Podizanje novog malinjaka - sadnja

Provereno je sve ono gde je dobar rod,npr 1+... grama i vise po struku...Znaci da nije zrnasta,relativno krupna i nema bolesti...Taj malinjak iz koga bi uzeo sadnice treba pratiti jednu sezonu pre kupovine sadnica po meni...Ja sam tako radio,posadio 1000-1100 struka u januaru prosle godine vilamet a sad sam nabrao 1207.kg. u prvoj berbi uz maksimalno postovanje agrotehnickih mera...
 
Kod nas je ove godine vecini prva godina malinama, tj prva berba i retko ko ima rod ispod 1kg po struku.
 
Mene interesuje jel znate nekog kod kog bi mogo da narucim sadnice.
Nov sam u svetu malinarstva i ne bih bas da lutam,ipak vi pretpostavljam duzi niz godina gajite malinu i verovatno poznajete nekog.
 
Mene interesuje jel znate nekog kod kog bi mogo da narucim sadnice.
Nov sam u svetu malinarstva i ne bih bas da lutam,ipak vi pretpostavljam duzi niz godina gajite malinu i verovatno poznajete nekog.


Evo zemljak ja cu imati, možeš pogledati i malinjake.
U prvoj godini sam imao preko 5 kg po m/d.
Ako ćemo tačno od 530 m ubrano 2970 Kg.
Javi se na pp
 
K 2gfmc
Mene interesuje jel znate nekog kod kog bi mogo da narucim sadnice.
Nov sam u svetu malinarstva i ne bih bas da lutam,ipak vi pretpostavljam duzi niz godina gajite malinu i verovatno poznajete nekog.
Ako ces mene da poslusas kupi sadni materijal u maticnom zasadu, naravno proverenom a ne svakom koji se tako samo zove. A ako hoces da uzimas sadni materijal iz vec postojeceg zasada obavezno da to bude malinjak koji je star od 3 do 5 godina. Nikako iz mladjeg!
 
K 2gfmc
Ako ces mene da poslusas kupi sadni materijal u maticnom zasadu, naravno proverenom a ne svakom koji se tako samo zove. A ako hoces da uzimas sadni materijal iz vec postojeceg zasada obavezno da to bude malinjak koji je star od 3 do 5 godina. Nikako iz mladjeg!
Eto , Mandrack moje sadnice su bile iz malinjaka starog jednu godinu i imao sam sasvim solidan prinos .
Sad se pitam kiliko bih imao da sam kupio sadnice iz malinjaka starog 3-5 godina kao sto si naveo.
Verovatno da nebih mogao da ih oberem:sta: ili bi to bilo 8-9 kg po m/d.
 
Razume covek :)


A ti zlatno voce si zasadio macku u dzaku.... a i sadnice iz malinjaka starog godinu dana svakako nije preporucljivo vaditi, a tvoj je star toliko koliko sam shvatio.
Ne nije star, izvoli dodji da vidis kakav potencijal ima moj malinjak za sledecu godinu,mladare kao i nacin rada.
Vidi, nema nista lose, znam da pises dobronamerno, ja sam valjda pogodio macku i meni je okkao i mom bratu koji je uzeo rasad iz istog malinjaka kao i ja. Imamo jako slicne prinose.
 
Pa naravno da pisem dobronamerno, ovde sam da naucim nesto novo, i podelim ono sto znam. Neki put i ono sto znam, shvatim da mozda nisam dobro naucio :)

Ne kazem ja da je tvoj malinjak los i da ga ti lose odrzavas. Niti kazem da ti je los prinos. Ja samo kazem ono sto sam gledao svojim ocima, kod prijatelja, komsija....

Moja sadnica je iz maticnog zasada, iz uvoza... malinjak sa tom sadnicom je druga godina na rod, 2000m, miker, ove godine prinos malo preko 5kg s tim sto sam imao malo susenja i ciscenja bobicavih tako da nije realnih 2k metara. Po meni to je odlican prinos bez obzira koliko je sadnica placena, tu nisam imao kpk niti sencenje, nisam stigao da postavim :( , tako da cu tek sledece godine imati realan rod.

Ali ono sto ja pokusavam da ti kaxem je da cu imati zdrav malinjak sigurno 12 g koliko je njegov optimalan vek. Sadili smo svasta i shvatio da je malina kao krompir....

Tako da je moj savet da na svemu stedi ali ne na sadnom materijalu!
 
Neki rasadnici u zapanoj Srbiji i u okolini Valjeva su cista prevara,kupe sadnice od seljaka,stave onaj papircic i eto ti sertifikovan materijal po 0.5eura kom. a oni kupili po 10.din kom.........Institut u Cacku je takodje vec rekao svoje pre par godina,zato se i sude u Strazburu.....Sadnice sljive su im vrh,ostalo ne znam bas...Cak i ja mogu nabaviti papire o fitosanitarnoj kontroli,putne isprave o transportu sadnica,uvoznu deklaraciju sa pecatom isl....
 
pozdrav drugari, ja cu se ovdje ukljuciti posto sam novi na forumu i ne mogu otvoriti novu temu.

planiram da zasad na jesen nekih 5000 sadnica maline, sad mi interesuje koju bi mi vi sortu preporucili, neki koji sade u blizini preporucili su mi tulameen.

imam imanje koje je na nekih 900 metara nadmorske, ljeta nisu previse topla, a zimi ima mrazeva. sto se tice uslova, imam vodu na imanje prirodni izvor koji izvire nekih 40m visocije od povrsine gdje bi sadio malinu, imam skoro svu mehanizaciju koja je potrebna (traktor sa pumpom, freza za traktor, kultivator sa frezom itd, itd.

sad me interesuje gdje je najbolje kupiti sadnice, koliko ce mi biti prinos prve godine a koliko u punom rodu, koliki su troskovi, i koliko je beraca potrebno za toliki malinjak, hvala unaprijed :)
 
Neki rasadnici u zapanoj Srbiji i u okolini Valjeva su cista prevara,kupe sadnice od seljaka,stave onaj papircic i eto ti sertifikovan materijal po 0.5eura kom. a oni kupili po 10.din kom.........Institut u Cacku je takodje vec rekao svoje pre par godina,zato se i sude u Strazburu.....Sadnice sljive su im vrh,ostalo ne znam bas...Cak i ja mogu nabaviti papire o fitosanitarnoj kontroli,putne isprave o transportu sadnica,uvoznu deklaraciju sa pecatom isl....


Pa o tome bas i pricam, najbolje je sam uvesti i znas nacemu si....

Dule sam moras odluciti sta ti je najbolje saditi, uradi analizu zemljista i na osnovu toga odluci. Sve ostalo mozesnaci na forumu.... prve godine neces imati nista, malina stize druge godine na rod...
 
Pozdrav svima. Pokusao bih ove jeseni da napravim probni zasad maline, na povrsini od 2-3 ara. Procitao sam gomilu literature, i verujem da sam samo zgrebao po povrsini, da se pravo znanje stice u praksi i dobija kroz savete od ljudi koji se time bave. Procitao sam postove na prethodnoj strani vezane za sadnju malina pored reke-potoka, e, sad, zanima me kako je za sadnju malina pored vece vode(Gruzansko jezero)? Zemljiste je koso, sa padom od severa ka jugu. Nije kiselo(nije ispitivano ali lucerka odlicno uspeva na njemu, po tome znam). Udaljeno je od obale jezera 1-1,5 km.
2km3xj.jpg
[/IMG]
Evo slike zemljista, desno se vidi jezero, koje se proteze dobrim delom juzne strane.
 
Pa o tome bas i pricam, najbolje je sam uvesti i znas nacemu si....

Dule sam moras odluciti sta ti je najbolje saditi, uradi analizu zemljista i na osnovu toga odluci. Sve ostalo mozesnaci na forumu.... prve godine neces imati nista, malina stize druge godine na rod...

Очигледно ниси гледао емисију са оним малинаром из Ариља који је увезао из Енглеске саднице малина са раком корена. Толико о поузданим и скупо плаћеним садницама из иностранства.

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima. Pokusao bih ove jeseni da napravim probni zasad maline, na povrsini od 2-3 ara. Procitao sam gomilu literature, i verujem da sam samo zgrebao po povrsini, da se pravo znanje stice u praksi i dobija kroz savete od ljudi koji se time bave. Procitao sam postove na prethodnoj strani vezane za sadnju malina pored reke-potoka, e, sad, zanima me kako je za sadnju malina pored vece vode(Gruzansko jezero)? Zemljiste je koso, sa padom od severa ka jugu. Nije kiselo(nije ispitivano ali lucerka odlicno uspeva na njemu, po tome znam). Udaljeno je od obale jezera 1-1,5 km.
2km3xj.jpg
[/IMG]
Evo slike zemljista, desno se vidi jezero, koje se proteze dobrim delom juzne strane.

Кажу да треба садити правцем север -југ, значи сади и не брини, посебно што се ради о експерименталном засаду на малој површини. Нешто слично планирам и ја, сада тражим земљу :). Покушаћу узгој без пестицида, тј са прскањем органским препаратима ручно направљеним а ђубрење ћу са стајњаком и касније компостом, ако резултати буду добри почећу са органском производњом.
 
Nazad
Vrh