Pneumatske sejalice za kukuruz

Monosem NC raona sejalica je teska taman da moze da poseje gde god. Imao sam diskosnu visoki setveni aparat, sve je to lepo ali sejao sam soju kad je njiva proprnula i pobelila kao kad bi otisao sa raonom normalno da sejem. Posejala je ona, ali kad je soja nicala otvorila je svu zemlju a diskovi napravili V kao u margarinu brazdu i 60%soje se osusilo, naravno vratio sam se na raonu i radim sa njom bez problema. To je moje iskustvo i odluka da sam za raoni ulagac. Prednost visokog setvenog aparata je samo sto su dubinski tockovi odmah pored raonika pa prati finije teren i sto moze u prljavo posejati, medjutim ako se njiva spremi kako bog zapoveda apsurd je za diskonom juriti.
Pisao sam i pre pa ću ponovo. Nije samo kupiti diskosnu sejalicu i eto i sklopa i nicanja. Kao i svaka mašina mora da se podesi spram uslova koji su na njivi. Konkretno u ovom tvom primeru, postoji više tipova v točkova koja služe za zagrtanje brazdice iza diskova, i koja se biraju spram vrste zemljišta koje obradjujete. Pa opet i kad se izaberu pravi, opet i oni moraju da se podešavaju spram uslova. U ovom slučaju koji si opisao, po meni nije bio dovoljan potisak tih nagaznih točkova jer oni služe da zatvore brazdicu i stisnu zemlju oko semena. Tako da treba znati malo i podesiti mašine. Jako puno sam se nagledao ljudi koji su zamenili nodetke i slične sa diskosnim i samo zakače i odu da seju i posle ne valja sejalica. O ovim kao serviserima što dodju da je puste u rad ne vredi ni trošiti tastaturu..

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
To je kao da neko vozi novog mercedesa a neko vozi punta i onda ovaj sa puntom ubedjuje da su oboje stigli na isto mesto.. Tako i ubedjivanje za sejalice.. Kad se punto proda bice sve jasno..
Punto nije prodat,stoji podmazan i parkiran za svaki slucaj,a ne vozi se mercedes...vise nesto tipa Golf 4...tako da znam sta pisem.A rekord kukuruza u ovom kraju od pre neku godinu sto smo imali(i u ogledu i kompletna njiva) posejao je punto.meni dosta.
 
Zemljace sejem kombinacija rd+amazone koja kosta nov yto. I na kraju prinos isti kao kad sam sejao sa imt 23reda. Ista njiva ista priprema. Te price mercedes punto zajebi. Bič puca na kraju i kad se svede na olovku.
Znaci prodaces i opet na imt? Nemoj zezati.. Prvo nemas dve iste godine, uporedi na istoj parceli iste godine, drugo za imt si sigurno imao prohod vise u pripremi i to svedi na olovku, ne mozes ocekivati tonu vise prinosa, tu se radi o nekoliko procenata.. Kad je teska godina za pripremu tad je razlika vidljivija..
 
Zimsko oranje ili gruberisanje, bez toga nema prolecne dobre pripreme zemlje.
Bilo je po ko zna koliko puta oranje nalik na kajseve od jednog do drugog kraja kad e oralo u suvise vlaznoj zemlji ili grudve ko tv pa nakon zime i smrznute zemlje sve se to lepo rasipa i bude odlicna setva.
Kakve tanjirace i roto drljace nakon zimskog oranja?!
 
Evo slike iz rada setve repe, voleo bih da cujem de je ovde greska ?
https://ibb.co/MByWfLh]
[/URL]
IMG-a4af1754a71c3011bfb6532326e9a097-V.jpg
[/URL]
[/URL]
IMG-39b4d4cce88f2e0778a23eab3514c995-V.jpg
[/URL][/url]
 
Poslednja izmena:
dok sam sejao nodetkom morao sam setvenu pripremu uradit u fulu barem 10cm a sa majevitom nemora toliko jer je tezi setveni aparat al ipak mora biti 6,,7cm jel sta vredi uradditi plitko ili sabiti zemlju a onda tockovi nemogu sabiti zemlju oko semena jos ako se neuradi setvena priprema u normalnim uslovima onda je to problem,,,,al to mogu odraditi samo oni sto im nije vreme odlucujuci faktor jer ako neko seje po par stitina hektara taj nema sta da ceka lepo vreme i idealnu pripremu i tu bude svasta i tu oda nepomazu ni masine iz 22 veka ,,,odlucujuci faktor po meni je vreme pripreme zemljista i kako je pripremljeno a ne kakva je sejalica sejala dal diskosna ili ne
 
Čitam svašta se piše u ovoj temi pa rekoh da se oglasim. Sejao sam sa Nodetkom pa sam prešao na Gaspardo. Drugari imaju Ozdokene, Majevice, Nodete. Video sam setvu i ovih novih haj-tek sejalica sa elektro motornim pogonom. U principu nema loše sejalice jer svaka može da zabrlja ako nešto nije adekvatno ili dovoljno dobro, bila to priprema, vlažnost zemlje, dubina setve, frakcija semena, brzina setve itd.. Više puta sam naišao na idealan raspored zrna sejano sa razdrndanom Nodetkom i isto tako lošim rasporedom sejano Horšom i Vaderštadom.
Uvek ima nezadovoljnih i prezadovoljnih korisnika a dešava se da ne budu objektivni ni jedni ni drugi.
Što se tiče pitanja da li disk ili raonik odgovor je svakako spram kvaliteta zemlje i načina pripreme uzeti sejalicu.
Što se turskih sejalica tiče, par mojih drugara ih imaju, neki i skoro 10 godina i rade sa njima u svim uslovima bez problema. Nikom se nije raspala a seju se ritovi.
 
Poslednja izmena:
Obicno na osovinama v gumenih nagaznih tockova imaju distanceri koji se po potrebi vade , prebacuju na drugu stranu,... te se tako regulise razmak i ugao izmedju v tockova . Sa slike gore , ako baterija ne ide iza tocka traktora , ili ako nije zemlja previse zbijena pripremom , onda je razlog prevelik razmak izmedju v tockova
 
Pogresna tumacenja.
Na slikama gore je sama sirina brazdice koju diskovi prave.
Tocak kao tocak ako se pritisne previse on gura i ibrusava suvu zemlju i pravi pretvrdu posteljicu u kojoj posle kise zna da dodje do pokorice. Ako se ne pritegnu dovoljno jako seme zna da bude u vazdusnom dzepu.
Opet ponavljam gore slikano je deo posle diskova a pre nagaznih tockova uhvaceni momenti u setvi.

Daleko od toga da diskosne ne valjaju i nemaju svoje prednosti.
Samo tvrdnje nekih ljudi jer su videli da drugi koriste disk i misle da su najbolje resenje su zabluda u najmanju ruku.
To da seju u put se odnosi na velke table de ulaze kombajni, traltori 10 i vise tona vuku robu,djubrivo ... tu bude beton i bez diskosne ne bi bilo usejavanja nego bi bile ruzne oplazine jalovine i korova. Ali isto tako znaju i u sred njive de je od gore suvo a dole vlaznije da izrinu i iskaisaju.
 
Nazad
Vrh