Podizanje novog malinjaka - sadnja

@frigy
To sa korovima bi bilo zgodnije da si ih prvo išao sa nekim mamutskim dozama glifosava, da pobiješ ove višegodišnje, jer to može praviti velik problem. Budi spreman za sledeću godinu da tretiraš sa glifosavom između redova, pažljivo sa ručnom prskalicom da ni kap ne dospe na malinu. I seckaj dok prskaš, što onaj kaže. :osmeh:
Stajnjak zgoreli bacaj i veštak kad dobiješ analizu zemljišta, sve po preporuci, zaori i onda redom sve. Možda jednom da preoreš pre svega da povadiš zaostale žile, mpa onda još jednom sa ovim đubrivima. Evo ja bih tako sve ovo.
Da li na prolece izmedju redova da zatravim, mozda detelinom, kako bih zemljiste pripitomio. Hvala na savetima.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Ja ne bih, vec samo prskanje i freziranje, okopavanje i plevljenje u redu. Ceka te dpsta posla ali zato i jeste izazov. Ako nisi dosad preorao onda rokni glifosav, pa ne dira nedelju dana pa oranje da izbacis korenje pa dotle stignu rezultati analize, po tome podjuvbris i stajnjak das, pa ponovo oranje, setvospremac i obavezno fereza u redove gde sadis. Zvuci komplikovano ali nije veruj mi. Ide to sve lagano.

- - - - - - - - - -

Kucam sa tableta pa ima i viska slovo po koje.
 
Mislis da razbacam stajnjak na celu parcelu ili samo tamo gde ce biti redovi? Verovatno bih trebao i neko dubinsko, ali ce mi to vec reci kada mi daju rezultate analize zemljista.

Da, jos ovo da pitam, taj Glifosav, ne truje trajno, pretpostavljam da ima dejstvo mesec, dva ili mozda gresim?

Ima li kakve veze sa sadnjom sto je sledeca godina prestupna, neko kaze da su to narodna verovanja, neko se ne slaze, da pitam i vas?


Ovako trenutno izgleda

201510021100041.jpg
201510021100111.jpg
20151002110039.jpg
20151002110053.jpg
20151002112840.jpg
20151002161642.jpg
201510021059581.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako imas dovoljno stajnjaka onda po cxeloj parceli ako nemas onda samo po redovima, oranje...vec sam ti napisao sta posle.
Glifosav, glifosat i slicno se apsorbuju samo preko lista ne i preko korena jer da je tako koristili vi se i kao zemljisni herbicidi. Mozes ti i rucno njih unistavati ali kod visegodisnjih korova je to dubioza, moraces to raditi non stop svake godine. Opet, nekome je to prihvatljivo.
Sto se tice narodnih verovanja, mislim da ih je u svakom narodu previse a nauke premalo. Gledaj kako da napravis pare :osmeh: a verovanja ostavi za babe da se njima bave.
 
Znam, sta da radim, cekao bih ja da mogu ali ne mogu, prskacu na prolece kako si mi rekao izmedju redova, vadicu ih i spreman sam na to da cu ga u naredne 3-4 godine trebiti ali cu ga istrebiti.

Videcu, danas smo ja i otac vadili ceo dan, nahebali smo:osmeh:, jos nisam uradio analizu, pa cu videti, ako stignem za jesenju sadnju-dobro je, ako ne, cekam mart.
 
Pozdrav vredni ljudi, resio sam da se upustim u ovu pricubsa malinama, procitao sam dosta materijala i ovde i po ostalim sajtovima,
razgovarao sam sa ljudima koji to rade godinama ali opet imam par sitnih nedoumica i nadam se da mi neko moze pomoci.
Resio sam da sadim Vilamet, parcela je velicine 60a, izorano i istanjirano samo 30a iz finansijskih razloga, naravno. Uradio sam analizu, tehnolog kaze da je zemlja ok za maline, ima puno humusa, azota, vrednost kiselosti je 5.09. Nadmorska visina 250m.

Imam par sitnica koje me bune, konkretno u vezi sadnica, tretiranje zemlje djubrivima, i sam cin sadnje.

Da krenem od sadnica. Cena varira od 20 do 50 dinara, neke su sa sertifikatima, proizvodjaci garantuju da nemaju neke bolesti i slicno.
Otac je resio da uzme od nekog coveka koji se bavi proizvodnjom sadnica, po ceni od 20 din, ali nema serifikat. Meni se to konkretno ne svidja, pa me interesuje da li da ga ubedim da uzmemo te od 40din, ili rizikovati sa sadnicama od 20 din?

Konkretno, moramo baciti npk sa kalijumom i 300kg stajnjaka. Otac spominje neko sredstvo protiv crva i krec. Interesuje me kojim redom da delujemo sa tim djubrivima, njiva je izorana i istanjirana kao sto rekoh na pocetku posta? Ja sam mislio da pobacamo sve to izmesano samo tamo gde ce biti brazde, freziramo i sadimo?

I jos samo u vezi sadnje Vilameta, da li postoji na netu objasnjenje ili primer kako se vrsi sam cin sadnje, tj da li postoji neko pravilo kojeg se moramo pridrzavati?

Hvala unapred na bilo kakvom odgovoru, svaki savet mi je zlata vredan..

2nm2bfd.jpg
 
Pozdrav vredni ljudi, resio sam da se upustim u ovu pricubsa malinama, procitao sam dosta materijala i ovde i po ostalim sajtovima,
razgovarao sam sa ljudima koji to rade godinama ali opet imam par sitnih nedoumica i nadam se da mi neko moze pomoci.
Resio sam da sadim Vilamet, parcela je velicine 60a, izorano i istanjirano samo 30a iz finansijskih razloga, naravno. Uradio sam analizu, tehnolog kaze da je zemlja ok za maline, ima puno humusa, azota, vrednost kiselosti je 5.09. Nadmorska visina 250m.

Imam par sitnica koje me bune, konkretno u vezi sadnica, tretiranje zemlje djubrivima, i sam cin sadnje.

Da krenem od sadnica. Cena varira od 20 do 50 dinara, neke su sa sertifikatima, proizvodjaci garantuju da nemaju neke bolesti i slicno.
Otac je resio da uzme od nekog coveka koji se bavi proizvodnjom sadnica, po ceni od 20 din, ali nema serifikat. Meni se to konkretno ne svidja, pa me interesuje da li da ga ubedim da uzmemo te od 40din, ili rizikovati sa sadnicama od 20 din?

Konkretno, moramo baciti npk sa kalijumom i 300kg stajnjaka. Otac spominje neko sredstvo protiv crva i krec. Interesuje me kojim redom da delujemo sa tim djubrivima, njiva je izorana i istanjirana kao sto rekoh na pocetku posta? Ja sam mislio da pobacamo sve to izmesano samo tamo gde ce biti brazde, freziramo i sadimo?

I jos samo u vezi sadnje Vilameta, da li postoji na netu objasnjenje ili primer kako se vrsi sam cin sadnje, tj da li postoji neko pravilo kojeg se moramo pridrzavati?

Hvala unapred na bilo kakvom odgovoru, svaki savet mi je zlata vredan..

Nek ti je sa srećom, ja planiram isto ovo da uradim za neku nedelju, pa i mene isto interesuje kao i tebe.. Čekamo odgovor.. Jedino što mogu da ti pomognem što sam se ja raspitao da ništa ne rizikuješ ako ne uzmeš sertifikovane sadnice, znači samo od proverenog dobavljača.. Toliko od mene..
 
Nikolov. Na stranici 253 pogledaj post 5055 od Majstor Gere za sadnju malina. Ja ti preporučujem da dodaš i Ridomil u kanal za sadnju.
 
Hvala na odgovorima, kad budem imao vremena procitacu celu ovu temu. Interesuje me takodje, da li vilamet trpi ovako malu nadmorsku visinu, tj 250m?
 
Planiram sadnju maline ove jeseni , pa me konkretno kod sadnje interesuje dali sadnice u red stavljati u vertikalnom polozaju ili pod kosinom oslanjajuci sadnice na strani kanala.Planiram sadnju MIKERA koliko sadnica na metar ide 3 ili 4. Hvala unapred.
 
Ljudi, ako neko ima sadnice vilameta neka se javi, potrebno za jesenju sadnju. Kolicina za 10 ari, cenim oko 1600 kom. Hvala

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Molim Vas za mišljenje da li je bolja jesenja sadnja maline (kraj oktobra) ili na proleće.
Ja sam više za jesenju ali želim da čujem i mišljenja ostalih.
Hvala unapred!
 
Jesenja sadnja ima svoje prednosti ,ukoliko se nestigne iz nekog razloga ,ostaje vam prolecna sadnja.

Licno sam sadio I ujesen I u prolece ,kod mene je vegetacija ranije krenula na malinama koje sam sadio u prolece I cinimi se da se je brze razvijala ta malina.

Naravno odlucite sami ali ono sto mozete uraditi danas ne ostavljajte za sutra.
 
Hvala na odgovoru.
Zemlja je sređena za sadnju, bila je mala nedoumica oko vremena sadnje, mada sam više za jesenju, ali nije na odmet čuti više mišljenja.
 
i ja sam se odlucio za jesenju i to sredinom novembra,sve u svemu na prolece mogu se posvetiti pobijanju kolceva i drugim stvarima oko maline.
 
Da li vilamet saditi pravo ili zakoseno na jednu stranu?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Da li vilamet saditi pravo ili zakoseno na jednu stranu?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
Sadjenje pravo ima jednu prednost... lepse izgleda kad zavrsis...
koso ide brze... lakse... a mozda je i bolje jer je veci deo korena na optimalnoj dubini... lakse zagrnes koren i cini mi se da bolje nicu izdanci...
Sadio sam prosle godine na oba nacina... ovo je neko moje iskustvo....
 
Nazad
Vrh