Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdrav drugari:ppozdrav:
Kada sam sadio malinu sadio sam je tako sto sam polagao na jednu stranu uz brazdu i zatrpavao. Nekako mi je tako logicnije da lastar nice a da joj stara sadnica ne smeta,mada verovatno to nema nikakve veze vec kako je ko naucio tako i radi.
A moram jos i ovo reci,prosle godine sam prvi put video da se maline sada tako sto se cele zatrpaju u zemlju. Sadnice se seku na 25cm i polazu se jedna do druge u brazdu i tako zatrpaju. Gledao sam na vise mesta i svaka se sadica primila. Tako da zaista ima svako svoj nacin kako radi.
 
Mozda malo glupo pitanje ali neko od vas sigurno zna, da li moze oko 2000 kom sadnica maline da stane u Fiat Stilo karavan?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi.
Meni je ph 5 ponegde malo iznad.da li treba da bacim kreca i koliko po ha? Pročitao sam da je najbolje od 5.5 do 6.5 za malinu... polka je u pitanju.

Pozdrav

Sent from my X9007 using Tapatalk
 
Jedno pitanje za stručne malinare.. :) Koji je zadnji rok za jesenju sadnju vilameta? Planirao sam tamo polovinom novembra, jel to ok?
 
@redislaw, mislim da je polovina novembra odlican termin za sadnju, mislim da i posle toga nije kasno, ali to ce ti vec neko od iskusnijih odgovoriti.

Moje pitanje bi bilo, koliko je potrebno Ridomila pri sadnji za oko 1600 kom vilameta? 25gr ide na 10l vode.

Parcela je 10 ari, moje neko misljenje je da taj Ridomil rastvorim u vodi, dodam stajnjaka i zemlje i napravim smesu u koju cu umakati sadnice neposredno pre sadnje.

Da li gresim ili je to ok?

Jos jedna stvar me zanima, da li je bolje kupiti sadnice koje vec sada mogu da se nabave ili one koje se vade po opadanju lista maline, dakle posle prve slane?
 
Pozdrav , Stigla mi je analiza zemljista, cak su me zvali licno da mi daju neki savet.Jako sam besan jer su mi rekli da jako puno imam fosfora u zemlji i nece moci biljke da usvoje mikroelemente iz zemlje zbog toga. Sta vi kazete za ove rezultate:<br />
Azot :18%<br />
Fosfor(P2O5/100g) :131 mg<br />
Kalijum (K2o/100g) :51 mg<br />
Humus :3.05%<br />
Kalijumkarbonat :11.88%<br />
pH KCl :7.37<br />
pH H2O :8.08<br />
<br />
Vec sam uradio bacanje stajnjaka i odradjeno je duboko orenje i freziranje prvi put. A neposredno pre sadnje josjedno freziranje. Mada tako je bio i muci ovaj rezultat zemlje
Dali da odustajem ili da nastavim pripreme ?
 
Можеш ли да сликаш тај папир који си добио?
У последњих 5 година које су ратарске културе биле сејане,којим је ђубривом ђубрена њива и којом количином у свакој години?Шта је од хемијске заштите коришћено и у којим количинама у свакој години понаособ?
Који је тип земљишта?
 
Можеш ли да сликаш тај папир који си добио?
У последњих 5 година које су ратарске културе биле сејане,којим је ђубривом ђубрена њива и којом количином у свакој години?Шта је од хемијске заштите коришћено и у којим количинама у свакој години понаособ?
Који је тип земљишта?
Pozdrav. Zemljiste je basta. U zadnjih 10 god nije nista sejano vec su samo kosili travu. Tako da nije jednostavno ali neodustajem.
7801cead8d72a12f248b9dbbae2667cb.jpg
 
zanima me da li sam zakasnio sa obradom i zasadom malina za ovu jesen, posadio bi nekih 5000 sadnica, inace kod mene je dosta velika nadmorska visina ( 900) i sad je vec dosta hladno, preko dana do 7 stepeni, a preko noci i do-5, pa me zanima da li je to vec sad previse hladno za zasad maline?
 
pa to je dosta niska temperatura i ne znam jel to skodi malinama koje bi sad posadio

- - - - - - - - - -

moze li mi ko reci koje su cijene sadnica iz maticnjaka , i kod koga su najbolje sadnice,( zanima me miker, tulamen i vilamet)
 
pa to je dosta niska temperatura i ne znam jel to skodi malinama koje bi sad posadio

- - - - - - - - - -

moze li mi ko reci koje su cijene sadnica iz maticnjaka , i kod koga su najbolje sadnice,( zanima me miker, tulamen i vilamet)

Ja sam kupio ove godine iz matičnjaka 44 dinara (40 dinara + 4 din PDV). S obzirom da od strane Grada već ove godine, a verovatno i države u 2016. mogu ostvariti povraćaj polovine sredstava, cena će mi izaći oko 25 dinara.
 
Pozdrav svima, zeleo bih da podignem zasad maline, pa mi svaki savet dobro dodje. Prvo sto bih hteo da pitam vas iskusnije, je: moze li malina da uspe na smonici? Znam da to nije dobra zemlja za nju, ali imam u ponudi da kupim imanje vrlo povoljno, al zemlja je smonica. Blag je nagib, ima mogucnost navodnjavanja, severno istocna je expozicija, bliza istoku. Hvala unapred na odgovorima

Послато са SM-G7102 уз помоћ Тапатока
 
Mala pomoc od iskusnih malinara koje je optimalno vreme od vadjenja sadnica do sadnje na drugoj lokaciji,drugim recima koje je maksimalno vreme od dana vadjenja sadnice do same sadnje a da sadnica nema neka ostecenja!
 
Ja sam pripremio njivu za sadnju i planiram da posadim pola njive vilamet, a drugu polovinu polanu. E, sad mene zanima koliki razmak izmedju redova bi bio dovoljan da moze da ulazi mali Toma Vinkovic izmedju njih? Ja nesto razmisljam da ostavim razmak 2m ili mozda bolje da bude 2,2m?
 
AcA,

Kod mene su redovi u vilametu 1,90 prve prolecne radove ,podrivanje ,freziranje mozes izvesti sa tomicom,kao I jesenje posle rezidbe,
meni je covek usluzno odradio jednom,inace ja obradjujem sa 506.

Kasnije,cvetanje I berba redovi ,tj grane se priblize pa covek (berac)jedva prolazi izmedju a kamoli masina.

Prskanje obavljam ledjnim atomizerom,bukvalno se provlacim kad prihranjujem recimo posle cvetanja,meni je ta parcela mala oko 15 ari,pa postizem da odradim.

Da imam tomicu ja bih isao na 2,20 . Ali bolje sacekaj misljenje jos par kolega. pozz
 
Nazad
Vrh