Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdrav MALINARI. Imam za vas nekoliko pitanja, prvo da kazem da sam oko Maline potpuni laik posto se u mom kraju uglavnom gaji kosticavo voce. Imam zelju da zasadim nekih 30tak ari pod uslovom da se sloze sve kockice oko uslova za gajenje.
Zanima me koliko komada sadnica ide u AR? Zanima me da li Vilamet moze da, da priblizno slicne rezultate na 200m nadmorske visine kao recimo Vilamet u brdsko planinskim krajevima? Kad je najbolje vreme za sadnju? Oko zemlje i kvaliteta ne bi bio problem posto vidim da se malina sadi na najgorim mogcim zemljistima gde ne uspeva nista drugo... :ppozdrav:
 
Pozdrav MALINARI. Imam za vas nekoliko pitanja, prvo da kazem da sam oko Maline potpuni laik posto se u mom kraju uglavnom gaji kosticavo voce. Imam zelju da zasadim nekih 30tak ari pod uslovom da se sloze sve kockice oko uslova za gajenje.
Zanima me koliko komada sadnica ide u AR? Zanima me da li Vilamet moze da, da priblizno slicne rezultate na 200m nadmorske visine kao recimo Vilamet u brdsko planinskim krajevima? Kad je najbolje vreme za sadnju? Oko zemlje i kvaliteta ne bi bio problem posto vidim da se malina sadi na najgorim mogcim zemljistima gde ne uspeva nista drugo... :ppozdrav:

Mislim da bi za područje Palanke mnogo više odgovarale sorte tipa Polka, Polana Autumn bliss nego vilamet, mada za ove sorte ne treba visina ali treba navodnjavanje i ne znam da li voćar ili ko već ima hladnjaču otkupljuje ove sorte obzirom da rađaju u septembru i oktobru. Obzirom da sam rođen u tim krajevima, mislim da bi Golobok i ostali krajevi gde uspešno radja groždje radjao i vilamet, za ove druge sorte sam gotovo siguran jer bez problema radjaju nu Vojvodini, ali treba proveritiu oko otkupa sa hladnjačama.
 
Ja sam na skroz suprotnom kraju od Goloboka, kod mene takodje odlicno uspeva grozdje. Polka i Polana me neinteresuju jer to nemam kome da prodam. Zanima me iskljucivo Vilamet. Koliko komada sadnica ide u 1 ar?
 
За виламет рачунај да између редова иде око 2,5м а размак између садница у реду је 25цм, значи 4 саднице на дужни метар реда, значи по ару би ишло око 160 комада.
 
За виламет рачунај да између редова иде око 2,5м а размак између садница у реду је 25цм, значи 4 саднице на дужни метар реда, значи по ару би ишло око 160 комада.

Da nije malo to gusto? Ja sam čuo da se sade na 3m izmedju redova (ajde može i 2,5 da prodje), ali u metru idu 2, odnosno na po pola metra se sade jedna od druge?
 
Можда полана, полка, отем блис и слично, али не и виламет, он се сади на 25 цм.
 
Poštovani,
Početnik sam u celoj priči vezano za maline. Imam plac koji osim dvadeset stabala jabuka nema ništa i zemlja nije rađena preko 15 godina. Ja ću postaviti slike placa da mi pomognete da li zemlju treba da nivelišem ili ne. Inače sam iz Vrnjačke Banje. Bunar na placu imam i njega sam očistio i pripremio za polivanje. Dubine je 20 m i imam do 1.9m vode u njemu. Analizu zemljišta nisam uradio ali planiram mada svi kažu da je ta zemlja dobra i da nema potrebe (stariji mi kažu da je zemlja kruškovača). Kako je pripremiti kada baciti đubre i koje? Da li je bolje baciti veštačko ili ako nađem stajsko ? Koliko mi je potrebno za deset ari, tj. kaparisao sam 1200 sadnica Polke.

Ima te slike placa na prethodnoj strani
 
Poštovani,
Početnik sam u celoj priči vezano za maline. Imam plac koji osim dvadeset stabala jabuka nema ništa i zemlja nije rađena preko 15 godina. Ja ću postaviti slike placa da mi pomognete da li zemlju treba da nivelišem ili ne. Inače sam iz Vrnjačke Banje. Bunar na placu imam i njega sam očistio i pripremio za polivanje. Dubine je 20 m i imam do 1.9m vode u njemu. Analizu zemljišta nisam uradio ali planiram mada svi kažu da je ta zemlja dobra i da nema potrebe (stariji mi kažu da je zemlja kruškovača). Kako je pripremiti kada baciti đubre i koje? Da li je bolje baciti veštačko ili ako nađem stajsko ? Koliko mi je potrebno za deset ari, tj. kaparisao sam 1200 sadnica Polke.
Ima te slike placa na prethodnoj strani
Rasturi po komplet povrsini zemlje 2 prikolice stanjaka, i to lepo zaorati na normalnu dubinu do 25cm. i zatim lepo usitniti zemlju i spremno je za sadnju. Voditi samo racuna da oko korena bude sitnija zemlja prilikom sadnje.
 
Rasturi po komplet povrsini zemlje 2 prikolice stanjaka, i to lepo zaorati na normalnu dubinu do 25cm. i zatim lepo usitniti zemlju i spremno je za sadnju. Voditi samo racuna da oko korena bude sitnija zemlja prilikom sadnje.

Prijatelju jedan savet. Nemoj da se oslanjas na taj bunar, nije ti to dovoljna kolicina vode.. Drugar je isto uradio pa je naknadno morao da busi novi bunar. Fi 50 bi ti bio dovoljan. Pozdrav!
 
Postovani forumasi, prodjoh golgotu dok se registrovah, al dobro, planiram sa roditeljima da zasadim malinjak na nekih 10 ari. Zasad bi bio Vilamet, trenutno stanje parcele je malo problematicno, parcela je zarasla u korov koji je za sada isecen i povadjeni su panjevi bagrema. Ono sto me vise muci je divlja kupina i ostruga koje ima pa prilicno.Sta mi savetujete da uradim? Cenim da je najbolje ali i najmukotrpnije, rucno povaditi iz korena, jer verujem da prskanje nekim hemikalijama nece trajno resiti problem.

Sadnja bi bila planirana za prolece, mada i tu se kolebam jer pada da je prestupna godina, ima li to kakve veze? Da li po istrebljenju korova zaorati i na kojoj dubini parcelu pre zime? Kada, kako i koliko baciti stajnjaka? Analizu zemljista bih uradio za neki dan.Da lio bacati dubinsko djubre i koje. Zemljiste je uglavnom smonica, hoce li to biti uopste dobro za malinu? Znam da je to mnogo pitanja, ali mnogo toga ne znam pa moram ovako da nabacam
 
Tih, još jedan bunar i mogu bankrot da proglasim. Šalim se,naravno. Moram da se oslonim na taj bunar jer mi nema druge dok malo ne stanem na noge posle investicije. Samo se nadam da ću ja znati sve to,imam želju ali mi je znanje malo slabije. A nema ko da mi pokaže, sve sam učim,čitam....
 
Frigi druže tebi je najbolje potraži drugu parcelu ako misliš na prolece saditi
 
Kako prijatelju kad smo i za tu parcelu nekako skrpili para da je kupimo, cenis da je toliko losa situacija?
 
Kako prijatelju kad smo i za tu parcelu nekako skrpili para da je kupimo, cenis da je toliko losa situacija?
Dacu svoje misljenje iako nisam profesionalac sto se tice maline, imam nesto vrlo malo za svoje potrebe, ali cu ti reci nesto sto se tice parcele: Zemlja se uvek moze doterati, samo je negde, kao kod tebe, potrebno vise truda i vremena a i novca. Pre tri godine kupio sam njivu 10 ari gde sada sadim malo voca, malinu i kupinu i bastu, sve za svoje potrebe. Posto je njiva niza od puta i okolnih njiva nasuo sam 4 kamiona tenje ( ti si iz Kraljeva, znas sta je tenja) da bi zemlja bila rastresitija jer ovde kod mene zemlja jeste Teska. Ovog proleca sam na primer posadio krompir skoro mesec dana ranije od svojih komsija jer zbog kisa nisu mogli da udju u njive a kod mene ocedno i milina...Znaci ako mozes mogao bi tenju da rasturis, stajnjak normalno bi bio pozeljan u redove prilikom sadnje pa zafrezirati. Oranje duboko sada na jesen pa na prolece lepo istanjiras/freziras , poravnas i sadis...Mozes prvu godinu dve izmedju redova maline nesto i da posadis, npr. detelinu ili neku grahoricu ( grasak, pasulj) jer oni obogacuju zemlju...Ako sam nesto pogresio nek me iskusnije kolege isprave, svi su oni prosli kroz te dileme nekada kao i ti
 
Frigi slazem se sa Rile u potpunosti se što je on prevideo bagrem i ostruge. To moraš ovih dana da totališeš Bingom ili već kakav nadješ.Veliki ti je problem bagrem teško da će ti uspeti uništiti svo zilje jedno prskanje, a ako ti ostane koja žila posle ćeš godinama imati problem sa bagremom pa i ostruge su vrlo slične bagremu po tom pitanju. Iz tih razloga sam ti napisao da na proleće ta parcela neće biti upotrebljiva na valjan način za sadnju maline.
 
Bagremove panjeve sam povadio pre neki dan, znam da ostane neka zila, ali sam to mislio po zaoravanju da povadim koliko budem mogao, mislim da ce se drljanjem dosta toga dodatno izvaditi. Sa kupinom sam resio, budak i udri, pa sta cu ljudi, tu sam gde sam, zagrizao i sada nema nazad.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
@frigy
To sa korovima bi bilo zgodnije da si ih prvo išao sa nekim mamutskim dozama glifosava, da pobiješ ove višegodišnje, jer to može praviti velik problem. Budi spreman za sledeću godinu da tretiraš sa glifosavom između redova, pažljivo sa ručnom prskalicom da ni kap ne dospe na malinu. I seckaj dok prskaš, što onaj kaže. :osmeh:
Stajnjak zgoreli bacaj i veštak kad dobiješ analizu zemljišta, sve po preporuci, zaori i onda redom sve. Možda jednom da preoreš pre svega da povadiš zaostale žile, mpa onda još jednom sa ovim đubrivima. Evo ja bih tako sve ovo.
 
Nazad
Vrh