Plug - osnovna tema

Topling, ručica i kolenasta su tri parametra koja "brkaš" tako da dobiješ najbole urađeno oranje.
 
Sve sam mislio izdržaće špicevi ovu sezonu, ali ne vredi, zamenio sam ih. U njivi ide lepo (jer je izuzetno uslovno za oranje), ali u uvratinama neće u dubinu.





p.s. nikad mi se nisu sviđali ti "compasti" izmenjivi vrhovi
Ti vrhovi su za obrtače pošto su ojačani a koliko vidim i raonici su pri kraju, oni stari vrhovi su odavno bili za zamenu, njih okrećeš kad sa donje strane vrha se potroši u ravni sa raonikom (vidi se na raoniku odole da se uglaisao) mada netreba čekati da vrh raonika počne da se troši odole.
 
Nista kolege dok ne mrdnem osovinu zavrsio sam oranje kao tenk da sam vuko nije lose ali veca potrosnja i nije bas to to, zapekli srafovi pojma nemam kako cu to da pomerim

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Valjda brusilicom? Kako se inace otpustaju zapekli srafovi? :D

Nauljis wD40 ugrejes kucnes pa probas ako nece probas ponovo
 
Ti vrhovi su za obrtače pošto su ojačani a koliko vidim i raonici su pri kraju, oni stari vrhovi su odavno bili za zamenu, njih okrećeš kad sa donje strane vrha se potroši u ravni sa raonikom (vidi se na raoniku odole da se uglaisao) mada netreba čekati da vrh raonika počne da se troši odole.
U čemu i zašto se razlikuju vrhovi za obrtače i ravnjake ? U čemu je caka ?
 
Sta kaze, kako ide?
Vecina tih abrazivnih elektroda se navaruje BEZ NJIHANJA , samo vuces crtu elektrodom dok navarujes , crte slazes jednu do druge , i kupis citavu kutiju , nesto su skuplje od obicnih jer ovako na komad pretpostavljam da nije jeftino.
Takodje ako imas na aparatu + i - vecinom ide elektroda na plus , vidis na kutiji.

Ovako navarivanje kao klasicne elektrode je samo bacen novac ,em ruzno em neefikasno , inace probao obadva nacina 8-) , i kad nije islo procitao sta kaze proizvodjac.

Gledao sada ovdje su ti recimo EZ elektrode tipa abra 60 ili slicne oko 10E kilogram bez PDV-a.

Evo u slici , od 4:50 minute kako se koriste elektrode za tvrdo navarivanje ,
 
U čemu i zašto se razlikuju vrhovi za obrtače i ravnjake ? U čemu je caka ?
Za obrtače (bar kod vogel pluga) izmenjivi vrhovi su deblji od ravnjaka zbog težine pluga, kad spustiš višebrazdni obrtač na beton on prvo svom težinom leže na zadnju glavu tojest vrh raonika i postoji mogućnost da pukne i normalno ako se zapne nešto u zemlji da se ne polomi već da izdrži pucanje sigurnosnog šrafa, ja za ravnjake uzimam tanje pošto lakše zapinje i zaranja u zemlju ali im je i vek trajanja kraći, desi se da vrh pukne na rupi za šrafljenje (kod ovih tanjih), verovatno budu malo više prekaljeni ali no.
 
Za ravnjake nema potrebe mećati pojačane špiceve ponajviše zbog zapinjanja i zaranjanja pluga u zemlju ali no , možda i grešim.
 
Za obrtače (bar kod vogel pluga) izmenjivi vrhovi su deblji od ravnjaka zbog težine pluga, kad spustiš višebrazdni obrtač na beton on prvo svom težinom leže na zadnju glavu tojest vrh raonika i postoji mogućnost da pukne i normalno ako se zapne nešto u zemlji da se ne polomi već da izdrži pucanje sigurnosnog šrafa, ja za ravnjake uzimam tanje pošto lakše zapinje i zaranja u zemlju ali im je i vek trajanja kraći, desi se da vrh pukne na rupi za šrafljenje (kod ovih tanjih), verovatno budu malo više prekaljeni ali no.
Ko normalan pušta plug na beton, a da ne stavi drvenu gredu tamo gde treba (ako baš mora) ?
Prvi put to čujem. Plugovi su predviđeni da oru, a ne da budu na betonu.
Tvrdim da su svi delovi za Kverneland plugove isti bez obzira da li je ravnjak ili obrtač (daske, raonici i sve što nije vezano za vrstu pluga ravnjak-obrtač). To svako može lako proveriti.
 
Za obrtače (bar kod vogel pluga) izmenjivi vrhovi su deblji od ravnjaka zbog težine pluga, kad spustiš višebrazdni obrtač na beton on prvo svom težinom leže na zadnju glavu tojest vrh raonika i postoji mogućnost da pukne i normalno ako se zapne nešto u zemlji da se ne polomi već da izdrži pucanje sigurnosnog šrafa, ja za ravnjake uzimam tanje pošto lakše zapinje i zaranja u zemlju ali im je i vek trajanja kraći, desi se da vrh pukne na rupi za šrafljenje (kod ovih tanjih), verovatno budu malo više prekaljeni ali no.
Ima li neki kataloški broj tog tanjeg vrha?
 
Nazad
Vrh