Plug - osnovna tema

Sve sam mislio izdržaće špicevi ovu sezonu, ali ne vredi, zamenio sam ih. U njivi ide lepo (jer je izuzetno uslovno za oranje), ali u uvratinama neće u dubinu.





p.s. nikad mi se nisu sviđali ti "compasti" izmenjivi vrhovi
 
Ja sam prošle godine kupio komplet raonike sa špicevima al će izgleda stari izugrati i ovu sezonu. Nije mi jasno zašto je toliko sabijena zemlja na uvratinama, kad je cela godina bila bez padavina i rada po mokrom.
 
Pavle meni se cini da je plug zadnjim krajem zabacen u desno?

I jos jedna stvar kod samih poluga traktora: kada su ovako kao kod tebe zabacene u levo - desna je duza od leve prema plugu i gura plug

43d818544d1fcf71338b66bb6d6940ae.jpg



na strani 19 vrlo slican problem kao tvoj.
 
Poslednja izmena:
Kolenasta je unazad prema plugu a sirina osovine je 70cm

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Spusti ga okomito na dole (prema zemlji).
Sutra ću da izmerim gde treba da soji levo-desno kolenasta osovina (ako ne zaboravim da pronađem negde 756).
Po meni, bez merenja kolenasta treba da je skroz uvučena, čak možda i da koleno dođe na drugu stranu na gore (otom-potom).
U kakvom stanju je plaz ?
 
Spusti ga okomito na dole (prema zemlji).
Sutra ću da izmerim gde treba da soji levo-desno kolenasta osovina (ako ne zaboravim da pronađem negde 756).
Po meni, bez merenja kolenasta treba da je skroz uvučena, čak možda i da koleno dođe na drugu stranu na gore (otom-potom).
U kakvom stanju je plaz ?
Odlican i plaz i peta to je skoro novo jos nesto kada je podesen u rano stanje naprimer tako ne mogu da podignem lepo maltene zadnji plug samo sto ne zakaci zemlju

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Pomeri kolenestu jos ka desnom tocku, kada gledas plug otpozadi.
Slobodno jos 4-5cm, mozda ce trebati i vise.

Mogu da ti uslikam kako je kod mene.Ista kombinacija samo su kod mene pluzne glave drugacije ali isti zahvat sto mu dodje isti djavo.
 
Spusti ga okomito na dole (prema zemlji).
Sutra ću da izmerim gde treba da soji levo-desno kolenasta osovina (ako ne zaboravim da pronađem negde 756).
Po meni, bez merenja kolenasta treba da je skroz uvučena, čak možda i da koleno dođe na drugu stranu na gore (otom-potom).
U kakvom stanju je plaz ?
Ovo je zadnji plazz
a2cc919ada77d37a6c467e617ff0e120.jpg
0497570c20567d85931e28514598f141.jpg


Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Pomeri kolenestu jos ka desnom tocku, kada gledas plug otpozadi.
Slobodno jos 4-5cm, mozda ce trebati i vise.

Mogu da ti uslikam kako je kod mene.Ista kombinacija samo su kod mene pluzne glave drugacije ali isti zahvat sto mu dodje isti djavo.
Onda će mu prva brazda biti preko 40 cm.
Razmak zadnjih točkova mu je 105cm, a kolenasta osovina 70cm. Izračunaj, postoje formule.
 
Nece, resice to rucicom za kosu vucu povlacenjem nazad - kolenasta ide napred. Plug se tako zakosi da prva brazda ide ka desno a druga ka levo. Sile se sloze i plug "prirodno" ode ceo u desnu stranu jer se krece na polugama.

Tu nema krute veze, ima poluge koje se pomeraju, kolenasta se pomera i otpor zemlje / dubina se menjaju. Plug treba podesiti da se sve slozi, natezanjem na jedno se krivi drugo.
 
Kad sam pocinjao kao dete da orem covek koji me ucio tada smo ima li samo 533 mi je pricao da greda pluga mora da bude u pravcu sa polovinom traktora a na desnom lancu da popustim da kad izmerim bude isto lao izmedju prve i zednje brazde u obom slucaju 30cm ja sam tako ucio, ne mogu da kazem da je to ispravno i najbolje jer ne bih pitao vas kolege za pomoc da je tako nego to je covek koji je najbolje znao u to vreme i bio meni dostupan

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Mozda je covek i znao nesto ali nije umeo da objasni. Greda ne moze da bude u pravcu polovine traktora nikad jer ona stoji koso. Obe brazde treba da budu jednake to je tacno i to je lepo rekao ali do toga se dolazi sa vise podesavanja. Kad jednom namestis za jedan traktor vise nema podesavanja a cim ga zakacis za drugi traktor radis sve iz pocetka.. Objasnile su ti kolege iznad sta sve treba da isproveravas i podesis i samo prati uputstva, sve pise samo citaj i tako radi i namestices ga.
 
Jedan komšija tako podesio plug i godinama orao. Dođoše neki rođaci u goste sa decom, bilo im interesantno da se igaju i pomerili sve parametre, on poludeo kad je sledeći put otišaoda ore. Posle je nosio malu libelulu i kad uđe plug u brazdu, izvadi libelulu vidi da li je u ravni uz duž i popreko i vozi miško.
 
Ja gledam ako mogu da prodjem bez pomeranja osovine jer srafovi zapekli to muka treba da se pomeri pa na rucicu sam odbrazdio i popustio lanac sad idem da orem pa cu videti teska je nasa zemlja plus nikad nije duboko orano jer ceo zi ot bio je ferguson orac a to je plitko orano mahom

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Nazad
Vrh