Podizanje novog malinjaka - sadnja

Ja imam malinu pored reke (nekih 15 m) i nema neke velike razlike.Posto sam pored velike reke, imam jake rose, sto je i dobro i lose.Jedini problem je poplava.
Sto se tice navodnjavanja, moze iz reke, ali problem je ako je voda mutna jer moze da zapusava filter.
Pitanje za kolege, na koju visinu stavljaju zice u malini?
 
Zdravo kolege/drugari!
Danas sam postavio prvu zicu u mladom malinjaku na 90cm.. 3.2mm
U planu su jos 2 zice... jedna na 30/40 za zalivni...(i sada ima zalivni,tj od kada sam posadio ali je onaj po zemlji) i druga podesiva sad u prvoj godini gde mi bude odgovarala a cilj je da bude na 1.7
Ako imate komentare...predloge... slobodno...
Jedino me brine sto su mi nekako niski lastari... 60-70% su od metar,metar 20... nakih 20% su visi od 1.3-1.8 a ostatak je ispod 90cm... imam cak i od pola m....
Danas sam ih podihao ovlas na prvu zicu... pa sam ocenjivao visinu...
I zanimljivo je da samo po jedan lastar iz zasadjenog je krenuo... jako retko 2 ili 3... a ono sto se nije primilo tu je rupa...tako da na mestima imam "rupa" od 1m...2... to cu popuniti na jesen...
Sad planiram da prihranu preko lista odradim+neki insekticid...
Da u pitanju je glen empl...
Iskren da budem ja nemam iskustva sa malinom...prvi put sadim... mozda su ovi moji rezultati ok.... ali malo sam se razocarao...:)

Ps-hvala svima na saradnji(pratim vase komentare i poruke na ovim temama pa na osnovu toga i postupam)
 
da li moze zica 2,8 mm za malinu?
da i kod mene je kao kod isnogood-a,pa i mene interesuju odgovori na njegov post
 
Aksa.. gornja je bitno da bude jaka jer je na njoj najveci teret... dakle ja nebih isao manje od 3... posebno ako je duzina reda veca...
srednja je vise stabilizaciona nego za teret.../to je ono sto sam kao shvatio iz neke price...
Ja sam stavio i srednju deblju... po principu kad je bal nek je trandenbal...:)
Da... i mene interesuje odgovor na moj post:)
 
Pozdrav svim malinarima!
Odlucio sam da na jesen posadim malinjak,ove godine cu to uraditi opitno i probno na 20 A jer nemam ni malo iskustva oko toga,smatram da je bezpotrebno trenutno ulagati u nesto vise.
Treba mi vasa pomoc od pocetka do kraja,saveti,kritike,smernice... Skinuo sam silnu literaturu sa neta i poceo da citam.
Prvo sto me interesuje je sadni materijal,odlucio sam se za sortu Vilamet,cena?
Hvala
 
Kao sto rekoh u predstavljanju nov sam u svetu malinarstva pa mi je potrebna svaka pomoc,citao sam sve i svasta pa sam i malo zbunjen.
Resio sam da za pocetak posadim 30ari sorte vilamet i sto mi je najbitnije njiva je u sistemu za navodnjavanje.
Sad bi mi dobro dosla vasa pomoc,koliko sadnica ce mi trebati za tih 30ari,da li 3 ili 4 u metru,na koliko rastojanja stubove da postavljam,
koliko reda zice i sta mi je najbitnije da uradim posle sadnje? Unapred hvala
 
Kod nas svi sade 5 sadnica u metar. Redove ako ces obradjivati rucno ili motokultivatorom moze na 2 - 2, 2m. Stubove na 5-6m. Dve zice sasvim dovoljne. Najbitnije kad je posadis da redovno zalivas u pocetku ako je susno, okopavas i plevis redovno.
 
Ovamo kod nas vecina 3 u metar,obradjivacu kultivatorom i mislio sam redove na 2m.
A jel ide odma nakon sadnje neko prskanje?
 
Kad tek posadis nema sta ni da oprskas. Moj rodjak je sadio 5 u metar, 4900 sadnica 6800kg roda. Prva godina malinjaku, isto vilamet.
 
Mislio sam na to kad se posadi jel ide neka zastita? Sadnja u jesen i vec prva berba toliki rod od 30 ara? Kad se sprema njiva na koju dubinu se ore,kad se sade sadnice na koju dubinu?
 
potrebna pomoc!
danas isekao bagremove stubove, 90 komada,pa mi treba vase misljenje, da li mogu da im ne ljustim koru.ili moram?
ja sam mislio da oljustim koru samo na delu koji ide u zemlju i da i na tom delu premazem pregorelim motornim uljem.
da li moze tako?
bilo bi lepo kad bih dobio odgovor veceras jer sutra mi covek busi rupe,pa sam mislio da do sutra saznam sta dalje.
zbunjen sam ,neko kaze obavezno ljusti koru, drugi ne moras,nista strasno i ako ih ne oljustis,samo gubis vreme itd.
unapred zahvalan.
 
Poslednja izmena:
???

Hoces molim te da slikas taj malinjak sa tolikim rodom na prvoj godini, i da pitas rodjaka iz kog maticnjaka je uzimao sadnice... :)
To bas nije blizu mene to mu je na selu, a mislim da je on imao najveci rod u ovom kraju. Sadnice je uzimao od 4-5 ljudi i ne primecuje se razlika da je negde bolja ili losija malina. Ja sam mu frezao u prolece izmedju njih sa kultivatorom i stvarno su dobre ali ni on sam se nije nadao tolikom rodu, cak nema ni sistem kpk.
Moj surak i dalje bere tulamin verovatno ce biti slican prosek, i njemu je isto prva godina.
 
To je nekih 1000 metara sto ce reci 6.8 kg po metru za prvu godinu bez kpk, sadnica ko zna kakvih i sencenja ??? Svaka njemu cast! Takvi ljudi treba da daju savete ovde, da naucimo nesto od njih, uzmi od njega plan zastite i prihrane pa podeli sa nama....
 
potrebna pomoc!
danas isekao bagremove stubove, 90 komada,pa mi treba vase misljenje, da li mogu da im ne ljustim koru.ili moram?
ja sam mislio da oljustim koru samo na delu koji ide u zemlju i da i na tom delu premazem pregorelim motornim uljem.
da li moze tako?
bilo bi lepo kad bih dobio odgovor veceras jer sutra mi covek busi rupe,pa sam mislio da do sutra saznam sta dalje.
zbunjen sam ,neko kaze obavezno ljusti koru, drugi ne moras,nista strasno i ako ih ne oljustis,samo gubis vreme itd.
unapred zahvalan.

Treba guljenje ... koliko ide u zemlju i jos10-20cm iznad da bude oguljeno...
Razlozi su troljenje*kora prva istruli... zapati insekte i mo...a onda to se dalje siri na drvo... drugi razlog je ucvrscivanje stuba... mozes ga ucvrstiti koliko hoces a kad propadne kora pojavice se luft oko njega... dakle guli ako mozes....
I nemoj da ti padne na pamet da ga celog ogulis...(komsija je tako uradio,racuna bice jos bolje... ali kako se susili tako su ispucali...(kora ga drzi dok se ne sasusi... posle godinu dve ako si dokon...mozes i ceo da ogulis:))
poz
 
To je nekih 1000 metara sto ce reci 6.8 kg po metru za prvu godinu bez kpk, sadnica ko zna kakvih i sencenja ??? Svaka njemu cast! Takvi ljudi treba da daju savete ovde, da naucimo nesto od njih, uzmi od njega plan zastite i prihrane pa podeli sa nama....

Tako je, bez kpk i sencenja. Sto se zastite tice za to su bili zaduzeni ovi iz hladnjace u kojoj je predavao, onu su mu govorili kad i cim da prska. I ja cu najverovatnije kod njega uzeti sadnice kad budem sadio.
 
Nazad
Vrh