Podizanje novog malinjaka - sadnja

Nisam video uzivo, ali sam cuo da nije dobra za malinu... ne pripija dovoljno malinu uz zicu, pa samim tim malina moze da seta jer nije dobro zategnuta. Ali opet kazem nisam ja video, tako sam cuo.
 
Jel mi može netko reći koja je najranija malina pogodna za svježu upotrebu i da berba ne traje cijelu godinu nek ono, mjesec-dva? Vilamete, tulameen, himbotop?
 
Do kad nije kasno da se posadi malina? A da bude bez navodnjavanja?


Nije još kasno, ima dosta vlage u zemlji. Kasno je ako su krenule liske na sadnici mada i tad se mogu primiti ali mora biti kišni period. Evo ja danas sadio ;

Otvorena brazda - Kalk u tankom sloju direktno u brazdu - stajnjak takodje u brazdu.

Biće verovatno onih koi se pitaju sme li direktno žile na stajnjak- moj odgovor je sme - već sam tako sadio


fotografija-0866.jpg
[/IMG]

fotografija-0867.jpg
[/IMG]
 
Zdravo ljudi,resio sad da razorem jednu parcelu od 12 ari sada,pa bih na jesen sadio maline. zanima me da li moze i da li odgovara nadmorska visina od 950 metara,inace jedno pod Kopaonicko selo. I voleo bih da mi neko kaze koju vrstu bi bilo najbolje da posadim...
 
Poslednja izmena:
Nije još kasno, ima dosta vlage u zemlji. Kasno je ako su krenule liske na sadnici mada i tad se mogu primiti ali mora biti kišni period. Evo ja danas sadio ;

Otvorena brazda - Kalk u tankom sloju direktno u brazdu - stajnjak takodje u brazdu.

Biće verovatno onih koi se pitaju sme li direktno žile na stajnjak- moj odgovor je sme - već sam tako sadio


fotografija-0866.jpg
[/IMG]

fotografija-0867.jpg
[/IMG]

Nema potrebe da se stavlja stajnjak u brazdu, bolje je baciti ga preko pa zafrezirati ili zakopati + ovaj stajnjak nije dovoljno zgoreo :(
 
Na ovakav način sam sadio malinu gde su svi rekli da nemože uspeti. Žuta zemlja , tako reći mrtvica , iz dubine odnosno iskop iz dubine od preko metar. Tu mi je već pet godina malina naj bolja. Isto nije bio dovoljno zgoreo stajnjak. Inače slušam donekle stručnjake oko toga da li treba kiselost zemljišta i ne zgorelog stajnjaka izbegavati ali praksa ustvari govori drugačije. Čujem da već neki ljudi ovde u Arilju vraćaju kiselost u zemljištu za malinu. Lično sam brao 275kg po aru na zemljištu koje je pokazalo 3,6 Ph. Ali još učim , a čovek uči dok je živ ...... videćemo.
 
I ja sam je tako sadio, ali sad mislim da sam se zajebao.Agronomi kazu da nezgoreo stajnjak ostecuje zile, a ja sam se uverio da privlaci miseve i da tu raste korov kao lud.Ja mislim da je bolje da se stajnjak stavlja u trake i frezira, kao i vestak od ove varijante.
 
Da agronomi kažu da nezgoreo stajnjak oštećuje žile ali opšte je poznato da se oduvek sadnice umakale u taze govedju balegu pa se zatim sadile. Tu se takodje praksa i teorija ne slažu. Što se tiče glodara u zemlji , za to postoje razni preparati tako da ih je se lako rešiti. Kaže mi jedan drugar ,,zašto bacaš stajnjak u maline, pa niče ti trava ko luda", ja mu na to odgovaram, ,,od veštaka raste još bolje".

- - - - - - - - - -

Malina polako kreće;

malina1.jpg


Trenutno vađenje sadnica;

sadnica2.jpg

sadnica3.jpg
 
Na ovakav način sam sadio malinu gde su svi rekli da nemože uspeti. Žuta zemlja , tako reći mrtvica , iz dubine odnosno iskop iz dubine od preko metar. Tu mi je već pet godina malina naj bolja. Isto nije bio dovoljno zgoreo stajnjak. Inače slušam donekle stručnjake oko toga da li treba kiselost zemljišta i ne zgorelog stajnjaka izbegavati ali praksa ustvari govori drugačije. Čujem da već neki ljudi ovde u Arilju vraćaju kiselost u zemljištu za malinu. Lično sam brao 275kg po aru na zemljištu koje je pokazalo 3,6 Ph. Ali još učim , a čovek uči dok je živ ...... videćemo.

Vilamete,
Upravu si upotpuno,ko neveruje sta je bolje zgoreo ili nezgoreo,jednostavno neka proba, Sveziji stajnjak je dosta jaci,manje mu vlage treba i brze se vezuje za biljku.
Pregoreo stajnjak cesto isprtnja i izvetri,i samim tim ima daleko manju hranljivu vrednost,ali kazem svaki covek neka eksperimentise pa ce sam zakljuciti sta je bolje.
 
U balegu se umoči samo, na korenu onda ostanu mikroorganizmi i hranljive materije, a kad se posadi u stajnjak i kad ono krene da vri, podigne temperaturu pošteno pa to može dovesti do truleži ili spaljivanja korena.
 
Drugari evo da se i ja prikljucim temi....
Nedavno,tacnije 16. aprila sam zasadio malinu iza kuce...
Znam recicete kasno,ali okolnosti: finansije,vreme,praznici i neozbiljni saradnici su ucinili svoje...
Kolicina je mala:) 450 sadnica u 3 reda duzine po 35-36m
Ali to je jedina slobodna povrsina kojom raspolazem
Postupak pripreme je bio sledeci:
Prikolica neugorelog stajnjaka je rasuta po placu(6t)
Zaorana, i onda se prosusilo oranje i traktorista majstor dosao sa setvospremacem(iako sam ja insistirao na tanjiraci)
I zeznuo me debelo...:) obradio gornjih 5cm,dole nista nije uradio..
I onda sam ja u vrstama isao sa mojom frezom hondom i prokopavao polako sve dublje i dublje(7-10prelaza po vrsti:) i dosao do 15ak cm dubine ali sam je pulverizovao..:)
http://www.dodaj.rs/?3O/pI/1BtJf4f6/fotografija1484.jpg
redove sam postavio na 2m(tu traktor vise nece ulaziti,a bogami i freza retko kad... motika u redu i kosenje trave izmedju)
http://www.dodaj.rs/?2x/Uq/X25Ls3f/fotografija1485.jpg
Zatim sam konjskom kopacicom izvukao brazde
i motikom izvukao vece grumenje iz kanala(koje se pojavilo kada sam kopacicom zakacio ne obradjeni sloj ispod 15cm....)
http://www.dodaj.rs/?3D/Ls/4ereSG7d/fotografija1486.jpg
Posuo kanal prahom protiv crva,insekata... i sadio...
Sadnice su tretirane u rastvoru Ridomil golda i actare(koren u rastvoru oko 1sat neposredno pre sadnje)
Posadio sam ih polozeno i zagrnuo slojem sitne zemlje i doooobro ugazio..
Posadjen je glen empl.. koren jako dobar,tek poneka ima po koji zeleni listic da je krenula.. i po koji sitan beli izdanak iz korena... i ima nekih 30ak struka izvadjenih direktno iz malinjaka(zeleniji,mocniji...)
Ostajem duzan slike posadjene,ali nisam stigao da slikam jer kako sam zavrsio sadnju,krenula kisica i evo rominja dva dana sa prekidima...:):)
ovih dana cu postaviti kpk po zemlji u redu...(privremeno dok ne dodju stubovi)
Narucio sam stubove bagremove od 3m i pocetne i krajnje od 3.5m(zbog eventualnog montiranja zasene i orosavanja) pa cu polako da ih pripremam i postavljam..
Toliko za sad... kritike su dobrodosle...:)
 
Pozdrav svim malinarima.
Zamolio bih vas za jedan savet.
Naime razmisljam da na jesen ili sledece prolece podignem zasad maline, vilamen ili miker. Jos uvek nisam odlucio u kojoj cu parceli da postavim pa me interesuje savet u tom pogledu. Razmisljam o parceli koja se nalazi 100m od reke Rasine, potpuno je ravna i nalazi se na 300m nadmorske visine ima 30 ari. Analizu zemljista nisam radio ali planiram, zemlja je dosta rastresita i ne drzi vlagu ali posto imam dobre uslove za navodnjavanje to nije problem. Takodje pola dana je u senci od obliznjeg brda i sume ali planiram i da joj postavim mrezu za sencenje. Na tom delu su mrazevi malo jaci nego na obliznjim brdima tako da idu i do -20c. Da li bi mi preporucili da tu postavim vilamet ili miker ili da trazim njivu na obliznjim brdima.
Hvala unapred.
 
U principu malina ne voli ravan teren,tako da je moje misljenje da trazis drugu parcelu sa blagim nagibom i da jutarnje sunce bije u malinjak,a popodne da bude u zahladi i pozeljno bi bilo da imas tu vode i da zemlja bude propustljiva.
 
Hvala na savetu, ono tu parcelu bas ujutru greje sunce a popodne je u hladu, ali nema nagib..., vode imam i zemlja je propustljiva. Procitah na netu u nekoj od mnogobrojnih brosura o malini da je miker pogodan za ravicarske terene. Da li se to pokazlo kao tacno u praksi...
 
Nazad
Vrh