Plug - osnovna tema

Sta ima tu da se divani raspustis spanere skroz i plug ti sam kaze sta mu treba...godinama smo orali sa 560 i imt7562*30 i dan danas ja ta kombinacija odlicna.Raonik prve glave pluga mora da podseca plasticu to je broj 1 kolenasto vratilo je kod mene tj ona rucica za stelovanje je stojala ravno vertikalno,i mislim da je plug vodoravno bio pomeren skroz do kraja na kolenastm vratilu.

koliko mi je komsija objasnio da nije isto 3 i 2 brazde za stimanje. juce dok se bralo zito sam mu prico rasprave sa ovog foruma o suzavanju gaza tockova jer plug se ne odaziva na komandu i slicno. covjek je stariji ali se posteno ismijo. bas ko sto je GRUNT napiso. raspustis sve i plug ti sam kaze sta mu treba. najbitnije je pomijeranje na koljenastoj osovini. to je glavni uzrok kose vuce. kaze da su se plugovi prodavali tj fabrika odkad ih je sklapala su u jednom te istom polozaju zavisi od modela. tako je 756 plug najidealniji po fabrickim podesavanjima za 539,540,542 i ostale sa istim trapom i gumama. a za vece traktore se mora pomjeriti na lijevo gledajuci odpozada plug po koljenastom vratilu. ovo su njegove rijeci. tacne dimenzije ne znam. premjericu ubrzo dok bude jesenjeg oranja odredjene polozaje mog pluga. a rezultati kvalitetnog oranja su: da uopste nema kose vuce, da prva i druga brazda ciste iza sebe znaci gdje raonici prodju tu mora bit glatko a zid brazde neostecen i ravan ko strijela. zanemarite ako se koja grudvica vrati ili nadje busen pa se zid brazde na pokojem mjestu otkine. da me razumijete u potpunosti. ja sam o ovome mogo samo da sanjam dok mi nije licno on objasnio i prvi put ustimo.
a evo snimak gdje orem sa 755 plugom koji je prosiren na skoro 756 dimenzije i kosa vuca ne postoji i bilo kakva nuspojava u oranju. a snimicu i poslikat svoj plug 756 koji nema nikakvih modifikacija.
pogledajte na ovom snimku da se brazda ne prekida, da je plaz druge brazde cist na mjestima se i presijeva(ne mislim na plaz na plugu vec na dno druge brazde gdje ce tocak sledeci put gazit) a kosa vuca ne postoji, a ova njiva nije obradjivana 2 godine.
PS: da dodam, pogledajte zid druge brazde. izmedju prve i druge se kida zemlja jer nema crtala. a na drugoj glavi ima pa je sve savrseno.

- - - - - - - - - -

Becar, u toku oranja se zaustavi i pogledaj plug od pozadi. Fokusiraj se prvo na to da prva brazda hvata 30cm (nategni desni spaner ako treba) i kada to dobijes, sledeci korak ti je da ti poluge budu u jednakom rastojanju od tockova.
Ukoliko beze ka jednoj strani, nemoj plug vaditi iz zemlje nego samo popusti srafove i cekicem nalupaj osovinu u onom pravcu da poluge budu na jednakom odstojanju. I tako ponovi postupak ako treba tj kreni da ores pa se zaustavi i pogledaj ponovo poluge.
Tek kada to sredis, onda se uhvati za rucicu kolenaste osovine. Ako traktor bezi u vec orano, povuci rucicu nazad.
tvoja prica pije vode i ja mislim da je ovo najprostije objasnjenje kako ustimati plug!!! svaka cast!!! :ppozdrav:
i ja dok nisam znao kud sta i kako sam samo uvrto rucku i topling i bogaro zasto nece kako bog zapovijeda.
 
Izgleda tvoj "komsija" jos jedan filozof sa 2 razreda skole i velikim odmorom, na slici se ne vidi nista , slikaj od dalje a takodje i oranje.
 
hehe, ko prvo na slici je traktor bez ikakvog prikljucka. ko drugo nisam vjest sa telefonom i nemam naviku da snimam dok radim. a ko trece, ja nit se zelim svadjat niti ikog na nesto tjerat ili se ubjedjivat. ja sam ovo sve ispiso da bih nekome pomogo a ne prosipo pamet. a sto se tice mog komsije. na regiji i sire nema iskusnijeg i boljeg oraca, ali to tebi nije bitno niti treba da bude.
uostalom!! zasto trazis moj bolji snimak i sliku kad ti znas da on palamudi pa time predpostavljam da znas ustimat i da sve sto sam ja napiso nije tacno itd itd itd. boze al nas ima svakakvih
 
Neko je ovde napisao da je na 560 sa livenim točkovima unutrašnje rastojanje od felne do felne 119cm. Linija sile vuče je na simetrali traktora, i to je onda na 59.5cm od unutrašnje ivice felne. A ceo zahvat 12" pluga je 60cm, pa nema ni teoretske šanse da je linija sile otpora pluga na simetrali traktora što je uslov za nestanak kose vuče. Ne može čak ni da se traktor vozi tako da je točak više udaljen od zida brazde (u cilju pomeranja simetrale traktora bliže zidu brazde) zato što 12" plug ostavlja uzan prostor između zida brazde i oranja, pa onda 560 sa širokim gumama (16.9) gazi oranje. Eto, to je ključ problema!
Ja sam imao 540 sa Fiatovim motorom, i 756 je išao za tim traktorom kao saliven, bez i jednog lanca, kose vuče i drugih problema. Isti taj plug nikad nije hteo da lepo ide iza 560, ili sam morao da ga lancem zadržim da prva glava hvata striktnih 30cm, ili sam sa raspuštenim lancima puštao da prva glava hvata malo više (pa onda nepodsečeni tanki pojas uz zid brazde prelomi zemlja koju raonik podseče). Pa uporedite koliki je trap kod 540 a koliki je kod 560...
I da ponovim, velika je razlika u rastresitom i lakom zemljištu i onom tvrdom i zbijenom, u ovom drugom se mnogo više manifestuje kosa vuča...
 
Poslednja izmena:
U lakoj zemlji se u pogodnoj godini moze orati i bez raonika, DOKAZANO ;) No sto kazes u teskoj zemlji se oraci poznaju. Ja sam pokusavao "starijim i iskusnijim" ljudima ukazati na neke pogreske ali su mene "mladog i neiskusnog" ismijavali jer sta sam se ja nasao pametovati njima, valjda oni cjeli zivot oru i s konjima i s traktorom pa valjda znaju kako se to radi...

Covjek kojem sam prodao 755.20 za 539 je prve godine kako je plug kupio od mene pricao po selu kako sam ga prevario a rucku na plugu je pri kopcanju istog okrenuo skroz naprijed, na 2. ili 3. zub od pocetka skale, prednja brazda hvatala zdravih 40cm oranje je izgledalo na sve samo ne na oranje, jedva je on to potanjurao. Pozali sam dan kad nisam odsjekao brusilicom prednju polovicu skale na dijapazonu za podesavanje (a imao sam u planu bas da izbjegnem kojekakva ogovaranja). Druge godine pokazem covjeku gdje rucka mora biti i na sta da obrati paznju. Poslusao je i orao je super ravno, brazde jednolike, sve super. Sutradan prolazim njivom, vidim opet da je jedna puno veca od druge, kaze da je njemu onako bilo sporo orati, pa je opet rucku okrenuo naprijed da ima veci zahvat da prije bude gotov... Ove godine vidim da opet fino, ravno ore, valjda mu dojadilo rastanjuravati ona brda ;)

Jedan "stariji i mudriji" covjek iz sela koji je na kombinatu zaradio penziju kao traktorist a kasnije i kombajner je mom ocu pokazivao kako se plug podesava kad je '81 doterao traktor u selo (imt 539 i 755.20 NK). I on mu rekao da rucka ide striktno u 3 zub gledano od traktora (dakle, DEBELI zabrazd) i da se desni lanac mora dotegnuti dok brazde ne budu jednake. Na nasem traktoru je to taman bilo do kraja dotegnut spaner i teraj, misko. Oca to i nije puno zamaralo i tako je radio godinama po savjetu "Starijeg i iskusnijeg" covjeka. Sto reci?

Netko je imao potpis na forumu: "Ne radi onako kako rade drugi, radi onako kako je ispravno."

Meni nije jasno kako ovaj plug nema kosu vucu a ore bukvalno po gazu desnog tocka?

https://www.youtube.com/watch?v=XYvMZO_xXYk

Ovo je ON-LAND plug, dakle plug kojem traktor ne treba gaziti po jarku prethodne brazde. Zasto nema kose vuce, zasto bi je i bilo? Pravci sila se podudaraju i plug ide ravno, nista tu nije ni cudno ni sumnjivo. Kako se onda podesava plug s 5-6-7 brazdi koji je kud i kamo siri od traktora, ni tu nema teoretske sanse da se preklope sile otpora i vuce ali opet se s njima jako kvalitetno ore.
 
Meni nije jasno kako ovaj plug nema kosu vucu a ore bukvalno po gazu desnog tocka?

https://www.youtube.com/watch?v=XYvMZO_xXYk

Uh, nisam ti ja stručan za to, ja ovo sve čisto amaterski i zdravorazumski... Isto bi se moglo postaviti pitanje i kako oru traktori bez kose vuče sa 4-5-6 brazda? Ne mogu biti toliko široki da npr. simetrala traktora doseže do tačke otpora treće glave kod petobrazdnog pluga. Poenta je u drugačijoj geometriji tih plugova (pa i ovog sa klipa), koja daje drugačije sabiranje vektora sila čiji rezultat onda neutrališe kosu vuču. No, to je već meni špansko selo, i nadam se da ovde ima mehanizatrora koji će to malo bolje objasniti za nas neupućene...
 
Ista fora s vario plugom... Jednom kad se podesi prema traktoru i uslovima u kojima se radi, nista se ne dira a u hodu mu siris radni zahvat i automatski mu pomices liniju otpora s jednog mjesta na drugo... Bitno je da sile idu u istom pravcu i da se "ponistavaju" i tu plug radi mirno.

Jednobrazni plug takodjer. Gdje je centar otpora na jednobraznom plugu 12" a gdje je na dvobraznom 12". I jedan i drugi se vuce iza jednog te istog traktpora bez problema...
 
Neko je ovde napisao da je na 560 sa livenim točkovima unutrašnje rastojanje od felne do felne 119cm. Linija sile vuče je na simetrali traktora, i to je onda na 59.5cm od unutrašnje ivice felne. A ceo zahvat 12" pluga je 60cm, pa nema ni teoretske šanse da je linija sile otpora pluga na simetrali traktora što je uslov za nestanak kose vuče. Ne može čak ni da se traktor vozi tako da je točak više udaljen od zida brazde (u cilju pomeranja simetrale traktora bliže zidu brazde) zato što 12" plug ostavlja uzan prostor između zida brazde i oranja, pa onda 560 sa širokim gumama (16.9) gazi oranje. Eto, to je ključ problema!
Ja sam imao 540 sa Fiatovim motorom, i 756 je išao za tim traktorom kao saliven, bez i jednog lanca, kose vuče i drugih problema. Isti taj plug nikad nije hteo da lepo ide iza 560, ili sam morao da ga lancem zadržim da prva glava hvata striktnih 30cm, ili sam sa raspuštenim lancima puštao da prva glava hvata malo više (pa onda nepodsečeni tanki pojas uz zid brazde prelomi zemlja koju raonik podseče). Pa uporedite koliki je trap kod 540 a koliki je kod 560...
I da ponovim, velika je razlika u rastresitom i lakom zemljištu i onom tvrdom i zbijenom, u ovom drugom se mnogo više manifestuje kosa vuča...
Ja i dan danas imam imt 540 sa fijatovim motorom i taj traktor sa ovim oltovim plugom ore bez problema,dok se 560 muci,cim stane kisa i prosusi se idem na njivu pa cu pokusati da ga nastelujem valjano...
 
Evo kako je postavljeno srce i felga na tom razmaku
picture-331.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Najveci problem i pravi sirina izmedju tockova jer mi oremo sa 757 i ovim posavcem. Posavac je skoro 15 col i bolje ore sa njim jer doduse na 757 su jako losi ranici. Ali po prici drugara ciji je traktor uvek je bolje orao sa posavcem nego sa 757. ovde retko ko i radi sa 756 plugom jer ih je tesko naci .

- - - - - - - - - -

Ja sam na vladimircu morao da skupljam tockove za vise od 10cm da bi radio kako treba. Dosao iz planinskog predela gde su ga maksimalno sirili zbog stabilnosti i nije mogao ni sa dvobrazdnim orati a kamo li sa jednobraznim. Sad kad je sve ustelovano ide bez problema i nema kose vuce , a vuce dvobrazni u 2 brzini dok ranije je jedva vukao u 2 sporoj kad sam ih isprobavao i nije se mogao pravac drzati nikako. Cim je ustelovan kako treba traktor prosto se razveseli a potrosnja i ucinak ohohooo
 
Ja orem sa Rakovicom 60 i 16.9 gumama i razmakom između guma 110 cm u kombinaciji s plugom 755 raširenim na 2x31. Ušteluje se lijepo da jednako love i prednja i zadnja bez zatezanja lanaca.
 
U toku oranja se zaustavi i pogledaj plug od pozadi. Fokusiraj se prvo na to da prva brazda hvata 30cm (nategni desni spaner ako treba) i kada to dobijes, sledeci korak ti je da ti poluge budu u jednakom rastojanju od tockova.
Ukoliko beze ka jednoj strani, nemoj plug vaditi iz zemlje nego samo popusti srafove i cekicem nalupaj osovinu u onom pravcu da poluge budu na jednakom odstojanju. I tako ponovi postupak ako treba tj kreni da ores pa se zaustavi i pogledaj ponovo poluge.
Tek kada to sredis, onda se uhvati za rucicu kolenaste osovine. Ako traktor bezi u vec orano, povuci rucicu nazad.
tvoja prica pije vode i ja mislim da je ovo najprostije objasnjenje kako ustimati plug!!! svaka cast!!! :ppozdrav:
i ja dok nisam znao kud sta i kako sam samo uvrto rucku i topling i bogaro zasto nece kako bog zapovijeda.

Ovo sto sam napisao, to je Bobo-ova skola. On je imao dovoljno zivaca da mi objasni kako se sta podesava i kojim redom. Cak sam i za sebe napravo jednu skriptu prepisa izmedju mene i Bobo-a, da se potsetim nekih stvari pred oranje. Pre toga sam imao veeelikih problema da nastelujem plug a o kosoj vuci i da ne govorim.

Evo jednog snimka gde sam orao zemlju koja je tri godine samo tanjirana za psenicu. Tvrdo je bilo kao kuce. Opet, pravilnim stelovanjem sam izvukao maksimum sto se vidi po tome kako volan drzim. Ono sto nisam uspeo, to je da nateram zadnju brazdu da radi kao i prva, ali mislim da je to vec do pluga tj verovatno nije 100% prav pa mi ne dozvoljava.


A evo i kako sam "resio" problem. Sa ovim tegom koji je nakazen na zadnju brazdu, plug radi dosta lepse. Takodje, kada je zemlja malo laksa za obradu, i kako se postize veca dubina, plug radi sve bolje i bolje. Evo ovde sam izvukao maksimalnu dubinu tj namucio sam traktor. Kao sto ces da vidis, krecem da orem, pa se cuje gazenje blokade, i na kraju sam morao malo da poplicim posle cega traktor krece bas lepo da ore.

 
Kako vidim okrlagija nije original od 765 nego je dosta duza i koleno je montazno a ne iz jedna ? Nije ti isto pomerena u plugu na oba snimka zbog cega .
 
Kako vidim okrlagija nije original od 765 nego je dosta duza i koleno je montazno a ne iz jedna ? Nije ti isto pomerena u plugu na oba snimka zbog cega .

Imas dobro oko. Oklagija je od OLT alkar pluga. Neki pametnjakovic je nakacio ovu oklagiju na ovaj plug, a pritom je na strugu skratio deo oglagije na taj nacin sto je napravio da moze poteznica da se nakaci, i samim tim je skratio celu oklagiju a ona ne sme da bude kraca jer to deluje na oranje da postaje nestabilan traktor. A ja sam produzio ovu oklagiju kod strugara na fabrickih 67 cm, kao sto se vidi na snimku i bilo je odmah mnoogo bolje.

Kukulele, pa vidis da hoce da se usere i drugom, a kamoli trecom. Moze da buce ali pusi mnogo.

Evo i slika od prepravljanja osovine.







 
Mora da se usere kad si ga zaprdeco do dipeta.Nađeš mu dubinu na kojoj ide lako i osiguraš maticom-posle samo ideš do matice i nema da misliš.
 
Nazad
Vrh