Pneumatske sejalice za kukuruz

Momci imam jedno pitanje.
Na jednoj parceli od 1,5 kj mi je jeko loš raspored zrna kukuruza na ostalim parcelama je ok.Šta bi mogao biti razlog?

Sejano rajkom u 1 brzohodna na 1800 obrtaja.Skinuti usmerivači(nije ih nikad ni bilo) stavljeni senzori za el.kon.setve.sejalica agria su.

Neznam koliko obraćate pažnju na izgled i oblik semena, krupnoću, koliko sam ja primetio i ove stavke utiču na raspored zrna u redu ponaročito mi koji sejemo bez usmerivača pošto ploča kad uđe u prostor gde nema vakuma krupnije seme brže otpada od sitnijeg a kod nas kalibraža nije baš dobro odrađena.Zp 606 i ns7020 je bolje i ravnomernije posejala u odnosu na ns6030 zato što je seme bilo ravnomernije krupnoće i boljeg oblika (zp 606 uglavnom je bilo oblog oblika a ns7020 pljosnatog oblika ali ravnomeran dok je ns6030 bilo raznog oblika).Ovo mi se desilo i na jednoj uslužnoj parceli gde je posejan kiti i as 41 pola pola i as je bolje i ravnomernije posejala u odnosu na kiti iako je ista agrotehnika.Možda grešim ali ovo sam ja zapazio više puta i mislim da oblik semena utiče na raspored biljaka u redu.
 
Poslednja izmena:
Ili je u masini bilo ostalo semena od prosle parcele pa se slepilo seme u bateriji i novo nije moglo da protice do ploce kako treba.
Kakav je bio utrosak zrna ?
 
To je prva parcela koja se sejala i utrošak semena je bio planiran,nije otišlo ni više ni manje.Raspored je podešen na 19 cm a ima ga svakako od 5 cm do 30 cm.
 
Ja sam skinuo usmerivace prilikom setve soje i mislim da se dobro pokazalo sa plocama sa 120 rupa. Ali skoro da sam siguran da iduce god. kad posejem kukuruz vraticu usmerivace. Cisto sumnjam da su ti inzinjeri bili budale kad su smislili te usmerivace. Sto je redji sklop i sto je manje rupa na plocama i cistije seme, mnogo je bolja i preciznija setva sa usmerivacima.
 
Ako je mekano,pa vlazno zna da lepi i je** preciznost.
Imao sam taj slucaj proletos kad sam ja sejao,a isto mi cale pricao pre nekoliko godina krenuli na njivu i uz put malo padne kisa pa mu je covek koji je sejao rekao da prodje spremacem da izmesa zemlju jer ne valja kad je previse vlazna hoce da lepi zrno(nem pojma za sta) i onda bude los raspored.
 
Ma ja tu ništa nediram, sve sejem sa usmerivačima, i sa ničim nemam problema u isejavanju od kukuruza do soje...
 
Ako je mekano,pa vlazno zna da lepi i je** preciznost.
Imao sam taj slucaj proletos kad sam ja sejao,a isto mi cale pricao pre nekoliko godina krenuli na njivu i uz put malo padne kisa pa mu je covek koji je sejao rekao da prodje spremacem da izmesa zemlju jer ne valja kad je previse vlazna hoce da lepi zrno(nem pojma za sta) i onda bude los raspored.
Lepi zemlju za nagazne tockove i sa zemljom dize i seme i izbacuje ga na povrsinu,imao sam i ja bas ove god takav slucaj,ali to se desava kod plice setve.
 
Juce dobio iz Majevice koverat sa potvrdom avansne uplate za pneumatsku masinu Mps 556/01,krajem avgusta-pocetkom septembra isporuka!
 
Sa terena po Južnom Banatu.Nadam će pojedini članovi uočiti da ova nije, bar po godini proizvodnje od pre 20 godina, ali po principu setve, tipu setvenog aparata i ulagača semena je na nivou od pre 30 godina.
img0134.jpg

img0135.jpg

img0136.jpg

img0137.jpg

img0138.jpg
 
Nazad
Vrh