Podizanje novog malinjaka - sadnja

@ Oktopod

Apsolutno tacno!


@ Vilamet2012

Balega, sveza, zajedno sa silnim amonijakom deluje i kao zastitni sloj koji sprecava infekciju zila patogenima iz zemlje. Ne postoji nikakva kontradiktornost izmedju takve pripreme sadnica i ubacivanja svezeg stajnjaka direkt ispod korena u smislu jedno je stetno drugo nije. Jer, taj stajnjak, priroda mu tako nalaze, fermentacijom stvara temperaturu koja moze izgoreti koren i na taj nacin nista nismo dobili. Ukoliko se vec stavlja svez stanjak u sadnu jamu ili brazdu, obavezno se preko njega nabaca deblji sloj zemlje pa onda se stavi sadnica.
 
@ Oktopod

Apsolutno tacno!


@ Vilamet2012

Balega, sveza, zajedno sa silnim amonijakom deluje i kao zastitni sloj koji sprecava infekciju zila patogenima iz zemlje. Ne postoji nikakva kontradiktornost izmedju takve pripreme sadnica i ubacivanja svezeg stajnjaka direkt ispod korena u smislu jedno je stetno drugo nije. Jer, taj stajnjak, priroda mu tako nalaze, fermentacijom stvara temperaturu koja moze izgoreti koren i na taj nacin nista nismo dobili. Ukoliko se vec stavlja svez stanjak u sadnu jamu ili brazdu, obavezno se preko njega nabaca deblji sloj zemlje pa onda se stavi sadnica.

Ovako to danas izgleda pa bilo ti štetno ili ne ;
fotografija-0912.jpg
[/IMG]
 
Poz svima. Evo ovako. Imam oko 2ha jagoda i ove godine planiram da sadim blizu 1jutru maline. Ja sam iz okoline Novog Sada. Sada mi recite da li ima tu blizu neko kod koga bi mogao da odem da pogledam ili da mi da neke savete eventualno prodaje sadnice i sto je najbitnije koju sortu da stavim. Ja sam nesto gledao-citao na internetu pa mi se svidja polka. Svaki privatna poruka ili pomoc dobro dolazi. Poz
 
da li mogu da na jesen da zasadim malinu izdancima iz starog malinjaka?
naime,hteo bih da zasadim jos maline ,a u starom(nije bas star, 3 god.) malinjaku ima dosta mladih izdanaka(lastara),pa me zanima da li mogu njih da iskoristim za sadnice ?
veliki pozdrav za sve malinare u nasoj lepoj SRBIJI.

- - - - - - - - - -

da li mogu da na jesen da zasadim malinu izdancima iz starog malinjaka?
naime,hteo bih da zasadim jos maline ,a u starom(nije bas star, 3 god.) malinjaku ima dosta mladih izdanaka(lastara),pa me zanima da li mogu njih da iskoristim za sadnice ?
veliki pozdrav za sve malinare u nasoj lepoj SRBIJI.

bilo ko?svaki odgovor je dobrodosao.
 
Ja imam polku, nekada sam imao Vilamet..Sto se tice rodnosti i kvaliteta Polka je neprikosnovena... kada je doteram u hladnjacu, svi navale da jedu, jer je pervezija u odnosu na druge sorte, a tek je pocetak :osmeh:
 
na kolikom razmaku se sadi polka ? i koliko daje kod tebe po duznom redu i u kojoj je godini ?
 
Pozdrav svim malinarima. Resio sam da zasadim maline na 15ari povrsine,za sada,prvo da vidim kako ce ici sve. Sada mi je na toj povrsini pasulj,pa kad ga uklonim, sledi priprema zemlje stajnjakom,busenje bunara za kap po kap sistem.
Imam sada odmah jedno pitanje. Cuo sam da nema glupih pitanja,p,pa me zanima komi moze preneti iskustva sa Vilment sortom malina. Kada je najbolje saditi i kakonapraviti naslon za nju ? Hvala unapred!
 
sadi se na rastojanju 40-50 cm, u prvoj godini moze da da od 1/2 do 1 kg po sadnici.. u drugoj dosta vise

- - - - - - - - - -

i ne bih se slozio da je za neradnike, ako hoces prinos mora i oko nje da se radi, okopavanje, zalivanje, prskanje. ako je toplo leto moza da se postave zasenjivaci:osmeh:
 
Na koji razmak je najbolje saditi vilamet, treba da sadim na jesen 10 ari pa neki kazu 4 u metar a neki 5 u metar pa ne znam sta je bolje?
 
Na koji razmak je najbolje saditi vilamet, treba da sadim na jesen 10 ari pa neki kazu 4 u metar a neki 5 u metar pa ne znam sta je bolje?
Moji rodjaci iz Ivanjice sade 5-6 u metar,a ja sam sadio 4 u metar

- - - - - - - - - -

Na koji razmak je najbolje saditi vilamet, treba da sadim na jesen 10 ari pa neki kazu 4 u metar a neki 5 u metar pa ne znam sta je bolje?
Moji rodjaci iz Ivanjice sade 5-6 u metar,a ja sam sadio 4 u metar.
 
Onda i ja da idem 5 u metar, izmedju redova cu 2 metra posto cu to obradjivati sa malim kultivatorom pa nema potrebe vise.
 
Da li mogu sada mlade (zelene)sadnice da prasadim na mestima na kojima se nisu primile u prolećnoj sadnji.imam KPK
 
Mozeš nino premestiti mlade lastare na drugo mesto samo sa ašovom poduhvatiš 15cm tako i široko , preneseš sve sa zemljom da se žilice neošteze. Zaliješ lepo i to se garant prima.
 
Onda i ja da idem 5 u metar, izmedju redova cu 2 metra posto cu to obradjivati sa malim kultivatorom pa nema potrebe vise.
Pozdrav kolega. Moj savet ti je da ako ikako mozes ides sto veci medjuredni razmak,bar 2,5 metara. Videces prednost dogodine kada udare lastari i sastave prostor izmedju vrsta . I ja bih opredlozio svima cescu sadnju,oa i 6 u duzni metar. Najlakse je iseci visak kada se sve prime,i tada ostavis 4 ili 5 u metru,ali ako se ne primi svaka taj sadasnji visak dobro dodje :osmeh:
 
Da li moze malina da se sadi pored reke ili potoka? Pogodno je zbog navodnjavanja, ali ne znam kako bi uspevala, da li bi izmrzavala? Ima li neko iskustva?
 
Nazad
Vrh