Podizanje novog malinjaka - sadnja

pozz jedno pitanje u vezi polane pre sadnje u koji rastvor da im stavim zile i koliko vremena treba da stoju u vodi tj rastvor hvala u napred za svaki savet:ppozdrav:
 
pozz jedno pitanje u vezi polane pre sadnje u koji rastvor da im stavim zile i koliko vremena treba da stoju u vodi tj rastvor hvala u napred za svaki savet:ppozdrav:
Na strani Polana,lepo je majstorbojan napisao. Ali na predhodnoj listi takodje sam i ja preneo sta je on pisao.
Malo procitaj unazad ,i ja sam tako radio . Sigurno neces pogresiti,mada tako iskusni malinari kazu
 
Pozdrav kolege interesuje me vase misljenje za sledeći problem veoma tesko mogu naći dovoljno stajnjaka za celu povrsinu njive u kojoj ću saditi malinu pa me interesuje da li prestavlja problem da stajnjak raspem samo u red gdje će biti malina sađena po meni nebi trebalo da je problem ali opet da pitam vas iskusnije?
 
Po meni je cista glupost bacati stajnkak po celoj parceli. Najbolje je po oranju bacis u trake sirine 1m kuda ce red da ide i to zafrezas i ne moze biti bolje od toga.
 
Pozdrav svima.
Na prolece planiram da zasadim Polku na 20 ar. Cekam analizu zemlje, pa sve po preporuci. Na njivi je sadjen kukuruz, ima i zaostale kukuruzovine. Da li je potrebno isprskati totalom pre djubrenja i obrade ili se to odnosi samo na zapustene livade i dr.?
 
Novajlija sam,a nacitah se svega....Sto manje nepotrebnog prskanja to bolje. Svaki savet je dobrosošao.
 
Neznam dal je neko pominjao ali prilikom sadnje treba voditi računa i o crvima koi takodje mogu napraviti štetu u prvoj godini a teško ih je kasnije sprečiti. Posipanjem praška protiv crva recimo kao kod sadnje krompira direktno u brazdu. Na primer Force 0,5 G.
Širok spektar delovanja na skoro
sve zemljišne štetočine
Granule za direktnu primenu
tokom setve ili rasađivanja
Dugotrajno delovanje i preko dva
meseca od primene
Odlična isparljivost – odbijajuće
delovanje na neke nadzemne šteto-
čine (buvač)
Kontaktno, utrobno i inhalaciono
delovanje
Ne usvajaj se u biljku, nema opa-
snosti od ostataka
Veoma selektivan – bez opasnosti
od oštećenja semena ili mlađih bilja-
ka, čak i u direktnom kontaktu
 
I ja sam mislio da sadim na jesen, medjutim ocigledno je da se zbog lepog vremena vegetacija produzila i da vecina ljudi nece da vadi sadnice jer joj jos nije ni list opao, tako da sam odustao . Sacekacu i sadicu na prolece, zemljiste sam pripremio, ostaje mi da cekam.
 
Meni sinoc stigle sadnice Polana od kolege Milos T25. Jutros sam ih utrapio i dobro zalio vodom i ako Bog da u nedelju planiram sadnju. E, sad mene zanima za ovaj savet za prasak protiv crva i za onaj Slavol i Ridomil, jel to vazi za jesenju sadnju ili?
 
Potraznja za sadnicama Vilameta je ogromna,ovde u mom kraju grabe ne pitaju za cenu...
 
Meni sinoc stigle sadnice Polana od kolege Milos T25. Jutros sam ih utrapio i dobro zalio vodom i ako Bog da u nedelju planiram sadnju. E, sad mene zanima za ovaj savet za prasak protiv crva i za onaj Slavol i Ridomil, jel to vazi za jesenju sadnju ili?




Da i prašak protiv crva i umakanje u rastvor Ridomila obavezno. Slavol Wl i S kao vid prihrane pospešuju razvoj i primanje korena. Prodaju se sadnice iz velikog broja zaraženih malinjaka pa je ovo jedini vid borbe i po meni dovoljna zaštita da se u zemlju ne unese ova bakterija. Pola sata je vreme za koje biljka usvaja preparat od korena pa kroz celo stablo. Kasnije lečenje je nemoguće. Preventiva je jedino rešenje.

Inače u prvoj godini sadnje svi se manje više susreću sa odsečenim mladarima od pola stabla ili pri vrhu a upravo zbog crva. Takođe tad ne vredi prskanje jer se crv nalazi unutar stabla.
 
Ja sam kupio ˝sertifikovan sadni materijal˝ sa svim papirima,pa sam imao par komada sa crvićima koje sam odma zalomio ispod čvorića.I još mogu da kažem da sam po vrzinama viđao bolje i lepše mladare nego ove sa papirima.Što bi naš narod reko(lopov zemlju pritiso).primenio sam ridomil,neki wuksal mineralni neznam tačno koji i slavol u rastvor za potapanje korena,Na celoj površini sam bacio galation granule i meliorativno kreč u prahu,map 12-52,a u redove peletirani pileći stajnjak 200kg na 500m dužnih.
Pade lepa kiša a već sam počeo da se brinem i ako sam jednom zalio.:kisa:
 
Nazad
Vrh