Plug - osnovna tema

Da nije uvrnut plug negde. Ako si pomerao celu osovinu nemoguce da sde isto desava.Koliko je pomeris toliko manje mora za zahvata prednja daska. Ja sam sredio uvrnut pto2 i sad radi perfekno ali zakacim za traktor i proverim paralelnost oba ranika i srp grede .Izmericu ti sutra rastojanje izmedju tockova na 567 pa cemo videti. Kosu vucu pomeranjem rucice ces eliminisati ali prvo se zahvat ovaj mora odraditi jer cim prva daska toliko zahvata ona takoreci cupa jos 10cm koje ranik nemoze da uhvati i zato te baca u oranje
 
Ne bi trebalo da je pokrivljen plug,ajd bas izmeri rastojanje tockova kod tebe a ja cu isto videti koliko je kod mene pa cu probati nekako uz tvoju pomoc da ga ustelujem.
 
Vico22, ako sam te dobro razumeo ti mu predlažeš da kolenastu osovinu pomeri tako da koleno priđe bliže ramskoj konstrukciji. Ako je tako, veruj mi neće mu to pomoći jer će se ceo plug još više u radu zabaciti u neorano i opet će se prva brazda odaljiti od zida brazde i imati veći zahvat od svog nominalnog. Da bi je zadržao na potrebnom rastojanju od zida brazde moraće da je ograniči bočnim lancem, a tako će se traktor jako kezečiti i moraće da se pati sa volanom.
 
s4ww.jpg
 
oranje sa spanerom je smrt za traktor i vozaca. 2 brazde sam uzoro sa spanerom i otiso kuci i ostavio plug. sutradan zvao komsiju iskusnog starog oraca, ajde da mi ustimas plug i tacka. odemo u moju njivu gdje je zemlja jedna od tezih. kroz nekih 10ak minuta covjek ga upicanio sa 4 kljuca i malim cekicem. i dan danas bez problema. kombinacija je imt 560 stari tip na 16kama i IMT 756.20 VK
 
Vico22, ako sam te dobro razumeo ti mu predlažeš da kolenastu osovinu pomeri tako da koleno priđe bliže ramskoj konstrukciji. Ako je tako, veruj mi neće mu to pomoći jer će se ceo plug još više u radu zabaciti u neorano i opet će se prva brazda odaljiti od zida brazde i imati veći zahvat od svog nominalnog. Da bi je zadržao na potrebnom rastojanju od zida brazde moraće da je ograniči bočnim lancem, a tako će se traktor jako kezečiti i moraće da se pati sa volanom.
Da,na to misli,ali to sam vec radio i nista nisam dobio sa tim...
 
Onda je u rasponu tockova sirok sigurno . A mozda i plazovi pojedeni pa nedrze u pravcu. Posavac hoce malo da se kezeci u stranu kad je veoma tvrdo i losiji ranici. Mi smo imali problem sa ovim ranicima novim na slici i tek posle jedno sat vremena oranja i stelovanja smo uspeli da ga upregnemo kako treba ali kose vuce nema takoreci uopste a spaneri su skroz labavi. Nema tog lanca koji nece puci koje su tu sile kad plug neide kako treba i nesto mora puci a rveti se sa traktorom je najgore sto te moze zadesiti. Kako bismo orali sa jednobradcem ko sto ja radim sa vladimircem .Raspon tockova i zahvati obe brazde moraju biti isti i to je glavni uslov za rad pluga. sve ostalo se kasnije steluje. idealno nemoze ali prihvatljivo sigurno moze. Da nije novi tip 560 sa mokrim kocnicama mozda jer on je siri u trubama
 
oranje sa spanerom je smrt za traktor i vozaca. 2 brazde sam uzoro sa spanerom i otiso kuci i ostavio plug. sutradan zvao komsiju iskusnog starog oraca, ajde da mi ustimas plug i tacka. odemo u moju njivu gdje je zemlja jedna od tezih. kroz nekih 10ak minuta covjek ga upicanio sa 4 kljuca i malim cekicem. i dan danas bez problema. kombinacija je imt 560 stari tip na 16kama i IMT 756.20 VK

Aj' podeli sa nama šta je radio. Dobro došla bi i slika da se vidi koliko je koleno kolenaste osovine udaljeno od ramske konstrukcije, ili bar da izmeriš pa da napišeš (od unutrašnje strane kolena do rame)... :ppozdrav:
 
Sta ima tu da se divani raspustis spanere skroz i plug ti sam kaze sta mu treba...godinama smo orali sa 560 i imt7562*30 i dan danas ja ta kombinacija odlicna.Raonik prve glave pluga mora da podseca plasticu to je broj 1 kolenasto vratilo je kod mene tj ona rucica za stelovanje je stojala ravno vertikalno,i mislim da je plug vodoravno bio pomeren skroz do kraja na kolenastm vratilu.
 
Becar, u toku oranja se zaustavi i pogledaj plug od pozadi. Fokusiraj se prvo na to da prva brazda hvata 30cm (nategni desni spaner ako treba) i kada to dobijes, sledeci korak ti je da ti poluge budu u jednakom rastojanju od tockova.
Ukoliko beze ka jednoj strani, nemoj plug vaditi iz zemlje nego samo popusti srafove i cekicem nalupaj osovinu u onom pravcu da poluge budu na jednakom odstojanju. I tako ponovi postupak ako treba tj kreni da ores pa se zaustavi i pogledaj ponovo poluge.
Tek kada to sredis, onda se uhvati za rucicu kolenaste osovine. Ako traktor bezi u vec orano, povuci rucicu nazad.
 
Mnogi u mom kraju ori s IMT 560 i 756.20 i nikad problema u podesavanju. Postoji par tvrdoglavih koji drze plug na lancu ali vecina zna podesiti plug da makar po ravnom ide bez uregnutih lanaca.

Rucku na plugu ako treba skroz u zadnji polozaj i NEMA SANSE da prednje brazda grabi vise od zadnje, naravno ako je plug u redu i da nije nista motano, preradjivano, dovarivano... Ne znam sto se ljudi valjda srame da rucka bude u nekom drugom polozaju osim vertikalnom. Cemu onda rucka na plugu sluzi, nego za podesavanje pluga?

Malo se potrudite i mora se moci upasati 756.20 s 560 da ore kao ludo ova kombinacija.
 
Probaj izmjeriti unutarnji razmak stražnjih i prednjih kotača, on bi morao biti isti i onda preko koljenaste osovine rotiraj plug u brazdi dok ne dobiješ smijer traktora kako treba. Ako je prednja brazda veća samo će brazde biti nejednolike.
 
Probaj izmjeriti unutarnji razmak stražnjih i prednjih kotača, on bi morao biti isti i onda preko koljenaste osovine rotiraj plug u brazdi dok ne dobiješ smijer traktora kako treba. Ako je prednja brazda veća samo će brazde biti nejednolike.

NIKAKO isti... Sredine guma se moraju "gadjati" a ne unutarnje mjere. Ako se mjeri iznutra, prednji trap treba biti soro za 5-10cm od zadnjeg, ovisno o sirini guma koje traktor nosi.
 
A sta ako se te sredine guma (prednjih i zadnjih) ne gadjaju,sta onda ciniti i jeli to pod obavezno da bi plug isao kako treba?Pre nekih 10 god. imao sam 560 i plug 756 i u jako teskoj zemlji uvek je vukao u zabrazdu i stalno sam orao sa lancima na polugama,nema ko nije dosao podesavat i nema kom kovacu nisam nosio raonike, jednostavno receno resenja nije bilo, dok u laksoj zemlji nije bilo problema?
 
Meni se isto desilo kada sam za Zetor 7045 zakačio mali Leskovački 2x10", trebalo nešto malo da uzorem a veliki plug mi bio zatrpan drugim mašinama. Teorije nije bilo da se ore sa njim, ode u zabrazdu, patio se sat vremena i vratio ga kući, zakačio ga za IMT539 i završio posao, ore savršeno, španeri skroz labavi. Zetor je jednostavno bio preširok za njega.
 
Jako malo ljudi zna da dosta IMT traktora kad dodje iz fabrike nema pravilno podesen prednji trap ( prednji suzen skroz a zadnji je rasiren "za jedan zub") i 95% ljudi tako ore godinama bez vecih problema i poteskoca pa ne vidim razlog da ne mozes i ti. Velika vecina 558 koje sam vidio ima skroz skupljen prednji trap i oni oru sa 756.20 plugom ali je 558 taman mjera za taj plug dok 560 ima siri trag nazad i to na 560 pravi najvise problema.

Kazem, ovisi i samom plugu da li je pomotan negdje ili nije, mozda si negdje lupio plazom a da ni ne znas pa je zadnji plaz pomotan prema unutra i on nema funkciju koju bi trebao imati, ima tu jako puno faktora koji se mogu desiti da traktor s nekim plugom ne ore dobro. Mozda ne znas pravilno podesiti plug iako mislis da znas.

Kako Englezi kazu: Greska se najcesce nalazi izmedju sjedala i volana (Ljudski faktor)

Cisti primjer 549 i 756.20 plug. Poznam barem cetvoricu koji imaju ovu kombinaciju i tako oru od kad ja za sebe znam i svi tvrde da ide "bez problema". Kad sam ja kupio 756.20 nisam mogao orati s pravilno podesenim plugom nikako, ili na lancu ili se otima ma 100 cuda. Kad sam rasirio traktor na pravilnu mjeru, preporodio sam se i ja i traktor... Moram vam uslikati top-link polugu koliko je "sazvakana" nakon 10 hektara oranja s nepravilno podesenim plugom. Stajala je JAKO nakoso u odnosu na pravac i rupe na njoj su sad jajastije nego na polugi koja je dosla uz 539 1981.g.
 
Koliko sam mogao tacno izmeriti raspon je 119cm izmedju unutrasnjeg ruba felge .Znaci ivica felge do same gume i isto tako sdruge strane. Gume su 16,9-28. koliko sam video on je skupljen na srcu i tako je fabricki dosao. Plug nije bio tu da njega premerim ali bice i to
 
Kako nastelovati taj razmak tockova,koliko isti treba da bude i gde se to tacno meri u kombinaciji IMT 577 DV sa plugom IMT 757.20?Bas ste me sad bacili u brigu da je kod mene to bas sve kako treba.
Nisam zadovoljan oranjem posebno u jako teskoj za oranje zemlji,
 
Nazad
Vrh