitne informacije. Lm, sto se tice ciscenja, ja sam spremio parcelu koja je bila potpu o zarasla u korov i toonaj najgori, divlja kupina i bagrem. Sve se to moralo mukotrpnim radom iskrčiti i ocistiti. I sto je najgora stvar, znam da cu u naredne dve do tri godine morati da branim malinjak od istih, jer ce nicati i dalje. Tako da, moj savet ti je da ne trujes zamljiste ako vec nema potrebe za tim, budak-kramp u ruke i udri.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
U ovoj temi sam par puta procitao da se bagrem da iskoreniti za dve godine. Ljudi, ne zavaravjte se. Budite spremni da godinama, od proleca do jeseni motikom struzete mlade bagremcice. Ne kaze se badava: ,,Ako hoces da razmnozis bagrem, odseci ga.''
 
Pisao sam već u nekoj temi, ali eto da ponovim. Bagrem sam uništio prerađenim uljem, tako što sam odmah po sečenju izbušio rupe u panju i sipao preko ulje. Samo prvog proleća okolo je bila neznatna količina novoporaslih koje sam izvadio i više nikad ne. Doduše, na toj parceli ništa kasnije nisam sadio, bilo je to čišćenje četiri stara bagrema koji su samo smetali zbog ružnog izgleda. Možda je to bila slučajnost, ali u mom slučaju je uspelo.
... :ppozdrav: ...


.
 
Nije za temu ali ja sam bagrem unistio totalom.... odsecen i kako potera mladare do metar tako dobije prskanje... doza je 1l preparata na 20l vode...
A po meni bolja metoda ali nisam probao, je: isece se sad otprilike na jesen kad uvlaci sokove u zile(kao i sve biljke pred zimu) i panj zalijes totalom i on ga uvuce i ubije zile....
Kazu ljudi za godinu truo panj....
 
Ljudi, govorimo o unistavanju bagrema u buducem/postojecem malinjaku. Ne o panjevima po medjama. Ne verujem bas da je pametno tu primenjivati alhemicarske metode koriscenja totalnog herbicida u odnosu 1:20, imajuci u vidu da on u odnosu 1:120 unistava sve korove na povrsini na koju je nanet. Za utrine, i buduce gradjevinsko zemljiste, pozdravljam.
P.S. Aktivna supstanca Glifosat ce se uskoro naci(mozda vec i jeste) na listi zabranjenih supstanci u EU, sto ce usloviti i zabranu kod nas.
 
Odakle ti informacija o zabrani Glifosata???
1. Koliko ja znam on je suštinski u GMO proizvodnji, što znači da neće biti zabranjen.
2. Da bi se donela neka odluka u civilizovanim društvima se služe naučnim istraživanjima a ne čitanjem bilo gde po internetu, iz bilo kakvih izvora. Za sada nije dokazana( ili nije definitivno dokazana) njegova štetnost pa samim tim nema se na osnovu čega ukinuti.
Moje i tvoje mišljenje ne utiču na to, nego isključivo istraživanja.
 
:osmeh: onda je dobro što ga oni nemaju u prodaji jer bi im ostale zalihe.
Sumnjam da će biti ukinut, najviše zbog prvog razloga koji sam naveo. Meni je važno da se ne resorbuje preko zemljišta, jer bi inače i uginule i biljke koje dolaze posle tretiranja ili biljke koje ne tretiramo njime ali imaju korenje tu gde su pale kapi glifosata. Tako da ga ja koristim.
 
Ja ne volim total u principu... Kako koji put poprskas sve gora i gora trava nice....
Ali metodu za bagrem koju sam primenjivao mi je zastitar preporucio.... kao i dozu...
a sto se tice teme,verujem da ljudi koji krce bagrem na placu pred sadnju imaju problema i sa obalom i sa debljim stablima.... a smatram da je bolje da odmah rese problem...
Dok sam samo sekao imao sam nove izbojke cak u drugom redu vocnjaka od obale.... sada je cisto...
 
Da li neko moze da me uputi rasadniku koji ima sertifikovane sadnice vilameta?
Prijatelju su potrebne kako bi iskoristio sredstva od grada, obzirom da Cacak nema vise a na osnovu njihovog predracuna su i odobrena sredstva.
 
Glifosat, total, sve je to zločin protiv zemljišta i ljudi, priče kako oni nisu štetni su priče za decu. Lenjost je najčešći izgovor za primenu hemije, problem je što sve više stasava ljudi koji veruju da je za voćarstvo potrebno imati samo traktor-frezu i prskalicu.
 
ip312b.jpg
Pozdrav ljudi, poceo sam pr eneki dan da sadim polku, kupio sam sadnice od coveka iz Kraljeva, 40centi po komadu.
Primetio sam da svakoj npr 30-40oj sadnici tj na korenu postoje neke kuglice koje su velicine otprilike lesnika.. Manje vise.
Evo kako izgleda kada sam to skinuo i oprao..



Da li neko zna sta je ovo, da li je bolest ili... ?
Da li moze da se leci?
 
Nikola KV- Ne bih da te demorališem ali izgleda da si druže najebo.., ovo meni liči na rak korena, bakterijiski rak! Taj koji ti je to prodao sigurno nema fitosertifikat odnsno taj uopste nema registrovanu delatnost za proizvodnju sadnog materijala. Sve to što nadješ treba da uništitš to jest spališ. Problem je sto će ti nakon rezidbe, mesto reza predstavljati ulaznu ranu za uzročnika infekcije, taj koji ti je prodao nije ti dao ni račun, ni fitouverenje ni sertifakat. Ukoliko sazna inspektor poljoprivredni imaćeš zabranu korišćenja zemljišta 5 godina na toj parceli odnosno uklanjanje zaražene maline. Nadam se da si uzeo malo te maline jer u suprotnom nije dobro.
 
Poslednja izmena:
Evo nekih isečaka iz knjige o gajenju maline iz 1959 god autora inžinjera Sava Milovanovića;

3DFO75C.jpg



A evo i nekih zanimljivosti iz iste knjige;

SmyehHF.jpg
 
Nazad
Vrh