Podizanje novog malinjaka - sadnja

Pozdrav drugari ja sam sasvim nov,unapred da Vam se zahvalim na nesebicnim savetima i iskustvima koje prenosite na forumu.
Ja sam se odlucio da pocnem sa nekih 3000 sadnica maline vilamet (kaparisane),imam prilicno zemlje za sirenje ali smatram da ovih 3000 je za pocetak sasvim dovoljno.
Nadmorska visina je 650 m.E sad odlucio sam se na 8 redova po 75 metara razmak 2,3 metra,prvo sto sam odradio par malih jabuka sam iscupao i planiram da preorem ovih dana.

MOje pitanje je sledece dali pre oranja treba da djubrim po livadi ili sve to mogu posle oranja?
I jos jedno pitanje koja je preporuka a tice se djubrenja pred sadnju i posle sadnje (za period Septrmbar-decembar ove godine)
Unapred Hvala svima na savetima,nemam iskustva ali zelim da ucim od ljudi koji to znaju! pozzdrav
 
Šta god višegodišnje bi sadio( ali i ratarske kulture), ja bih ovako:
1. Analiza zemljišta
2. Meliorativno đubrenje
3. Stajnjak
4. Zaoravanje
5. Freziranje tamo gde će ići red
6. Izvlačenje brazde( reda)
7. Sadnja

Možda zvuči komplikovano, ali nije uopšte, meliorativno đubrenje je ono kojim prilagođavaš kvalitet zemljišta za datu kulturu pre njene sadnje. Šta ako ima nekog elementa previše ili premalo, ti posadiš a pukneš pare ili se javiš na forum u junu kako ti zaostaje malina ili slično.
Po meni je ovih 7 stavki u stvari najjeftiniji način.
 
Ja stajnjak bacam u trake sa obe strane reda POSLE sadnje i to ufreziram.Kad sadim tada nema stajnjaka uopste...Tako bar ja radim...
 
Hvala svima,zasad cu preorati namenjenu parcelu kontam nemogu pogresiti,poslao sam na analizu zemlju pre 20 dana i ocekujem ovih dana analizu medjutim velika je guzva pa se malo usporilo,citao sam na forumu da u brazdi ubacim 20 cm stajnjaka pa posle 3,4 cm red zemlje pa posle toga sadnica i zemlja koja se gazenjem utabava da se istisne vazduh i tako redom.Preporuka makar koliko sam ja citao na forumu da sadim u novembru kada lisce opadne,pa mislim da je to ok sta vi Mislite.Ujedno se izvinjavam nov sam u vocarstvu.
 
Jel ima neko posadjenu malinu pravac istok-zapad,imam malu parcelu pored kuce pa ako bi sadio sever-jug kao sto bi trebalo bili bi mi bas kratki redovi 5,6 metara..
 
Meni je posadjena priblizno istok zapad i mogu ti reci da je to najbolja sadnja ako imas kpk koren je uvek u hladu i duze drzi vlagu, ali zato rosa spada sa prvim suncem ☺, a sto se tice stajnjaka nisam ga bacao pre sadnje.
 
Poštovani,
Početnik sam u celoj priči vezano za maline. Imam plac koji osim dvadeset stabala jabuka nema ništa i zemlja nije rađena preko 15 godina. Ja ću postaviti slike placa da mi pomognete da li zemlju treba da nivelišem ili ne. Inače sam iz Vrnjačke Banje. Bunar na placu imam i njega sam očistio i pripremio za polivanje. Dubine je 20 m i imam do 1.9m vode u njemu. Analizu zemljišta nisam uradio ali planiram mada svi kažu da je ta zemlja dobra i da nema potrebe (stariji mi kažu da je zemlja kruškovača). Kako je pripremiti kada baciti đubre i koje? Da li je bolje baciti veštačko ili ako nađem stajsko ? Koliko mi je potrebno za deset ari, tj. kaparisao sam 1200 sadnica Polke.




 
Da li ima neko iskustvo sa Slavolom VVL, negde sam pročitao da je korisno da se malina pre sadnje potapa u ovaj rastvor. Molim za savet.
 
Pozdrav, imam jedno pitanje, nadam se da ste vi stručni da mi odgovorite. Naime imam oko 40a njivu, rešio sam ove god da posadim malinu. Razmišljam se izmedju Vilameta i Polane. Znam da Polana radja već sl god, a Vilamet tek za 2-3 god. Polana se bere nekoliko meseci, a Vilamet 2-3 nedelje (ispravite me ako grešim). E sad, koliko daje Vilamet za tih nekoliko nedelja, da li je cena veća od polane i šta se više isplati. Hvala unapred!
 
pozdrav drugari planiram posadidi Wilamet na proleće pa me interesuje da li mogu očekivati neki rod godinu dana posle sadnje ili se mora cekati najmanje 2 godine od sadnje jer vidim da Polana i Polka daju rod iste godine kad su i posadjene mada i one maju svoje mane i prednosti?
 
Ukoliko posadiš vilamet na proleće prvi rod možeš očekivati u junu 2017. godine.

To je dovogodišnja sorta za razliku od Polke i Polane koje su jednogodišnje.
 
@nesicue
Znam to, ali mene interesuje prihod, recimo na 20 ari, pretpostavljam da je jedina prednost vilameta što se bere kraće, a da Polana daje veći prihod, ispravi me ako grešim.
 
Procitaj teme u vezi maline od pocetka, tu imas sve prednosti i mane ovih sorti. Imas li plasman za Polanu u Medvedju?
 
@mikicamix
Čitam evo već 3 dana, nikako da naidjem na konkretno što me intersuje. Kao što sam naveo znam da su prednosti polane da se već sledeće god bere, a vilameta da traži manje vode i da se vremenski kraće bere. Samo me interesuje da čujem od vlasnika VIlameta koliko količinski daje u odnosu na Polanu godišnje, i da li je cena ista. Da ovde kod nas maltene svako domaćinstvo ima malinu, imamo čoveka koji otkupljuje po ceni od 200 din.
 
Za prinos od polane molim te pogledaj na relevantnim temama. I ja sam dosta mlad u svemu ovome ali prihod vilemeta ili mikera od 20000 kg po hektaru (ili oko 4000 duznih metara) smatra se dobrim.
Sad pogledaj šta kaže za polanu i polku pa uporedi.
 
Da li ima neko iskustvo sa Slavolom VVL, negde sam pročitao da je korisno da se malina pre sadnje potapa u ovaj rastvor. Molim za savet.
On je skuplji od obicnog slavola - dovoljan je i obican - 10% rastvora sam koristio kod nekih sadnji [ne maline vec povrca]

- - - - - - - - - -

Šta god višegodišnje bi sadio( ali i ratarske kulture), ja bih ovako:
1. Analiza zemljišta
2. Meliorativno đubrenje

Možda zvuči komplikovano, ali nije uopšte, meliorativno đubrenje je ono kojim prilagođavaš kvalitet zemljišta za datu kulturu pre njene sadnje. Šta ako ima nekog elementa previše ili premalo, ti posadiš a pukneš pare ili se javiš na forum u junu kako ti zaostaje malina ili slično.
Po meni je ovih 7 stavki u stvari najjeftiniji način.

Jedini problem u svemu tome jeste u onom sto ove nase "strucne sluzbe" ne znaju koje su vrednosti odredjenih elemenata potrebne za pojedine vrste voca - govore uopsteno...
Ne mogu da verujem da su svi toliko nezainteresovani da ne mogu napraviti neke tabele za pojedinacne vocne vrste.
 
Potrebna mi je veca kolicina sadnica vilameta,ukoliko neko ima zdrav malinjak i zeli da proda na prolece neka mi javi na pp.
Ima li ko iskustva sa maticnim zasadima,ja mislim da je vecina njih prevaranti,ali mozda gresim?
 
ubovicratko
Da to je tačno. Znaš kako, to su uglavnom državna preduzeća i plata im ne zavisi od rada i kvaliteta istog. No, s druge strane barem se dobiju vrednosti elemenata u zemljištu, meni je to velika pomoć. Tabele bi svakako bile od pomoći.
 
Nazad
Vrh