Plug - osnovna tema

Jesu oštri i oštre se sami ali su mekani, što reče kolega bubu i ja se vraćam na uvozne čim potrošim još ove vrhove na raonicima (hepaistos), dosta je bilo eksperimentisanja.
Kupovao sam kao uvozne za Kverneland i meni su se pokazali loše, nisam kupovao u Mikronu. Hepaistosovi su mi duže trajali i uvek bili kao žilet. Kupovao sam i Malom Iđošu i Zrenjaninu, moje iskustvo je takvo, a koštalo me debelo. Ako neko ima preporuku neka napiše. Načuo sam da se kopije uvoznih rade kod nas, negde u sremu, nije daleko od Inđije .
 
Probaj u Mikronu da uzmeš raonike pošto mi ovaj iz M Iđoša deluje kao muljator a razlika cene u odnosu na domaće je oko 1000din (ako se dobro sećam).Radio sam sa Huđikovim raonicima bez izmenjljivih vrhova i sad imam hepaistosove sa izmenjljivim vrhovima i koliko sam mogao da zaključim da su mi Huđikovi kvalitetniji, jedino što se kod Huđikovih nije menjao vrh pa je kraće trajao zbog vrhova (potroše se) a pete raonika su mogle još da idu duplo i čvršći su mi, hepaistosovi su mi se krivili vrhovi kad zapne u zemlji za karov ili tako nešto da nisu mogli u radionici da ga isprave i onda menjaj zdrav čitav raonik dok na originalnim raonicima pusa sigurnosni šraf i glava uvis, vratiš nazad uvučeš šraf i gas, e sad ti kako hoćeš.

Momo pozadi ima rupe verovatno za šrafljenje širih plazeva a pošto ima crtala onda i nema potrebe jedino na četvrtu glavu a generalno šta mi se nesviđa je mali razmak između glava, dabogda da ima 90cm ili slika vara.
 
Koristim uvozne nakon upotrebe raonika iz naše male privrede i silnih natezanja sa proizvođačima.Nikada više malu privredu na plug.
 
Danas sam orao neke strnjake i kad sam dosao kuci pitaju komsije kako ide i malo tako pricali i oni nacmu temu o kovanju raonika a ja im samo pokazem plug koji je kupljen 2008.g. na kojem su raonici samo jednom skidani i to proslu jesen da im navarim spiceve posto su se malo "zaokruzili" originalni. Nisu mi vjerovali da nisam nikad ni kovao ni brusio raonike od kako je plug kupljen a znaju koliko zemlje radim i koliko se naorao dok nije dosao veci traktor u dvoriste...

Odmah su isli do pluga i isli "ispipati" raonike i svi su se slozili da se to mora kovati da nema sanse da to ore a ja orem cjeli dan bez brige, plug uopce ne iskace iz zemlje a kod nas do prekjucer 3 mjeseca nije padala kisa...

Radi se o FOP-VOgel plugu s UN300 radnim tjelima i original raonicima. Jedan takava raonik kod nas kosta oko 50€ i vrijede zadnjeg centa...

Inace neki "standard" se podrazumjeva da jedno radno tjelo plugao treba izdrzati minimalno 500Ha oranja. U tom periodu je prihvatljivo da se potrose/zamjene tri samoostreca raonika.

I prije kupovine ovog pluga sam koristio samoostrece raonike poljske proizvodnje oje prodaje jedna trgovina u mom gradu i isto su bili na plugu po 5 godina bez diranja.
 
Da se nadovezem na prethodnu stranu. I mi smo nas 755 pre jedno 4-5 godina prosirili za nekih 8-10cm. Krivo mi je samo sto nije odradjeno lepse, da se ne primeti da je prosirivan.
2637sj5.jpg
 
Kako ne izdrze? Britanci koji oru dosta kamenita tla ne poderu kvernelanda ili lemkena prije ovog "roka" a vi uspijete?

Raonici koje sam spominjao original koji su dosli na Vogel plugu su poorali do sad sigurnih 250 jutara svaki, malo sam i rekao... Na daskama i plazovima se poznaju znaci zaobljivanja ali daleko su od potrosenih. Raonici su lane "pojacani" spicem da lakse ulaze u suhu i zbijenu zemlju dakle lane ih je trebalo mjenjati.

Bolje od ovog nit zelim nit trebam. Naspram raonika PLAMEN i slicnih, ovo je preporod. Samo kopcam plug i orem kao covjek, ne zezam se sa odvrtanjem-zavrtanjem raonika svake sezone, kovanjem, losim majstorima, losim materijalima...
 
Pozdrav ljudi ima li neki majstor da remontuje plugove obrtace ... ili neko ko radi delove za vogela upitanju je permant 1050
 
100 puta je receno, Mikron Sirig. Uglavnom rade sa firmom Premium parts. Ja imam na 2 pluga njihove raonike i drugar na tom Vogelu koji sam spominjao.

Premium parts raonici i grudi daske na 757 sa Kverneland glavama:

dsc2293.jpg


i na velikom IMT plugu (upasovani raonici za Kuhn busenjem novih rupa na kozlacu):

dsc2154.jpg
 
Poslednja izmena:
Kako ne izdrze? Britanci koji oru dosta kamenita tla ne poderu kvernelanda ili lemkena prije ovog "roka" a vi uspijete?

Raonici koje sam spominjao original koji su dosli na Vogel plugu su poorali do sad sigurnih 250 jutara svaki, malo sam i rekao... Na daskama i plazovima se poznaju znaci zaobljivanja ali daleko su od potrosenih. Raonici su lane "pojacani" spicem da lakse ulaze u suhu i zbijenu zemlju dakle lane ih je trebalo mjenjati.

Bolje od ovog nit zelim nit trebam. Naspram raonika PLAMEN i slicnih, ovo je preporod. Samo kopcam plug i orem kao covjek, ne zezam se sa odvrtanjem-zavrtanjem raonika svake sezone, kovanjem, losim majstorima, losim materijalima...
Gdje da u HR nadem kvalitetne raonike za imt 610.14?
 
najbolje da jedan kišni dan odeš na izlet u šid i kupiš sve što ti treba kod hudjika, pojedeš čevape......
 
Nazad
Vrh