Plug - osnovna tema

Evo neka slika mog prosirenog 755nk,mozda ce nekom valjati.
Hvala Vladimire na slikama,lepo i detaljno slikano tacno se vidi kako je radjeno prosirenje. Ja sam se raspitivao oko prosirivanja imt-a 755,s tim da cu ga prepraviti na visoki klirens jer bih ovako idalje imao problema sa gusenjem zbog visine,samim tim bi trebalo da dobijem imt-756.U startu sam hteo da odradim prosirenje komadima plocevine koje bih izrezao prema obliku grede sto bi mi oduzelo dosta vremena a i morao bih sve to odneti negde da se izreze i izbuse rupe na meru,posto na stubnoj busilici koju posedujem to ne bih mogao odraditi.Vidim da si ti a i clan mali-alen to odradili od drveta,tako da cu i ja odraditi prosirenje na isti nacin,fosne od bagrema imam samo mi preostaje da ih izrezem na meru i ubacim izmedju grede i misljenja sam da ce to drzati bez problema,na kraju uvek mogu da da drvo zamenim za metal.Koliko vidim ti si ga prosirio samo sa zadnje strane,kazi mi jel si plug isprobao u radu?I dali si imao problema sa kosom vucom?
Gledam ove podatke sa sajta pa mi nesto i nije bas jasno. Ispada da 756 ima isti klirens kao manji 755, jel to nk ili vk? I jos mi nije jasno odakle to da je za 756 potrebno 50kw snage? Ispade da mi treba 577 da vucem neki pluzic sto bi ga i volovi vukli.
Aco taj podatak se najverovatnije odnosi na imt-755 visoki klirens posto sam imao prilike da gledam oba pluga jedan do drugog (755 i 756 oba VK) i visina im je identicna s tim da 755-VK ima manji zahvat 2x25 isto kao i 755-NK a 756 je 2x30.
 
Truyo,bolje hrastovo drvo,bagrem ce da ti ispuca,i obavezno premazi firnajzom,lakom.I ja sam odustao od metala iz razloga da vidim kako ce da se pokaze prosirivanje,a i na forumu sam video da moze i drveno.
Plug nisam jos probao,posto je suvo(izvaljuje dosta busenje),samo sam ga stelovao malo.Nije bilo kose vuce,videcu kasnije kako ce se ponasati.
Sada je razmak izmedju prve i druge glave 30cm,a prvu sam nastelovao na 30cm pomeranjem grede u desnu stranu.
I ja cu veovatno traziti krivine,da ga podignem da bude Vk.
 
Truyo,bolje hrastovo drvo,bagrem ce da ti ispuca,i obavezno premazi firnajzom,lakom.I ja sam odustao od metala iz razloga da vidim kako ce da se pokaze prosirivanje,a i na forumu sam video da moze i drveno.
Plug nisam jos probao,posto je suvo(izvaljuje dosta busenje),samo sam ga stelovao malo.Nije bilo kose vuce,videcu kasnije kako ce se ponasati.
Sada je razmak izmedju prve i druge glave 30cm,a prvu sam nastelovao na 30cm pomeranjem grede u desnu stranu.
I ja cu veovatno traziti krivine,da ga podignem da bude Vk.
Smatram da ce drvo popustiti jer je mekse no daj boze da gresim.Metal 30mm imas da kupis na odpadu 40 din kilo a,tebi ovde netreba vise od 20kg.
 
Ja danas zakacio onaj moj 756.25 da probam o posle 20m puce kolenasta osovina na onoj strani do rucke u cauri. Tu je jednom varen ali jako lose samo jedan krug zavaren, debljina vara 2-3mm. Ne znam koliko je trebalo da se zapne da bi onu osovinu otkinuo neko. Sad cu je dobro izbrusiti i sa centra poceti sve da popunjam varom. Ne bi trebalo vise da puca?
 
Napravicu sto veci konus da bi var dublje usao, inace ova prethodni var je ocajan, mada njega zetor 5211 od prethodnog vlasnika nije mogao da slomi, kinez eto na prvu brazdu, jeste dosta suvo sad za oranja al opet ne bi trebalo da predsatvlja problem ovom plugu. U zemlju ide kao lud.
 
Sve dobro zavario i sad bi trebalo da je ok, ipak cu sacekati da nakisne pa da orem, ovi plugovi kao da previse vuku u zemlju, dal je to moguce ili mi se cini posle onih starih plugova.
 
Jel bolje uzeti raonike u plamenu ili hudjiku? vidim i termometal ada pravi raonike ne znam gde je najbolji celik, trebali bi mi i nozevi za frezu i jedan raonik.
 
mislim da je hudjik najbolji, to su oni crni nefarbani raonici, ljudi koji su ih uzeli bili su zadovoljni, a drugi su se znali smotati sa onim nosom naprijed ko kifla, neću tvrditi sada čiji su, jer nisam 100% siguran, ja kada budem uzimao, uzet ću te crne nefarbane
 
Jel bolje uzeti raonike u plamenu ili hudjiku? vidim i termometal ada pravi raonike ne znam gde je najbolji celik, trebali bi mi i nozevi za frezu i jedan raonik.
Znam sigurno da su naj bolji raonici iz kovačke radionice Hepaistos u Temerinu Novosacka ulica 414. Oni jedini navaruju tvrdu elektrodu od dole na raonik i on ostaje uvek oštar kao želet, kada se istupi udacom u tvrd predmet, raonik se brzo sam naoštri. Koristio sam raonike i ostalih proizvođača i ne da nisu dobri nego su loši, od dole se napravi đon koji moram da skidam brusilicom. Naravno pričam o samooštrećim raonicima !
 
Vogel LM920 (tako bar pise na njemu) kojem su potrebni novi raonici. Kada dodjem i pitam prodavce raonika da mi treba za taj model oni kazu tako nesto ne postoji. E sad jel mi moze neko reci raspon rupa na raoniku od L950 posto mi deluju isti kao na L950. Usput dvoumim se izmedju kupovine Huđikovih ili orginal Austriskih koje moze drugar(koji ima gazdinstvo u sistemu pdv-a) da mi naruci.

eamnvm.jpg
 
Znam sigurno da su naj bolji raonici iz kovačke radionice Hepaistos u Temerinu Novosacka ulica 414. Oni jedini navaruju tvrdu elektrodu od dole na raonik i on ostaje uvek oštar kao želet, kada se istupi udacom u tvrd predmet, raonik se brzo sam naoštri. Koristio sam raonike i ostalih proizvođača i ne da nisu dobri nego su loši, od dole se napravi đon koji moram da skidam brusilicom. Naravno pričam o samooštrećim raonicima !

Jesu oštri i oštre se sami ali su mekani, što reče kolega bubu i ja se vraćam na uvozne čim potrošim još ove vrhove na raonicima (hepaistos), dosta je bilo eksperimentisanja.
 
I sto je najvažnije uopste nisu nešto skuplji, a traju 3x vise.

Upravo to. I sto je isto vazno, u praksi se pokazalo da je jedna garnitura raonika na recimo VN L950 3 brazde izdrzala 2 seta spiceva i plug je uzorao oko 500kj za 4 sezone. Hudjikove raonike je drugar menjao svake sezone na tom istom plugu.

Dobrincan, samo idi u Mikron Sirig. Tamo garantovano ima raonika za tvoj plug i cena je izuzetno pristupacna.
 
Nazad
Vrh