Plugovi-dodaci

Evo i mere,nadam se da se vidi kako je uradjeno.Gibanj je sirok 5,5-6cm debljine 6mm.Raonik je na vrhu sirok 10 a na peti 8cm i na to je navaren gibanj.

Na vrhu je 16cm:
2vlv13t.jpg



na sredini:
29els03.jpg



na peti je 14cm:
10pzipz.jpg


duzina je 62cm:
2v34vbl.jpg



i kako to izgleda:
soxvmh.jpg
 
Pre sam daske stitio mazanjem sa preradjenim uljem,pa onda tovatnom mascu,vrsi to posao ali treba ponoviti par puta do sledece upotrebe pluga,ako treba da pomerim plug ili prodjem pored njega zamstim se bre...e ovaj put uzmem nitro farbu i kraj price.Zastita za celu godinu a ne izmastim se ako se muvam oko pluga :)
Zasticeni su pored dasaka i plazovi i tockovi,sve povrsine gde je zemlja skinula farbu sam zastito.Za 2 pluga pola kutije farbe. :ppozdrav:
 
Svejedno kad počnu busenčine da iskaču doviđenja. Jednio ne bi bilo loše da se postave dve freze, jedna sa flahovima a ispred kao valjak sa nekim zubima da malo lomi busenje, mada bi onda to bilo preteško
 
Dali neko moze da mi kaze koliko resetkaste daske zaista smanjuju otpor pri oranju u odnosu na pune,zanimaju me prednosti i mane jednih i drugih?Za sledecu godinu planiram remont pluga sve komplet daske,plezevi,grudu deflektori itd pa bi mozda kad vec radim ubacio resetkaste.
 
Ni malo... Isti klinac, okrecu jednaku kolicinu zemlje samo sto kod je kod resetkastih daski manja povrsina nalijeganja i samim tim je veci pritisak na "pera" daske pa se ne lijepi masna zamlja na njih.
 
Sve ovisi kakva se zemlja ore, koliko duboko, a ovisi i o samom obliku pluznog tjela...

Ja sam, poznavajuc zemlju koju obradjujem, ipak za punu dasku. Ima kolega dva pluga okretaca rabewerk 3 i 4 glave i ore s njima ali 145ks traktor ide jako sporo s 4 glave da su ne znam kako resetkaste kad on ide sporije nego ja s brenom.

Treba nacu sto "pasivnije" glave da imaju sto polozenije raonike i sto polozenija cela daske i tu se dosta smanjuje otpor u radu. IMT, leopard, olt nikako nisu "pasivni" plugovi, vise lice na ralicu za snijeg nego na plug ali rade radnju. Treba potraziti neki zapadni plug i pogledati polozaj i oblik glava na njemu i usporediti s domacim proizvodima.
 
Može da bude i teže oranje sa rešetkastim daskama . Lično sam gledao kad u teškoj i ljepljivoj zemlji nemože ni da se radi sa rešetkastim jer je tolko teško . Kad se dobro pogleda vidi se da često zemlja krene "poprijeko" da kliže , tj da teži da ide poprečno preko daske a kod rešetkasti tad zapinje izmedju njih. Za pjeskovitu zemlju su zakon , em su rešetke deblje od daske a i ako se nekad potroše mogu pojedinačno da se miijenjaju .
 
Moj rabewerk ima jako dobar ugao dasaka i jako se lako vuce cak su manje daske nago od imt-a 756,i lakse ga rus vuce nego 756 3*30.Zemlja je laka za obradu(osim u ovakvim god)Prosto pitanje dali da pravim ovakve pune daske ili da pravim resetkaste pitanje je sad,moram sve praviti inace kupovati original skupo je u vraziju mater.Pitao sam naseg kolegu Dragana da uzmem preko kad mi je rekao ceni u malo se nisam onesvestio.
 
Pune ce te izaci puno puno jeftinije i po mom misljenju da s njima neces pogrijesiti ako si i do sad imao pune daske. Za resetkaste imas puno vise troska a za isti efekat rada.
 
Jedno pitanje o pretplužnjacima, koliko sam video pretplužnjaci uglavnom imaj jako uspravan onaj njihov mali raonik, tj. nije položeniji u odnosu na zemlju kao što je to glavni raonik. Zašto je to tako, kad očigledno tako pravi velik dodatni otpor? Zbog čega se ne konstruišu da imaju oblik raonika kao na redovnoj glavi, samo u malom?
 
Nazad
Vrh