Pneumatske sejalice za kukuruz

Krila postavljena na sva 4 raonika, raonici zašiljeni, čekamo da prodju uskršnji praznici i da nestanu jezera iz ponekih njiva i krećemo.. U oranoj zemlji ide bez problema, ali cilj nam je da probamo u neoranoj, jer ove godine ima dosta nepooranih parcela koje će nekima stojati, a ima ponude, tako da želja nam je da prodjemo sejalicom, odozgo totalom i gledamo rezultat tog pokušaja.. Ideja je delimično kopirana sa Cross slot sejalice. Probali smo sa jednim aparatom na prošlogodišnjem kukuruzištu, prezadovoljni smo, slike nemam jer sam ja vozio, a otac ne želi da gubi vreme da slika. :) :) :)

Momo, ovaj Enterprajz mora da leti, ali pod zemljom.. :) :)
 
Imam i ja pitanje u vezi ploca za soju, da li da kupim sa dva reda rupa ili jednim (šta je bolje) i da li je potrebno menjati zupčanike za neku od njih? I koliko treba da bude prečnik rupe na ploči od 96 rupa u jednom redu pošto takve već imam ali mi se rupa od 3mm čini malom za soju.
 
Krila postavljena na sva 4 raonika, raonici zašiljeni, čekamo da prodju uskršnji praznici i da nestanu jezera iz ponekih njiva i krećemo.. U oranoj zemlji ide bez problema, ali cilj nam je da probamo u neoranoj, jer ove godine ima dosta nepooranih parcela koje će nekima stojati, a ima ponude, tako da želja nam je da prodjemo sejalicom, odozgo totalom i gledamo rezultat tog pokušaja.. Ideja je delimično kopirana sa Cross slot sejalice. Probali smo sa jednim aparatom na prošlogodišnjem kukuruzištu, prezadovoljni smo, slike nemam jer sam ja vozio, a otac ne želi da gubi vreme da slika. :) :) :)

Momo, ovaj Enterprajz mora da leti, ali pod zemljom.. :) :)

Hrabar pokušaj . Direktna sjetva bez diskovnog ulagača teško da će moći . Ta tvoja krilca ako budu išla na toj dubini koju si planira mogu da smanje dosta isušivanje brazdice za sjeme , tako je bar teoretski . Logično ako uspiješ postaviti zrno na datu dubinu i zagrnuti ga zemljom to je to , još ako kasnije bude dovoljno padavina mogao bi biti solidan rod ali sa tim raonikom sumnjam .
Najstarije "notill" sijačice su imale diskove kao na ovoj slici :

38.JPG
 
Imam i ja pitanje u vezi ploca za soju, da li da kupim sa dva reda rupa ili jednim (šta je bolje) i da li je potrebno menjati zupčanike za neku od njih? I koliko treba da bude prečnik rupe na ploči od 96 rupa u jednom redu pošto takve već imam ali mi se rupa od 3mm čini malom za soju.

Ja imam jednoredne 100/4mm i 84/4.5mm
 
Prosle godine u setvi sam morao da skinem jedan pogonski lanac , nesto je pocela da zeza jedna strana ,tj.kanzda da preskoci pa otrese seme sa ploca .. Da li imam potrebe da sredjujem tu drugu stranu ili mogu ovako da teram na jedan bez problema ??
 
Ulagac za djubrivo na sejalici gde je najbolje da stoji,tacno po sredini reda gde izlazi zrno ili pored?
 
Hrabar pokušaj . Direktna sjetva bez diskovnog ulagača teško da će moći . Ta tvoja krilca ako budu išla na toj dubini koju si planira mogu da smanje dosta isušivanje brazdice za sjeme , tako je bar teoretski . Logično ako uspiješ postaviti zrno na datu dubinu i zagrnuti ga zemljom to je to , još ako kasnije bude dovoljno padavina mogao bi biti solidan rod ali sa tim raonikom sumnjam .
Najstarije "notill" sijačice su imale diskove kao na ovoj slici :

38.JPG
Voleo bih da se ovo ne završi samo na pokušaj... Nadam se da će biti slika sa dokaznim materijalima..
Mislili smo da ispred raonika stavimo one pačje noge ili kako se već zovu, ali prvo što će da skupljaju žetvene ostatke, a drugo, vadiće vlagu iz zemlje. Tako da ostaje ovako, a znam za diskosni ulagači, ali velika je to prepravka.. Mada počeli smo pre par godina jednu homemade sejalicu za direktnu setvu na foru cross slota, znači seme levo, djubre desno na nekih 5-6 cm jedno od drugog, ali za taj projekat nedostaju pare i vreme, za sada stoji samo greda, četri diska sa paralelogramom i krila sa dodacima koji treba da gurnu zrno u stranu, ali to je za drugu temu..
 
Pet centmetara pored i ako je moguće pet ispod.
Gledam ovih dana kod nekih sejalica je tacno po sred reda na istu dubinu a negde je pored reda.Ugradjujem kutije za djubrivo na sejalicu pa da znam gde da nasadim ulagac,vazno mi je sta praksa kaze.Negde sam cuo da ako ide po sred reda na istu dubinu da djubrivo zezne seme :sta:
 
Gledam ovih dana kod nekih sejalica je tacno po sred reda na istu dubinu a negde je pored reda.Ugradjujem kutije za djubrivo na sejalicu pa da znam gde da nasadim ulagac,vazno mi je sta praksa kaze.Negde sam cuo da ako ide po sred reda na istu dubinu da djubrivo zezne seme :sta:

Pisali smo ovde već dosta puta o tome . Ovo što djubrivo ide direkt na sjeme je nešto sasvim drugo , a pored i dublje što kaže kolega je nešto drugo . Ako ideš direkt na sjeme onda može samo mala količina i paziti na vrstu djubriva, par kg po dulumu a ako ide pored 5cm onda je to pravo startno , može da nadopuni ili čak zamijeni osnovno djubrenje i može ići čak do 30kg po dulumu .
Gledaj to ovako : Ako ideš startno (pored brazdice ) to je kao pravi seoski doručak , pun tiganj slanine i jaja plus mladi luk , a ovo par kg direkt na sjeme je ono čim ustaneš kava i jedan keks , u tom slučaju moraš imati još doručak a u oba slučaja moraš misliti i o ručku i večeri.
 
Nazad
Vrh