Plug - osnovna tema

Galicije, probaj ga bez pretpluznjaka na vecoj dubini... Mislim da se neces s mjesta maci posto oni dosta zemlje "odvade" da daska ne mora okretati.

Mislim da je ipak pametnije traziti plug s daskama koje ce raditi u svakakvim uvjetima pogotovo sto nas narod voli orati "do koljena"...
 
Pozdrav svima dali mi moze neko reci za koji su plug ove daske?Unapred hvala.
imag1161.jpg
imag1160.jpg
imag1156.jpg
:ppozdrav:
 
Galicije, probaj ga bez pretpluznjaka na vecoj dubini... Mislim da se neces s mjesta maci posto oni dosta zemlje "odvade" da daska ne mora okretati.

Mislim da je ipak pametnije traziti plug s daskama koje ce raditi u svakakvim uvjetima pogotovo sto nas narod voli orati "do koljena"...

Не видим потребу за орањем од преко 30цм. Орем на дубини од око 25цм и све се лепо заоре. Ако будем сејао репу онда ћу ићи дубље, али пошто је не сејем и ово је довољно дубоко....

Друго овај плуг лепо ради колико сам приметио у гото свим типовима земље, управо због те дуге даске и угла под којим је направљена...

Ја сам са њим презадовољан.
 
Naprotiv, kolega. U normalnom oranju sto rece galicije do 25cm dubine traktor samo ide. Klasicna daska dosta jace mrvi zemlju a to znaci i da se neka veca sila prenosi s oblika daske na zemlju da ju izmrvi. Da ores malo vlazniju zemlju s ovakvim tipom daske brazda bi bila u komadu od pocetka do kraja sto s klasicnim radnim tjelom nije slucaj.

Uzmi u ociti primjer leskovacki plug na premetanje. Ima niske a dugacke, uvrnute daske do 15cm radi fantasticno. Kad ga dublje spustis, puca daska bas zbog specificnog oblika iste. Dok se pridrzavas neke dubine za koju je ta daske zamisljena, nema problema.
 
Dobro ti je rekao,evo i ja kao vlasnik nečeg sličnog ti kažem da se teže vuče i to dosta,lepo zaorava al brate teškooo.
 
Угао даске је веома битан, можда код тог квернеланда није исти као овде, па се теже вуче из тог разлога. Нема шта да лажем, прошле године сам имао потрошњу горива од 9л/кј у овој комбинацији.

А и кум се уверио у исто када је уместо његовог потингера закачио овај мој. Трактор му је трошио мање, доста мање горива, а орано је на истој њиви, исти возач, као и трактро масеј 3125, само је плуг био други.

То што је нешто слично није исто....
 
Poslednja izmena:
Ja dok sam imao dvobrazdni 756 uzimao sam od Hepaistosa iz Temerina nisu loši ti samooštreći sa promenjivim vrhom i navarenom odole elektrodom ,a za trobrazdni 756 sam uzeo prošle godine MGM Plamen isto samooštreći ali sa kljunom i lošiji su od Hepaistosa. Za uvozne raonike ne znam kažu da su bolji ,imam domaći plug i za moje potrebe me sasvim zadovoljava ova mala privreda.
 
Neki i dalje ne shvataju da ta mala privreda kosta malo manje a traje mnogo krace.. Na oba IMT pluga sa kojima radim sam stavio raonike Premium parts kupljene u Mikronu. Sto se 757 tice, kod mene su Kverneland glave pa ide i drugaciji raonik. Na originalne glave 757 ide drugaciji raonik, treba otici u Mikron pa proveriti po katalogu.
 
Neću i ne želim da shvatim. Ne trebaju mi nikakvi uvozni raonici ni ostala njihova sr...a. Neki bi i g...a kupovali od njih samo da se kaže da je strano a oni nas posmatraju kao škart.Veće smo švabe od njih samih,imam rodbinu po inostranstvu i znam kako razmišljaju. Prodali su se za ojro i franci i decu svoju uče tako nakaradno čak im i imena daju strana, sramno i tužno...:off_topic:
 
Nisam probao al mi je pričao jedan vlasnik kvernelanda sa tim niskim dugačkim daskama da se teže vuče od tog istog pluga sa klasičnom daskom

Jel ga vukao na 35cm dubine? Naravno da jeste... Na kvernelandu niske i uvrnute daske su preteca danasnjeg Ecomata - pluga za jako plitko oranje (ugaranja) koji se koristi u organskoj poljoprivredi za plitko zaoravanje zelene mase (i korova i zelene gnojidbe) te se tako zemlja cisti od korova odnosno gnoji, ovisi sta se i kad zaorava ali uvijek je radna dubina takvog pluga maksimalno 20 cm, dublje nikako.

Ovdasnji narod cim cuje kverneland digne mu se neka stvar i kupuje ga bud posto i sad misle da su uhvatili Boga za muda kad ono klinac. Kad sam kupovao brenu za 600€sam mogao kupiti u susjednom selu kverneland 4x12" s tim niskim daskama, deflektorima, 4 crtala i braznim tockom. Da nije imao niske spiralne daske, cjena ne bi bila takva pa ga nisam ni uzeo jer sam znao sto je to.
 
Kad neka nasa kovacka radionica bude napravila raonik sa bar priblizno istim odnosom ulozeno-dobijeno, vrlo rado cu kupiti, koristiti i reklamirati njihov proizvod. Namenjao sam se ja tih domacih raonika od plocevine, dosta je bilo..

Bubu nije život gledanje samo u sopstveni stomak i za ispod stomaka, a ako ćemo tako onda bolje da i ne pišemo pametnije je da ćutimo.Slažem se ja sa tobom da su ti uvozni raonici kvalitetniji ali da su baš toliko kvalitetniji od ovih domaćih u to me ne možeš ubediti,malo se preteruje ovde u poređenju.Raonik domaći ti je 16eur i zar to nije realan odnos uloženog-dobijenog uvozni je min 50eur ja lično ne verujem da je toliko i bolji moje mišljenje.
 
Nazad
Vrh