Plugovi-dodaci

Video sam jedan dvobrazni u okolini B.Gradišta...radi ko sat.Mislim da je samo bitno pogoditi ugao sunca.
 
ugao prekopirati sa sunca koje dobro radi...za cetiri brazde bilo bi previse navuci svu tu masu u brazdu, pogotovo u redu gde je kombajna izbacila iz sebe!
 
Po mom mišljenju, i za dve brazde je puno da se sva masa strpa u brazdu. Šta će onda biti dalje sa tom masom, da li će istrunuti i razložiti se kad ne bude bila izmešana sa zemljom? Zemlja će prekriti odgore taj tampon od mase, ali u sredini tog tampona neće biti zemlje. Kako će se ponašati usev ako red bude bio iznad takvog tampona od mase? Kako to da ni jedan prizvođač plugova nije primenio takvo rešenje, nije moguće da baš nikom to nije palo na pamet? Pre će biti da je nešto drugo u pitanju, odnosno da ne bude ono: Što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji!
 
naj bolji dodatak za plug je tanjiraca, posle svakog skidanja useva potanjiras i nemislis za masu i za ove ma...ne sto pale po ataru...svako strniste koje je prskano i ne potanjirano je stradalo...
 
nije to rešenje za visebrazdni plug
jedino još nisam video kako rade tanjiri od tanjirače umesto predplužnjaka da se montiraju
ali i to bi neki proizvođač već napravio da valja
 
Čini mi se da sam vidjeo negdje na youtube takve pretplužnjake, kao mali disk od tanjirače. Sinoć sam tražio al nema šanse kad ima milion snimaka oranja iz cijelog svijeta. I ja mislim da bi točak od sunca mogao maksimalno da se koristi za dvobrazd plug a tada ako je oranje pravo duboko. Zaista je pitanje šta bi se desilo sa tom masom no kad pomislim da je to masa sa samo 60-70cm širine, dakle uglavnom jedan red kukuruza, to i ne djeluje tako mnogo. Mana je samo što bi sve to bilo zagrnuto u samo jednoj brazdi ali i to bi s vremenom istrulilo ako bi bilo dosta kiše i vlage i pod uslovom da se ne izvuče napolje tokom predsjetvene pripreme. Prije neki dan sam orao parcelu gdje su dva traktora vukla berač i tu jedino nije bilo zapaljeno i išlo je bez problema sa jedne strane njive gdje su išli polako uzbrdo (pretplužnjacio su radili posao) ali sa druge gdje je berač išao nizbrdo kukuruzovina je jako loše isjeckana i bilo je mnogo čitavih stabala samo otkinutih pri dnu i pravila su mnogo problema (saviju se oko pretplužnjaka), sreća pa parcela nije velika.
 
2mgrsht.jpg
evo ga jedan v n 4 brazde sa tim tanjirima.ja sam ga imao ali sam ga prodao i uzeo obrtac.mogu reci da sam imao i na 2braznom plugu iste tanjire i da mnogo dobro rade.
 
Vidjao sam da stari Huard plugovi imaju te diskove, a jedan poznanik je cak i posedovao plug sa takvim diskovima. Reko je da u vlaznim uslovima ne moze da se ore, jer se lepi za njih i ne mogu da se okrecu:sta: u suvim uslovima je ok
 
ima ideja da se stavi ovakav disk kao predorac.pravio sam ovakav ali nije islo jer okrugli deo na drzacu ne moze da izdrzi silu pritiska u stranu.trebalo bi cetvrtasti nosac. jedne godine na sajmu je konzum becej imao na plugu 610 ovakav predorac kao novinu ali sledece ih nije bilo,dali zbog neuspeha ili zbog krize neznam.inace ako nekog interesuje imam 2 predoraca kao na slici visak.

---------- Poruka napisana u 13:40 ---------- Prethodna poruka je at 13:31 ----------

xaqczr.jpg
ovako bi trebalo daixgleda
 
naj bolji dodatak za plug je tanjiraca, posle svakog skidanja useva potanjiras i nemislis za masu i za ove ma...ne sto pale po ataru...svako strniste koje je prskano i ne potanjirano je stradalo...
stradalo zbog tih što imaju male ferbusone pa im teško da oru sa njima, taj ko nije potanjiro sve je izgorelo izvinjavam se za :off_topic:
 
interesantno mogao bih da montiram nešto za probu na jednu glavu pluga
ali vidim da su ovi tanjiri postavljeni više na mesto deflektora nego pretplužnjaka
ja bi probao da budu ispred glave baš kao pretplužnjaci tj iskoristio bi već postojeće nosače
 
interesantno mogao bih da montiram nešto za probu na jednu glavu pluga
ali vidim da su ovi tanjiri postavljeni više na mesto deflektora nego pretplužnjaka
ja bi probao da budu ispred glave baš kao pretplužnjaci tj iskoristio bi već postojeće nosače

Misliš na ovako nešto ja sam ih stavio pošto sam produžio rastojanje između glava , i mogu reći samo jedno, koje ovo izmislio svaka mu čast, otpor se nemože porediti sa otporom koje stvaraju pretplužnjaci.Malte ne traktor i ne oseti.


1zlxkbp.jpg
 
Ima rešenje, ja sam na leoparda stavljao tanjir od vadilice za repu, i odlicno je zaoravalo, samo sad nemogu da nađem sliku.... pisao sam o tome na forumu onomad.... A za suncegrablje mogu da kažem samo toliko da sam imao slučaj da sam se sažalio na čoveka i dao mu 3 jutra kukuruzovine da ograbi, ispresuje i odnese kući za svoje potrebe.... Elem ta kukuruzovina je ostala ograbljena na njivi, te nisam znao šta da radim sa njom... Zaorao sam je tako što sam je grabljama nagurao u brazdu i onda zaoravao, sledeće godine se moglo poznati gde je bio red kukuruzovine u brazdi ali to je bilo 5-6 redi kukuruzovine u jednoj brazdi... mislim da bi za dvobrazni plug bilo sasvim solidno rešenje nakalemiti jedan točak od grablji.....
 
mene samo nervira kad dodjem na svoju njivu a ona upaljena, pa ja da sam hteo ja bi je upalio, netreba niko da mi cini takvu uslugu...do sad nisam imao traktor za tanjiracu, a od sad cu peglati svoje njive...
 
Nazad
Vrh