Pneumatske sejalice za kukuruz

Ja sam kod mene isto poskidao usmerivace a posto imam el.kontrolu samo sam na postojeci sraf od usmerivaca stavio obicnu platnu m8 i stegao senzor...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Kide jel si bas u Zemunu?Sto ne potrazis neku nodet,makar losiju pa je posle polako sredis.
Jesam Tomislave.
Da ito sam razmišljao, ali mogu ti reći da mi je već muka od sređivanja krševa. Tako sam kupio traktor, pa prskalicu pa plug ... Ko šta radi, ja šmirglam, jurim delove i farbam. Umorih se više od toga! A pristojna bekerica je pola cene pristojne nodetke. Računam ne može biti duplo lošija. Plus, finansije mi nedozvoljavaju.
A da ne pričam dosadašnju iskustvenu matematiku. Uzmem loše stanje kupim delove za remont, ubijem se od posla i neračunajući rad to me izađe u proseku duplo uloženom u mašinu.
 
20 godina imao bekera ,uzeo polovnu zameno lezaj na turbini i cistace ploca ,svaki par godina navarivo i pokivo raonike ,sejala oko 50 jutara godisnje kukuruza meni i usluzno. Svako ko je kupio prodao je iduce sezone samo ja nisam do prosle godine kad sam uzeo novu Maju.
Setvospremac sa es oprugama idu u par sa bekerom jer su lake baterije mora dobro da se rastrese zemlja .Manometar nikad nije radio nit sam ga popravljao ako je sve ok sa turbinom ne lomi seme kad izbacuje i pisti svira ubija u glavu .Kutije treba dobro da dihtuju i obavezno zatvorene kad sejes ,seme sipas tek na njivi ,nemoj ga nositi u kutiji ,na krajevima kad okreces slobodno smanji gas da ti ne lomi kardan ne moze da spadne seme ,seme ako farbas dobro ga osusi jer ako je mokro zaprlja ploce i lepi se nece da ispada ,najbolje uzimaj vec zasticeno seme onda neces imati problema i cestog skidanja i ciscenja ploca.Najbolji test zakacis naspes malo semena ukljucis kardan i polako okreces tocak ako ide glatko ne zapinje i ne lomi seme zrna ispadaju tacno i ravnomerno iz svake baterije ,pre svake sezone zakacis ukljucis i polako otvaras sve otvore na cevi pa na baterijama napred dizne otvoris i istreses ako ima neka buba ili lom zrna .povremeno na svaki par godina otkacis raonik ,videces ima tri sarafa na kucistu popustis malo skines poklopac da ispadne lom ,tu se i ploca skida i noz cistac ploca ako je potrosen zamenis .Nema mogucnost da iskljucis bateriju osim da ispustis seme i da je podignes . Ako je sve ok jako lepo seje ,mogu da se nabave ploce za sve kulture . Moj savet ako si smiren nisi zivcan pazari je .
Marko hvala ti puno na ovako detaljnom odgovoru! Sigurno će mi biti od koristi.
A pošto znam sebe sigurno ću ova uputstva slediti i isčitavati mnogo puta
🍻
 
@Kide

Ja se sećam tih Bekerica krajem osamdesetih i početkom devedesetih kada su one bile na ceni i relativno nove. Tada su one sejalo odlično. Znam dvojicu koji su sejali po stotinak hektara godišnje. Međutim, kasnije je u selo došlo još par Bekerica i niko se nije usrećio. Ovog puta su one već bile zašle u godine i bilo je vreme da se detaljno remontuju. Bekericama nije išlo u prilog i to što je (bar kod mene) krajem devedesetih počelo tretiranje semena Mesurolom, Furadanom i sl. u kućnoj izvedbi, što je smrt za nju. Najveći problem je što ne možeš da ispratiš vizuelno kako ona seje. Rezultati se vide tek kada ne/nikne seme. Kod Nodeta/Olta otvoriš prozorčiće na sekcijama i pratiš kako hvata seme i da li se ploče ravnomerno okreću.
Još jednom dobro razmisli pre nego što odlučiš da je kupiš. Srećno.
 
Ја сам имао оригиналну Бекерицу не ону што је рађена у Панонији и не знам где још. Ова моја је за те панонија била авион, греда 120х120 батерије тешке као туч, турбина пишти на 2-3км могла је у асфалт да усеје. Имала гумене нагазне точкове свега две сам видео такве моју и још једну. Урсус 335 није могао да је дигне па смо му дограђивали спољње клипове, а напред 120кг тегова, а 542 је једва могао другом да сеје већ 1 брзином. Била добра, док је била , а када је почела да јбе але уназадила ме досејавај, пресејавај нервирај се када никне и онда путуј.
 
. Evo da bolje razmislis. 1 litra nafte po jutru. Sklop bude oko 85 %. zavisi od oblika i velicine semena. Okruglo i sitno seme seje perfektno.
 
Ja sam moju Beckericu prebacio na 5-orednu i sa njom sejem soju na 50cm. Prve toga je sejala kukuruz i soju ali 4 godine unazad samo soju. Znaci nema sta nije cackano oko nje. Lomljeni lanci, osigurac na pogonskoj osovini, redovno gusila i glavila... Sve posledica ljudskog nemara i nestrucnosti. E zadnjih par godina od kad je pala u moju nadleznost stvari su se promenile. Radi (da je ne ureknem) sasvim solidno i pouzdano. . Pred setvu samo poskidam ploce, ocistim njih i lule (njih svakodnevno proveravam), prekontrolisem creva od vazduha, podmazem je i sljaka to nekako. Jedino ne mogu da provalim zasto jedna baterija izbacuje vise semena od ostalih, ali taj problem ima vec godinama.
Znaci moze da radi, ali ne treba ganjati ucinak vec samo polako i smireno. Slusati turbinu i povremeno izaci, okrenuti tocak i videti da li izbacuje seme. Najveci nedostatak je kad posle celog dana rada legnem u krevet a u usima turbina pisti li pisti, no casica-dve ljute rese i to :ppozdrav:
 
Ja sam moju Beckericu prebacio na 5-orednu i sa njom sejem soju na 50cm. Prve toga je sejala kukuruz i soju ali 4 godine unazad samo soju. Znaci nema sta nije cackano oko nje. Lomljeni lanci, osigurac na pogonskoj osovini, redovno gusila i glavila... Sve posledica ljudskog nemara i nestrucnosti. E zadnjih par godina od kad je pala u moju nadleznost stvari su se promenile. Radi (da je ne ureknem) sasvim solidno i pouzdano. . Pred setvu samo poskidam ploce, ocistim njih i lule (njih svakodnevno proveravam), prekontrolisem creva od vazduha, podmazem je i sljaka to nekako. Jedino ne mogu da provalim zasto jedna baterija izbacuje vise semena od ostalih, ali taj problem ima vec godinama.
Znaci moze da radi, ali ne treba ganjati ucinak vec samo polako i smireno. Slusati turbinu i povremeno izaci, okrenuti tocak i videti da li izbacuje seme. Najveci nedostatak je kad posle celog dana rada legnem u krevet a u usima turbina pisti li pisti, no casica-dve ljute rese i to :ppozdrav:
Ta jedna baterija ima lufta na osovini na ploči. Dovoljno je jako malo da izgubi ugao i onda ne oduva sav višak semena iz rupe. Mi smo to rešavali sa onim tankim platnama pa ubacivali koliko je trebalo...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Jesam Tomislave.
Da ito sam razmišljao, ali mogu ti reći da mi je već muka od sređivanja krševa. Tako sam kupio traktor, pa prskalicu pa plug ... Ko šta radi, ja šmirglam, jurim delove i farbam. Umorih se više od toga! A pristojna bekerica je pola cene pristojne nodetke. Računam ne može biti duplo lošija. Plus, finansije mi nedozvoljavaju.
A da ne pričam dosadašnju iskustvenu matematiku. Uzmem loše stanje kupim delove za remont, ubijem se od posla i neračunajući rad to me izađe u proseku duplo uloženom u mašinu.
Koju površinu sejes?Ako nemaš puno imam mozda resenje za ovu godinu.
Predjes u Opovo traktorom,popijes pivo,zakacis sejalicu,odes posejes,posle dan dva dodjes,popijes pivo,otkacis sejalicu.
 
Ta jedna baterija ima lufta na osovini na ploči. Dovoljno je jako malo da izgubi ugao i onda ne oduva sav višak semena iz rupe. Mi smo to rešavali sa onim tankim platnama pa ubacivali koliko je trebalo...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Mislis na onoj cauri na poklopcu? Ne nam sta je sa druge strane lancanika ali sam primetio da kada skinem plocu onaj nosac ploce se klima na svim baterijama.
 
Zato ja jos sijem sa komsijinom mehanickom .
Jel uzmeš kalibrisano seme ili kasnije ideš motikom da sečeš blizance na ovu cenu semena?
Setva je jednom godišnje, treba je što kvalitetnije uraditi, tu nema reprize i posle ću kasnije ću, znači čekaš idealne uslove i radiš, hemiju možeš ponoviti,korekciju uraditi (košta to) ali setvu jok!!!!!
Po meni su oranje priprema setva špartanje i žetva osnovne operacije gde nema dobro je, mora biti ODLIČNO!!!!
Samo 10_15% nek zakaže sejačica i 10% nek iseče špartač i 5-10% nek prospe kombajn NEMA TE NIGDE!!!!!!!!!
A bez dobrog oranja nema ni dobre pripreme ni dobrog nicanja!!!!!!! prošle god sam uzeo zakup 2kj uzorana na proleće sam morao teškom drljačom dva prohoda pa setvospremač 2 prohoda da liči na nešto, neravno i gore ostaci i jedva je i išla teška drljača ali je utabačila pa setvospremač pa udri!!!




Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Za kolegu Kide. I ja sam mali proizvođač i nemam veliki budžet za nabavku priključaka. Sejao sam kukuruz i soju olt dvorednom mehaničkom sejalicom(dok nisam skupio pare za nodetku koja sutra stiže), sa metalnim izbacivačima semena, iako sam verovatno mogao da kupim Bekericu još pre 5 godina. Jednostavno, informisao sam se da to prosto nije to, da sa tim mašinama može da radi neko ko ih zna u dušu jer su jako stare(a mnogo su lošije podnele starost od nodetki), imaju svoje cake i fore.
Zamisli kupiš je, sve super poseješ a ono (ne)nikne katastrofa. Upropastiš celu proizvodnu godinu a uz to verovatno nećeš znati u čemu je kvar pa se onda cimaj, savetuj čačkaj i pred sledeću setvu drhti šta će i kako biti. Džaba joj tada što je jeftina.
Sve je dok gledaš oglase i planiraš jedno a kad zakačiš mašinu i spustiš je u zemlju drugo.
Ne želim nikome da pričam šta će i kako da radi, svako je svoj gazda, ali bio sam u sličnoj dilemi i mislim da sam dobro uradio što sam pretaljigao par godina sa mehaničkom i platio setvu ponekad.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
@lovac luka Eto vidis druze ti si se sa nodetkom napatio da posejes kako treba jer trazi perfektne uslove pripreme,taman posla da ima malo zetvenih ostataka,oranje mora biti perfektno ovo ono ....a vreme za tako nesto je proslo,ili prolazi.Sutra ce nafta na 200 din ,uvesce karbon takse,i gomilu drugih sr...naterace nas sve da izbacimo plugove i predjemo na neki vid smanjene/minimalne obrade kakav god on bio.Koliko znam vec ima nekih subvencija tipa carbon credits ili tako nesto...znaci minimalna obrada zemljista,cover crops itd ,nodetka je tu beskorisna,diskosni ulagac je superiorniji u svakom pogledu i to ne sad zbog ovih sr...koji se polako uvode nego i cim je izmisljena pre 10-20 ili nebitno koliko godina,raonik ,njet,on je otpao kao blato sa nogu.I u tvom slucaju,da imas diskosnu masinu ne bi morao to lose oranje toliko popravljati i peglati ,trositi tvoje vreme,nabijati sate traktoru,trositi gomilu goriva ,gaziti zemljiste ,itd itd.Da se razumemo,nodetka radi posao,i to kod mnogih,kod mene takodje,ali upravo to ''radi posao'' je prevazidjeno,tesko ce se opstati u buducnosti sa masinom koja ''radi posao'' ,ili cemo pratiti napredak tehnologija bar kolko tolko naravno, ili nas nema.

https://eagronom.com/en/carbon-credits-for-farmers/
 
Nodet i dalje daje vise za ulozen novac...
Ma u kakvom stanju, ko ne radi mnogo izgurace sezonu, cak u losem stanju ne moze sjebati sklop.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Jel uzmeš kalibrisano seme ili kasnije ideš motikom da sečeš blizance na ovu cenu semena?
Setva je jednom godišnje, treba je što kvalitetnije uraditi, tu nema reprize i posle ću kasnije ću, znači čekaš idealne uslove i radiš, hemiju možeš ponoviti,korekciju uraditi (košta to) ali setvu jok!!!!!
Po meni su oranje priprema setva špartanje i žetva osnovne operacije gde nema dobro je, mora biti ODLIČNO!!!!
Samo 10_15% nek zakaže sejačica i 10% nek iseče špartač i 5-10% nek prospe kombajn NEMA TE NIGDE!!!!!!!!!
A bez dobrog oranja nema ni dobre pripreme ni dobrog nicanja!!!!!!! prošle god sam uzeo zakup 2kj uzorana na proleće sam morao teškom drljačom dva prohoda pa setvospremač 2 prohoda da liči na nešto, neravno i gore ostaci i jedva je i išla teška drljača ali je utabačila pa setvospremač pa udri!!!




Sent from my moto e5 using Tapatalk
Radim svega 2 ha kukuruza, i de mi reci da li se vise isplati kupovati nodet sejalicu od 2000e ili potrositi malo vise semena?
Nodetka sa raonicima bez koseva za gnojivo je ovde 2k eura, a ja bih uzeo diskosnu sa kosevima za gnojivo a to sumljam da je ispod 2500e..
I za te pare se vec moze uzeti neki manji traktorcic za lake radove (kojeg trazim vec koju godinu) koji ce punoo vise biti u upotrebi od te sijacice, jer sa urusom od laksih radova jedino mogu posijati..

Tokom vrsidbe nisam primjetio neku veliku razliku izmedju mog kukuruza koji je sijan olt mehanickom i kukuruza koji je sijan pneumtskom.
 
Ima mehanickih sejalica koje siju precizno kao pneumatske
Inace slazem se da u sjetvi ne sme biti greske jer je to ljudski faktor u i tu se ima uticaj, dok ne mozes uticati na vrijeme

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
Nazad
Vrh