Plug - osnovna tema

220€ i nije puno za komplet glavu.... Al za te novce ja napravim obje glave, hoću da bude sve ok napravljeno, pa ide na udaju....
 
Pre 4-5 god. predplužnjaci plamen bili 5500, pre dve zime 6500,sad 7500,malo po malo kao da ih prave od gvožđa.
Pitanje kako navaruju ono tvrdo na raoniku da se tako razlije?
 
Na regentu kojeg prodajem su stavljene nove daske Original Frank i sa njima je uzorao mozda 150kj i kao nove su.Daske su u mm tačne i iste.Pre toga sam imao daske od jednog privatnika koje su progledale posle 350kj.
 
Ja sam kupio dve daske za vogela u plamen becej, i te dve mi manje bacaju zemlje nego dve originalne koje su i dalje na plugu. Nije neka velika razlika ali se primeti.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Reći ću još jednom. na mom regent leopard zelenom TRAVNIK iz 1972 su trnutno JD daske od nekog vučenog pluga
iz 1970 god davno sam kačio slike
Te daske ne rdjaju, ne troše se!!!!!¡
Brenerom sam bušio rupe za vijke, malo je oštriji ugao od originala zaoru k'o svetski plugovi !!!!!!!!¡!!!!!!!!!!!!!!
Nema šanse msla privreda da ulazi u koštac s njima !!!!!!

Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Мистерија. У задњих пар година су 2 плуга од 7 бразди пребили у транспорту по земљаним путевима. Пукне греда иза 4-те даске и точка. Зет који ради земљу каже да они имају радни век односно колико пута може са се увије греда. После тога пуца. И још јак трактор(8300) не запиње за ништа.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Pa ti veliki plugovi trebaju imati radno-transportni točak pa ga fino spustiš na njega, otkačiš top link polugu i vučeš ga kao prikolicu kod god hoćeš... Ti vaši šoferi ili ne znaju za to ili ih zabole neka stvar. Nije to dvobrazni plug, digneš ga u zrak i po gasu...

Ovaj sa slike ne izgleda da je pukao na okretnici, nego na klinu koji spaja okretnicu i gredu. Hoće to kad se plug vadi u hodu naprijed u punom gasu, pogotovo u teškoj zemlji.
 
Па управо тако раде, чак сам имао прилике да видим кад их вуку на точку и почну да осцилују и увијају се. Можда их и радни стаж зеза(2002).

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Reći ću još jednom. na mom regent leopard zelenom TRAVNIK iz 1972 su trnutno JD daske od nekog vučenog pluga
iz 1970 god davno sam kačio slike
Te daske ne rdjaju, ne troše se!!!!!¡
Brenerom sam bušio rupe za vijke, malo je oštriji ugao od originala zaoru k'o svetski plugovi !!!!!!!!¡!!!!!!!!!!!!!!
Nema šanse msla privreda da ulazi u koštac s njima !!!!!!

Prodao sam 'levator, šaljem spiralom


Sve ok, nemoj uspoređivati, daske na imt i olt plugu su razvijene prije 40g......do danas sve isto, a druge firme su napredovale u svakom pogledu, pa oru i sa plastičnim daskama......

Volim gledati plugove, na sajmovima, kad vidim varove, kako je sve odrađeno, to je posao, a jedino se nemože vidjeti od kojeg su materijala daske i raonici...... Al to se dobro i naplati.... Pa ko voli nek izvoli....

Ionako i naša poljoprivreda nije puno napredovala zadnjih 40g.....
 
Pre 4-5 god. predplužnjaci plamen bili 5500, pre dve zime 6500,sad 7500,malo po malo kao da ih prave od gvožđa.
Pitanje kako navaruju ono tvrdo na raoniku da se tako razlije?
Gledao sam u Čantaviru kako to rade, nanese se na raonik neki sivi prah, znaće neko od mašinaca šta je u pitanju, zatim se provlači raonik između neke dve kao pegle i tu se taj prah pretvara u var.
 
Pa ti veliki plugovi trebaju imati radno-transportni točak pa ga fino spustiš na njega, otkačiš top link polugu i vučeš ga kao prikolicu kod god hoćeš... Ti vaši šoferi ili ne znaju za to ili ih zabole neka stvar. Nije to dvobrazni plug, digneš ga u zrak i po gasu...

Ovaj sa slike ne izgleda da je pukao na okretnici, nego na klinu koji spaja okretnicu i gredu. Hoće to kad se plug vadi u hodu naprijed u punom gasu, pogotovo u teškoj zemlji.
Bobo,pre će obrtač plug stradati kada se diže u mestu nego u hodu.
 
Uzet ove sezone, Landsberg 95 razmak 75 visina.Mogu reci da sam prezadovoljan kako radi.Veoma se lako vuce i zaorava fantastično.
145c331df62fe145bc4fad6f82d4b70b.jpg


Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Moze jedno pitanje ,buni me podesavanje pluga tj osovine.

Po tabeli trebalo bi na rupu 12 da ide za belorusa L950 plug 30 cm razmak.( naj pribliznije).Ali ne kapiram gde treba da ubodem rupu 12 ili naspram cega da gledam.Ne znam ni sad na koliko je nastelovano tj na koji razmak tockova kad je nekako ukoso postavljena greda.Tako sam ga kupio nastelovanog.

Могу да ти пренесем своје искуство са подешавањем малог "Вогела".

Прва ствар је да заборавиш на ту табелу из приручника за плуг.

То како подешаваш ширину захвата прве бразде је јасно - мрдаш плуг лево-десно по попречној осовини (ако нисам потрефио прави термин - то на чијим крајевима се каче полуге хидраулика трактора) и одређујеш му позицију сваки пут у зависности од тога на колико си подесио захват плужних глава 30-35-40.

Ова друга ствар, кроз који отвор из тог "грозда" отвора на раму плуга, па даље кроз попречни осовину, треба да поставиш тај вијак, то ти зависи опет од подешене ширине захвата плужних глава (мислим, јасно је да ширењем захвата ти мораш да занесеш рам плуга у леву страну, па мораш да "трефиш" отворе који се поклапају.

Е сад, имаш на крају и то фино подешавање забражђивања и одбражђивања плуга у циљу елиминисања косе вуче, да ти плуг не затеже приводне ланце. Принцип је исти као и код плугова а-ла ИМТ, са мрдањем оне вертикалне ручке или код плугова који за тај посао користе затезну полугу: Ако ти у орању затеже ланац десне хидрауличне полуге, плуг занесеш на леву страну и обратно - плуг затеже ланац леве хидрауличне полуге, плуг заносиш у лево.

Е то је нама са "Вогелима" мало мучнија процедура јер за свако подешавање практично мораш да откачиш плуг и циљаш да се поклопе било који отвори на "грозду" са неким од низа отвора на попречној осовини, па поново качиш плуг. Када то радиш, немој да се ограничаваш само отворима на "грозду" који је потрефе са оним отвором на попречној осовини где си на почетку поставио онај вијак - слободно ти мрдни попречну осовину пар сантима лево-десно, да се неки од отвора на њој поклопи са неким од отвора на "грозду" и плуг се занесе на неки другачији угао.

Сећам се да у почетку нисам могао да "убадам" тај вијак у сваки од отвора на "грозду", а да се поклопи са неким отвором на попречној осовини, па сам то решио тако што сам скинуо попречну осовину и добро обрусио ивицу (ако се добро сећам, ону са предње, горње стране) попречне осовине.

Има још један детаљ који ће ти можда упасти у око, а можда и неће, што мислим да зависи од ширине твог трактора. Мени се тај, назови, проблем јавља само када плужна главе подесим на 40 сантима захвата. Тада топ-линк, без обзира на плуг подешен по ПС-у, није паралелан са правцем кретања, већ је мало усмерен на лево. Ал' опет, то је нешто што се лако решава са одвијањем та четири вијка који фиксирају горњи крак пирамиде и њеним померањем у десно, за шта постоје отвори. Ја радни захват од 40 сантима користим само за угарење, па ми то што тада топ-линк у орању стоји малчице у страну и није неки проблем. А ти види како је то у комбинацији твог трактора и плуга, па подешавај шта треба.
 
Ma necu ga ja nikad ni siriti, kad ide lako vucice 90cm ,kad ide tesko dizem jednu glavu i nek vuce 60cm.Pola sata vremenski dali cu nesto brze uraditi ili sporije mi ne znaci nista.
Koliko sam merio rusa 114 cm cini mi se unutrasnji razmak tockova.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ma necu ga ja nikad ni siriti, kad ide lako vucice 90cm ,kad ide tesko dizem jednu glavu i nek vuce 60cm.Pola sata vremenski dali cu nesto brze uraditi ili sporije mi ne znaci nista.
Koliko sam merio rusa 114 cm cini mi se unutrasnji razmak tockova.

То подешавање на 40 сантима захвата итекако значи, барем по мом искуству, када угариш. Тада са малом дубином, на колико се угари и тим најширим захватом, ипак успеш да имаш довољно масе земље на даскама да простојно добро заорава стрњику. У случају ако држиш захват од нпр 30 сантима док угариш, просто немаш довољно масе на даскама да затрпаш сву ту стрњику и њива остане просечно заравњена, па будеш приморан да идеш дубље, на барем 20-22 сантима.

За то "када иде тешко" ја имам у плану да (безобразно) повољно нађем неки масиван и "кракат" добразни плуг. Ако мене питаш, уколико би био у ситуацији да нађеш да пазариш неки солидан двобразни плуг, рекао бих ти да не пропустиш прилику.
 
Nazad
Vrh