Plugovi-dodaci

Bogami ga je slizao.Ja sam uradio 100ha i kod mene su se skinuli špicevi da su sa jednog prsta duži od raonika.Planiram da ih ne okrećem dok ne dođu bliže raoniku.
 
Isto i kod nas, original Kverneland, kupljeni prosle godine i iste uzorali preko 100 kj i uopste se nisu potrosili ( bilo vlage i odvise) a ove se olizali samo tako.
 
Mladene, imaš li sliku kako raonik izgleda kada je špic skinut? Razmišljao sam da napravim nešto slično na raonicima kod mog Rabe za sledeću sezonu,na njemu su obični raonici ali su naprijed malo izduženi kao da imaju špic, no mislim da bi bolje išli u zemlju sa takvim izmjenjivim špicevima a oni se mogu lako napraviti od komada gibnja. Mislio sam da na vrhu raonika izbušim rupe i da napravim dva-tri kompleta špiceva pa da mi ih prijatelj izbuši na industrijskoj stubnoj bušilici i razvrti rupe da može da stane onaj zavrtanj sa konusnom glavom. Šta mislite, dal bi to valjalo da se tako uradi?
 
100 kj. Kasno stigao plug, Vogel je dotle vec uveliko orao. Inace kad spomenuh Vogel, ove godine smo tek promenili originalne ravnike koji su dosli sa njim 2006. a uzorao je boga oca. I jos su mogli ici. E to je kvalitet.
 
Kod drugarovog pluga koji sam koristio a do sada ga je vukao i vuce ga i dalje ali na 3x30 Ruja 820 kao Lalin je do sada ovo 4 garnitura raonika od 2003. godine. Uzorao je ako smo dobro sracunali izmedju 1200 i 1500 jutara posto su ga i drugi koristili. Plastovi su toliko ostri da sam se rasekao kad sam ga cistio od kukuruzovine a prve raonike su greskom nosili kod kovaca pa ih 'pokvarili'.
 
I onda kazu zli jezici da je Vogel los, a pogotovu taj "sugavi" L950. Moj nije uzorao ko taj vas , al' se nije nikad ni kurvao po selu, i dan danas je kao nov.
 
Sugav je iz prostog razloga sto mu je mali napadni ugao raonika a nema dovoljnu masu da udje u zemlju kad je taban velik i kad uslovi nisu bas idealni za oranje. Nije on nesto puno isao po selu, ja sam ga mozda najvise i koristio posle gazde posto saradjujemo i pomazemo se medjusobno. Sada treba da dobije jos nove plastove, raonike predpluznjaka posto ih je oribao skoro do nosaca i cistac tocka posto se i on potrosio.
 
Mladene, imaš li sliku kako raonik izgleda kada je špic skinut? Razmišljao sam da napravim nešto slično na raonicima kod mog Rabe za sledeću sezonu,na njemu su obični raonici ali su naprijed malo izduženi kao da imaju špic, no mislim da bi bolje išli u zemlju sa takvim izmjenjivim špicevima a oni se mogu lako napraviti od komada gibnja. Mislio sam da na vrhu raonika izbušim rupe i da napravim dva-tri kompleta špiceva pa da mi ih prijatelj izbuši na industrijskoj stubnoj bušilici i razvrti rupe da može da stane onaj zavrtanj sa konusnom glavom. Šta mislite, dal bi to valjalo da se tako uradi?
nemam sliku ali znam kako izgledaju!potpuno je ravan!
 
Jutros sam napravio špiceve na Rabi. Kad sam prije neki dan probao da orem na problematičnoj parceli, plug nije mogao u zemlju dublje od 10cm pa sam se odlučio na rekonstrukciju raonika :) .

Našao sam stari istrošeni raonik od Batuje 2x10", izrezao 4 parčeta širine 4cm, fino obradio brusilicom, oborio ivice i zavario na raonik odozgo onako kako sam vidio na slikama modernih plugova. Rezultat je fantastičan, plug ide bez ikakvih problema do 30cm u dubinu. Pobojao sam se da je tlo previše tvrdo i da bi mogao oštetiti plug ali kada sam probao da orem sa Eberhardt 2x10" koji ima nove raonike vidio sam da nije problem bio u zemlji već raonicima na Rabi. Iako djeluju dobro istrošeni su sa donje strane na vrhu i jednostavno neće da idu dole. Uzorali smo nešto više od pola parcele, oko pola hektara danas i zadivljen sam koliko znači ova mala prepravka. Dubina je ujednačena i plug se osjetno lakše vuče. Evo slika.

hrk1sh.jpg


fmj1gi.jpg
 
dali se može deflektor ili prevrtač zagrijat i promjeniti mu kut,tj. stisnuti prema dolje,zato jer nisam zadovoljan kako stoje,ne zatrpavaju dobro masu.ili bilo kako ga savinut?
konkretno se radi o plamenovim deflektorima ili kako tamo piše prevrtačima...
 
Nazad
Vrh