Pneumatske sejalice za kukuruz

Gosp. @ Panonstib (moramo tako da ga oslovljavamo jer on tako radi , pa dobro), je čovjek od struke i vidi se da je totalno u toku nove mehanizacije ,ali konkretno o sijačicama za kukuruz i ja bih mogo ispisati dosta stranica , a ljudi ovde na forumu koji rade uslužno još i više. Najviše sam saznao na forumima Američkih farmera a na nekim sam više od tri godine(s nekim ljudima koji tamo rade mnogo i dugo kukuruz se takoreći znam lično pošto se često čujemo) .
Zato su mi zanimljive notill sijačice iako me trenutno više zanima neka vrsta redukovane obrade od notill-a.
Uglavnom glavna prednost sijačica sa diskovnim ulagačima (neko ih zove visoke ) je u skoro idealnom držanju dubine sjetve ,pogotovo ako se sije manjom brzinom (u prevodu ljudi sa 539 bi već jednom trebalo da počnu da siju 1. a ne 2. brzinom) , ali najčešće je (sad dali je uvjek tako?) je nedostatak sijačica sa diskovnim ulagačima - malo nepreciznije rastojanje zrna iz razloga što zrno ima veći put dok padne odozgo i desi se ako malo udara u bočne ivice da "zakasni" da padne .
Inače u Americi su odavno sklanjači ostataka ispred ulagača obaveza jer je kolko vidim glavna razlika u obradi zemlje ovde i tamo što se mi trudimo da što više ostatke sahranimo a oni da što više ostataka ostane na površini pa bila to klasična ili notill obrada.
 
Nisam namerno rekao jer je za verovali ili ne .Drago mi je daga je jos neko video jer ga je verovatno vreme "pojelo".:ppozdrav:Otici ce mo u off .Bio si brzi drago mije ako je tamo.
 
Kako odemo tako ćemo se i vratiti.Treba neke informacije koje su interesentne izneti pa makar malo otišli u off.
Gospodine @MOMOSARIĆ,
sada sam pod lekovima i teško mi je da pišem ozbilje teme pa kada ne budem na lekovima napisaću i postaviti slike o visini padanja semena, ulagačima, brzini kretanja ..... samo imajte malo strpljenja jer sada radim na 16 obrtaja i ne mogu da dam pun gas.
Hvala na razumevanju.
 
Poslednja izmena:
Postavlja se onda pitanje opravdanosti oranja kao agro teh. mere i misljenja da je ono kao takvo presudno za uspesnu proizvodnju pogotovo kada je rec o dubini oranja..
 
Ako neko bude u prilici neka slika to korenje kukuruza znam o cemu se radi ali neka vide i ostali kako je to impresivno.Sad tamo stoji "zbirka" korenovog sistema u nekoliko faza razvoja i rasta biljke.Ako niko ne postavi slike pre mene ja cu to uciniti u sledeci utorak.
 
Da li treba prilikom setve da se polozi u zemlju i sredstvo za insekte ili ne. jer kad sam vizitirao jednog lika u okolini Berna , koji radi direknu setvu vec 15 god on ima sejalicu istu kao ova , ali iza kutija za seme ima jos 1 par kutija za insekticide.


rro8si.jpg



Evo to je ta sejalica.
 
Bice sutra slika korenovog sistema koji se nalazi na 1 ili 2 spratu ratarskog paviljona,ali ova koja je uramljena nema 4m da ga je... jedino ako nisu smotali kao pundju.
 
A paradoks je to što su vam ti isti ljudi koji su pokazivali taj korjen govorili da kukuruz traži "mek pokrivač i tvrdu postelju" ( meni je inače to jako glupa fraza).
 
Treba mi sejalica 6 redna sa diskosnim ulagacem nodet-kuhn ili nodet nesto tako ako neko zna nekoga ko to prodaje neka mi javi hvala.
 
NA. @ Znas i sam koliko su na kraju korenove dlacice tanke i sve tanje i godinama one jednostavno nestaju pretvaraju se u prasinu i sve je kraci i kraci . Zamisli kako je to bilo odvojiti i koliko je korena stradalo pri tom postupku..Cekamo slike:osmeh:
 
Da li neko zna da li u Mađarskoj postoji neko zastupništvo Gasparda, ili neki uvoznik koji prodaje Gaspardo sejalice. Ako zna, trebala bi mi (tj. ne meni već mom drugaru) adresa, telefon, sajt ili bilo šta drugo što bi pomoglo uspostavljanju kontakta...
 
Ne mozes nista uraditi po tom pitanju. Ali ipak daj da cujemo jos nekog naseg clana
 
Jedino da nađeš tako selektovano seme koje je svo jednako, pa onda pravilnim izborom ploče dobiješ da ploča samo po jedno zrno uvlači u onu komoru gde je izbijač. Međutim, u današnje vreme je gotovo nemoguće pronaći takvo seme, (za razliku od pre deceniju-dve, ovo je progres unazad)...
 
Posto niko ne odgovara ja cu. Ne treba ukoliko je seme tretirano. Koncept unosenja insekticida sa setvom je odavno prevazidjen i svuda u svetu se ide na tretiranje semena.

Kolega , uz poštovanje , nikako se ne slažem sa tvojim postom. Nažalost od tretiranog sjemena male vajde . U najboljem slučaju štiti samo sjeme od insekata i ništa više. Vrijeme depozitora za insekticide i ostalo tek dolazi.
 
Nazad
Vrh