Plugovi-dodaci

Sto bi moj pokojni otac rekao za te varove "to ce drzati,k'o mrtav ku****!!"

Crtala sam napravio prije početka oranja i uzorali smo 4ha pa nisu pukli varovi. Na Eberhardtu sam napravio takva crtala i uzorao je oko 20-30ha pa nisu pukla. Ne brini ti ništa, ovi špicevi sasvim sigurno neće otpasti. Varovi se uostalom i ne vide kakvi su jer sam ih obrusio da ne budu hrapavi pa me baš zanima po čemu su kao mrtva ona stvar?

@Pocerina

Znam i ja šta je najjednostavnije, al nemam para.
 
trazi ti prijatelju pod hitno neki posao i mani se poljoprivrede ako od nje nemozes kupiti ni raonike
 
trazi ti prijatelju pod hitno neki posao i mani se poljoprivrede ako od nje nemozes kupiti ni raonike

Za mene nema posla jer sam Bošnjak. Pokušavamo da nekako uzoremo zemlju da ne ostane neobradjena, mada ne vjerujem da ću moći nešto posijati. Imamo još nešto nafte što je ostalo da se završe ti poslovi i imanje mi se praktično gasi.

@KishRobert

Zaboravio sam da kažem da sam imao samo 11 elektroda da to sve zavarim.
 
@zombie_666
Zombi koliko se ja razumem u matematiku ti si vest sa alatom i materijalima koje koristis,a ovim dezurnim sto im sve smeta to je njihov problem!
Inace RS je privatizovana od doticne gospode,znas vec.Probaj da posejes psenicu nije jos kasno.
 
@zombie_666

Ranije sam koristio jedan dvobrazdni obrtac marke Gassner. Na njemu su bili dosta potroseni raonici i bila prilicno suva jesen pa nije ulazio u zemlje. Navario sam na njega isto kao sto si ti uradio i rezultati su bili isti kao kod tebe. Koristio sam od S opruge setvospremaca onaj deo gde nema krivine. Nikad se nije odlomilo ili iskrivilo to sto sam navario a posao je odradjivao kako treba
 
Jako dobra ideja navariti špice,jefitno a efikasno,isto sam uradio na svom 2br okretaču plugu,špice se sad več potrošile skoro da su ravne s raonikom,sad će još tako orat jedno vrijeme,kasnije ih samo obrusim dolje i navarim druge gore i opet sam bez brige a novac ostaje u đepu.

Evo jedna slike gdje se vide špicevi na raoniku koji su našvasani:


Uploaded with ImageShack.us
 
Ti špicevi/klinovi su dobra stvar, ali na raonicima koji imaju veći ugao u odnosu na zemlju dosta otežavaju vučenje pluga. Konkretno, govorim o raonicima na IMT 756 plugu. Ja sam pre nekoliko godina kupio za moj 756 raonike sa izmenljivim klinovima, i pošto kod njega raonici stoje prilično "vertikalno", i kad još tome pridodate klinove koji su "stariji" od ostatka raonika, dobijate da ti klinovi ne klize lepo kroz zemlju već da se poprilično zabadaju i kidaju zemlju, odnosno plug se više trese nego što mirno klizi kroz zemlju.
Već kod Leoparda je potpuno druga priča, kod njega klinovi jako olakšavaju ulazak pluga u zemlju. Ali kod njega su raonici dosta položeniji prema zemlji u odnosu na IMT plug.

Kod onih plugova gde je već fabrički predviđena primena klinova na raonicima, (a to su sad skoro svi novi plugovi) nema šta da se priča. Samo i tu treba obratiti pažnju da raonici ne budu predebeli. Klinovi će obezbediti da raonik ide u zemlju, ali ako je ostatak raonika debeo, mnogo teže će se vući plug.
 
@Cicimoricm i HurliXa86

Bas tako, najvaznie je da savršeno odradi posao i da ne košta ništa!

@Dukej

Taj detalj je i mene dosta brinuo. Kada sam navarivao špiceve, radio sam to u garaži, tj. bili su skinuti i kada sam ih montirao na plug učinilo mi se da su previše istureni nadole. Na ovoj slici se vidi slika nakon montaže:

hrk1sh.jpg


a ovdje kako su izgledali nakon što sam ih sa donje strane poravnao tako da prate ugao raonika i nakon što su uzorali oko 1ha jako suve i tvrde zemlje:

ws671i.jpg


Takodje, primijetio sam vrlo zanimljivu pojavu. Pošto je zemlja jako suva i sva je "izdijeljena" u velike grudve koje se nalaze dole, ispod nivoa oranja, ovi špicevi zaista kidaju zemlju i pomjeraju te grudve tako da je dnio brazde svo izlomljeno i prekriveno velikim pukotinama koje špic jednim dijelom proširi tj. dodatno rastrese zemljište. To zaista dovodi do jakih vibracija na nekim dijelovima parcela koje sam orao, posebno tamo gdje ima gline, ali sa druge strane zemljište je izuzetno rastreseno i "otvoreno" tj. spremno da primi velike količine vode (kad je nekad bude). Gdje god sam osjetio da se plug trese, prebacivao sam u brzinu niže kako bih sačuvao plug od lomljenja, na parcelama gdje je zemlja normalna plug je orao sasvim normalno, nije iskakao, dubina je bila više nego zadovoljavajuća s obzirom na stanje tla. Planiram za sledeću sezonu nabaviti parče nešto jačeg gibnja, do 10mm debljine i napraviti špiceve identične onima koji se ovdje mogu vidjeti na originalnim raonicima, ovaj materijal od kojeg sam ih pravio je jako slab i vrlo brzo se haba, iako se radi o starom raoniku sa BAtuje pluga.
 
Da li je neko na svoj plug ugrađivao sunce od grabulja?
Drugar je video u ataru kod Kisača.
Zanima me da li je jedno sunce dovoljno za tri brazde?
Ako neko ima slike molio bih ga da ih postavi ovde.
 
Ja nisam razumeo pitanje,stace sunce od grabulja na plugu:sta:

---------- Poruka napisana u 19:44 ---------- Prethodna poruka je at 19:42 ----------

To stvarno jos nisam video.Voleo bih i ja da vidim to.:ppozdrav:
 
Tako sam Roberta i ja mislio, toliki je otprilike zahvat jednog sunca.

To je Mirko radi lakšeg zaoravanja kukuruzovine, sunce, za sledeći prohod, skloni kukuruzovinu u brazdu.
 
Nazad
Vrh